• 11 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מפקד המחוז הדרומי מוטי כהן ישמש ''מפכ''ל זמני''

רוני אלשייך סיים את תפקידו ומדינת ישראל נותרה ללא מפכ''ל, אחרי שוועדת מקצועית פסלה את המינוי של משה אדרי, עליו המליץ השר ארדן.

ניצב מוטי כהן (צילום: משטרת ישראל / CC BY 3.0)

הטלטלה במשטרה ומבוכת מינוי המפכ''ל: אחרי שמשה אדרי נפסל בוועדת גולדברג, החליט השר לביטחון פנים גלעד ארדן למנות את מפקד המחוז הדרומי, ניצב מוטי כהן לממלא מקום המפכ''ל. ארדן הודיע כי יביא לאישור הממשלה כבר ביום ראשון  את מינויו של מפקד מחוז הדרום במשטרה. מוטי כהן ישמש בתפקידו לתקופה של 45 יום או עד למינוי מפכ"ל.

ניצב מוטי כהן, בן 56, הינו אחיו של המפכ"ל לשעבר דודי כהן אשר שימש בעבר כמפקד מחוז מרכז, כסגן מפקד מחוז תל אביב וכסגן מפקד מחוז מרכז.

המבוכה של השר לביטחון פנים: המינוי שלו נפסל על ידי וועדה מקצועית

מינוי מפכ''ל הוא תהליך רגיש מאוד. מצד אחד, המפקח הכללי של משטרת ישראל הוא המפקד העליון של המשטרה, מופקד על ביטחון הציבור, אך הפועל בכפיפות לשר לביטחון פנים, שגם מוציא הנחיות הנוגעות במדיניות הכוללת של משטרת ישראל.

זוהי כפיפות בעייתית במיוחד, במקרים בהם גורמים פוליטיים מנצלים את כוחם למנות מינויים פוליטיים במסגרת המשטרה. עם זאת, לאורך ההסטוריה ידעו מפכ''לי המשטרה להציב ''חומת אש'' בין הדרג הפוליטי ללובשי המדים.

הוועדה למינוי בכירים החליטה אתמול, מעט אחרי חצות, בתום דיון שנמשך קרוב לעשר שעות, לפסול את מועמדותו של ניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי למפכ"ל הבא של משטרת ישראל. לדברי הוועדה ,הסיבה לפסילה, הינה פגישתו של אדרי עם עורך דין שייצג מתלונן נגדו, כשלושה ימים לפני הופעתו הראשונה בוועדה.  לדברי אדרי ועורך הדין, הם לא שוחחו על התלונה עצמה ואדרי מוכן להיבדק בפוליגרף בנוגע לנאמר באותה פגישה.

השר ארדן הודיע כי אינו מקבל את עמדת הוועדה המקצועית ויפעל למנות את אדרי למפכ''ל. כנגד אדרי ביקורת ציבורית מצד קהילת הלהט''ב, כאשר נרשמה כנגדו הערה פיקודית נוכח אחריותו הפיקודית לאי מניעת הרצח במצעד הגאווה בירושלים ביולי 2015, בו הרוצח ישי שליסל דקר למוות את הנערה שירה בנקי ז''ל. 

זו לא תהיה הפעם הראשונה שאיש הקשור לבאר שבע והדרום יישב על כס המפכ''לות: חיים תבורי  ואריה איבצן  זכרונם לברכה, ויעקב טרנר, שלמה אהרונישקי, דודי כהן ויחנן דנינו יבל''א, עברו דרך המחוז הדרומי של המשטרה.

אי יכולתה של הממשלה למנות מפכ''ל קבוע, מגיע בעיתוי רגיש, כשברקע חקירות ראש הממשלה ושורה ארוכה של חקירות כלכליות רגישות, לצד חקירות נגד בכירים מכהנים. 

תגובות

End of content

No more pages to load