• 04 אוגוסט 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אורח כבוד: נשיא צ'אד ביקר בסורוקה

נשיא צ'אד, אידריס דבי, שנחת בישראל לביקור היסטורי ראשון מאז קום המדינה, הגיע היום לביקור במרכז הרפואי. ידע שפותח בסורוקה יסייע להקטין את תמותת התינוקות בצ'אד

נשיא צ'אד (במרכז), עם בכירי סורוקה (צילום: דוברות סורוקה)

הנשיא אידירס דבי התקבל על ידי ד"ר דן שוורצפוקס, סגן מנהל המרכז הרפואי סורוקה ומנהל המיון הפנימי וד"ר אגי גולן, מנהלת היחידה ליילודים ופגים בסורוקה שסקרו בפניו את פעילות בית החולים  ואת פעילות הפגייה .

נציגי משרד החוץ בחרו להגיע  עם הנשיא צ'אד ומשלחתו למרכז הרפואי סורוקה לאור פרויקט מיוחד שמוביל צוות הפגייה של בית החולים  להורדת תמותת יילודים ופגים במדינות באפריקה.

כידוע תמותת התינוקות בארצות אפריקה גבוהה באופן משמעותי ממדינות מפותחות  ויש עניין לצמצם פערים מבחינת תשתיות, כוח אדם ומבחינה כלכלית.  סגירת הפערים דורשת גישה מיוחדת . כמענה לצרכים אלה פותחה גישת טיפול ייחודית  על ידי צוות רופאים ניאונטולוגים מהמרכז הרפואי  סורוקה: פרופ' מיקי קרפלוס, המנהל הראשון של מחלקת ילודים ופגים בסורוקה, ד"ר אילון שני , רופא בכיר במחלקה, וד"ר אגי גולן, מנהלת מחלקת ילודים ופגים בסורוקה.

נשיא צ'אד, אידריס דבי, בצאתו מביקור בסורוקה (צילום: יאסר עוקבי, מעריב)

הגישה המיוחדת מבוססת על אמצעים יעילים ופשוטים שעלותם נמוכה, ובעיקרה מבוססת על בניית צוותים מקומיים ופרוטוקולים טיפוליים המותאמים למקום וליכולותיו. ההתקדמות חייבת להיות איטית ובצעדים מדודים על מנת להבטיח הצלחה לטווח ארוך. הגישה כוללת בין השאר את שיטת ה"קנגרו" בה התינוק צמוד לחזה של האם 24/7 וניזון מחלב אם כמו כן העצמת האם כמטפלת בתינוקה, לימוד החייאה נכונה בחדר לידה, הזנה מבוקרת ושימוש בחלב אם בכל שלבי ההתפתחות, מניעת זיהומים ועוד.  
הפרויקט בשיתוף מש"ב- משרד החוץ, אוניברסיטת בן גוריון וגורמים פילנטרופיים אמריקאים.

ד"ר אגי גולן, מנהלת הפגייה ומחלקת יילודים בסורוקה, מספרת בהתרגשות: " הפרויקט בגאנה התחיל לפני 10 שנים בעיר קומזי והוא כולל שתי יחידות. היחידה השלישית כבר הוקמה ביוזמות מקומיות כך שהקמת המנהיגות והצוותים המקומיים הם ההצלחה הגדולה והעיקרית של התוכנית.  

צוות הניאונטולוגים של סורוקה סייע בהקמה של היחידות ובהכשרת הצוותים המקומיים וממשיך ללוות אותם עד היום, כאשר השנה נעשה צעד נוסף  שבו בוצעו טיפולים מורכבים יותר בהתאם ליכולת הצוות המקומי. 

לאור הצלחת הפרויקט נולדה  תכנית להקמת יחידות נוספות מסוג זה באפריקה. הפרויקט הוצג בכנסים בין - לאומיים באפריקה ובדרום אפריקה ומהווה היום מודל ליחידות ניאונטליות מבוססות על עקרונות היחידות בקומסי". 

נשיא צ׳אד התלהב מהפרויקט והביע רצון ותקווה לשיתוף פעולה דומה במדינתו וכבר הזמין את מנהלת הפגיה וצוותה לעיר הבירה של צ׳אד.

מוסיפה ד"ר גולן: " אנו מאמינים ששיתוף פעולה בין גורמים מקצועיים מקומיים וגורמים ממשלתיים יחד עם המומחיות של הצוות מסורוקה יכולים להביא לשיפור הבריאות של הילודים בארצות המתפתחות.  צוות סורוקה גאה להציג את הפרויקט  ומעריך מאוד את ההתעניינות של נשיא צ'אד בהישגים שלנו בתחום זה".

תגובות

End of content

No more pages to load