• 15 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אותות למשבר בנגב? מיתר וירוחם ירדו בדירוג הסוציו-אקונומי

נתונים שחושפת היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מגלים תמונה קשה: מיתר וירוחם ירדו באשכול הסוציו-אוקונומי, הרשויות הבדואיות בדרום הן העניות בישראל

ירוחם ומיתר. ירדו בדירוג (צילומים: סימה שטרית/פיקיוויקי, אבי קלבו)

אות למשבר הפוקד את הנגב? נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה המתפרסמים היום, רביעי, מגלים כי ירוחם ומיתר ירוד במדד החברתי כלכלי. באר שבע שומרת על המיקומה, בדירוג 5. שדרות, המועצות מרחבים והר חברון, עלו באשכול. מיתר ירדה לדירוג 8, אחרי ששנים הייתה באשכול 9, כמו זה של עומר. ירוחם ירדה שלב אחד לדירוג 3. 

הלמ"ס מדרג מדי שנה 255 רשויות מקומיות ועוד 982 יישובים שאינם בבחינת רשות מקומית עצמאית ושייכים למועצה אזורית. כל יישוב מקבל ציון, אותו מחשבת הלמ"ס.היישובים ממויינים לעשרה אשכולות – מ-1, הנמוך ביותר, עד 10.

דירוג מחושב על פי המאפיינים חברתיים-כלכליים של האוכלוסייה בכל יישוב. הוא לא  משקף את מצבה הפיננסי של הרשות המקומית. הדירוג  מחושב לפי שקלול של ההרכב הדמוגרפי, רמת ההשכלה, הישגי החינוך, רמת החיים, התעסוקה וגמלאות. במדד מחושבים משתנים דוגמת הגיל החציוני, שיעור המשפחות שלהן ארבעה ילדים או יותר, מספר שנות הלימוד הממוצע של בני 25-54, שיעור המשתכרים מתחת לשכר המינימום, שיעור המשתכרים יותר מכפליים השכר הממוצע במשק, שיעור הקשישים מקבלי השלמת הכנסה, וגם מספר הממוצע של ימי שהייה בחו"ל.

הרשויות העניות בישראל: היישובים הבדואים בנגב

בתחתית הדירוג החברתי כלכלי (1) מרבית הרשויות הבדואיות בנגב: נווה במדבר, תל שבע, שגב שלום, אל קסום, ערערה בנגב, חורה, כסיפה, לקיה ורהט. מצפה רמון, אופקים, נתיבות וירוחם נמצאות בדירוג 3, הנחשב נמוך. זהו הדירוג למשל של סחנין ואבו סנאן. 

באר שבע שומרת על מיקומה מזה שנים: לא יורדת, אך לא מטפסת לשום מקום. מעבר צה''ל לנגב, הבאת היי טק לפארק ההיי טק והוספת אגפים לאוניברסיטה לא שיפרו כהוא זה את מצבם הכלכלי-חברתי של תושבי בירת הנגב. המשבר של העסקים הקטנים בעיר, השכר הנמוך משמעותית בהשוואה למרכז ושאר בעיותיה של באר שבע, עושות את שלהן. אפילו שדרות עלתה מקום אחד והיום מצבה הסוציו-אקונומי זהה לזה של באר שבע,  שמבחינת דירוגה, דומה לאשדוד, בת ים ואור עקיבא. 

בדירוג 6, הטוב יותר, נמצאות רמת נגב ואשכול. הכי מבוססות בנגב: להבים ועומר, בדירוג 9. 

הדירוג גם חושף את פערים הגדולים בנגב, בנוסף לירידה של מיתר וירוחם. 

תגובות

End of content

No more pages to load