• 15 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

חניית נכים, אז מה? מזלזלים בחוק - וחונים

היום הוא יום הנכה הבינלאומי ועמותת אור ירוק יצאה לבדוק מה קורה עם חניות הנכים ביישובי הנגב. התוצאה לא מלבבת: כשאין חניה, נהגים לא מהססים לתפוס חניית נכים

באר שבע: מצפצפים על החוק ותופסים מקום חניה השמור לנכים (צילומים: אור ירוק)

לרגל יום הנכה הבינלאומי, שחל ב-3 בדצמבר 2018, יצאו מתנדבי עמותת "אור ירוק" ומלגאי תכנית המלגות IMPACT של FIDF, לבדוק האם עדיין ישנם נהגים שחונים בניגוד לחוק ותופסים מקום חניה השמור לנהג נכה. בנוסף המתנדבים בדקו את התשתית בסביבת החניה: הימצאות תמרור המסמל חניית נכים, תקינות סימון החניה וצבע הסימון, הנמכת המדרכה בסמוך לחניה המאפשרת מעבר כסא גלגלים, האם משטח החנייה תקין ללא חריצים ובורות. בין הישובים בהם התקיימה הבדיקה גם באר שבע, מיתר, עומר ומרחבים.

עמותת אור ירוק מפרסמת הבוקר את תוצאות הבדיקה שלה ביישובים.

תוצאות התצפית בבאר שבע: בבאר שבע נצפו 25 חניות נכים, בהן חנו 51 כלי רכב, מהם תשעה כלי רכב חנו בניגוד לחוק. בשלוש מן החניות לא היה תמרור "חניית נכים" או שהתמרור לא היה תקין. בתשע מהחניות שנצפו היה צבע החניה דהוי ומחוק.
בתשע מן החניות לא הייתה קיימת הנמכה של המדרכה או רמפה המאפשרת גישה לכסא גלגלים.

באר שבע. תופסים מקום של חניית נכים (צילום: אור ירוק)​​​​​​​

תוצאות התצפית במיתר: במיתר נצפו חמש חניות נכים, בהן חנו שלושה כלי רכב, מהם רכב אחד חנה בניגוד לחוק. בכל החניות לא היה תמרור "חניית נכים" או שהתמרור לא היה תקין. בכל החניות שנצפו היה צבע החניה דהוי ומחוק. בכל החניות לא הייתה קיימת הנמכה של המדרכה או רמפה המאפשרת גישה לכסא גלגלים. בכל החניות הייתה הרצפה בעלת בורות וחריצים.

מיתר. חונים בחניית נכים (צילום: אור ירוק)

תוצאות התצפית בעומר: בעומר נצפו חמש חניות נכים. בכל החניות לא היה תמרור "חניית נכים" או שהתמרור לא היה תקין. בכל החניות שנצפו היה צבע החניה דהוי ומחוק. בכל החניות לא הייתה קיימת הנמכה של המדרכה או רמפה המאפשרת גישה לכסא גלגלים. בכל החניות הייתה הרצפה בעלת בורות וחריצים.

בלי תו, תופס מקום בחניית נכים. מצב אחת החניות בעומר (צילום: אור ירוק)

תוצאות התצפית במרחבים: במרחבים נצפו חמש חניות נכים. בשתיים מהחניות שנצפו היה צבע החניה דהוי ומחוק. בשלוש מן החניות לא הייתה קיימת הנמכה של המדרכה או רמפה המאפשרת גישה לכסא גלגלים. בשלוש מהחניות הייתה הרצפה בעלת בורות וחריצים.

ארז קיטה, מנכ"ל עמותת אור ירוק: "קשה להאמין שבישראל 2018 עדיין ישנם נהגים החונים שלא כחוק בחניית נכים, תופסים מקום חניה של אדם עם צרכים מיוחדים ומסכנים את  אוכלוסיית הנכים. גם בלי שיתפסו להם את מקום החניה, במקרים רבים, נהג שתופס מקום חניה של נכה מקשה עליו עוד יותר את שגרת יומו ולמעשה מונע ממנו ביצוע פעולות פשוטות ויומיומיות כמו לכת לקניון, לבנק או לבית קפה''.

''המשטרה והרשויות המקומיות חייבות להגביר את האכיפה כלפי נהגים שחונים במקום חניה השמור לאדם עם צרכים מיוחדים כדי שגם אוכלוסייה זו תוכל לנהל אורח חיים תקין. בנוסף ראשי הרשויות חייבים לוודא שחניות הנכים בעירם אכן מתאימות לנכים, צבועות היטב, ללא בורות וחריצים המסכנים את המשתמש ומונגשות בצורה נוחה ובטוחה. הגיע הזמן לחבק ולעזור לאנשים עם צרכים מיוחדים ולהפסיק להתעלם מהם".

''כאשר אדם נכה נאלץ לחנות בחניה שאינה שמורה לבעל צרכים מיוחדים, הוא מסתכן במקום חניה שהגישה ממנו ליעדו עלולה לסכן את חייו. במקרים רבים הדלת לא יכולה להיפתח בצורה שתאפשר לנכה לצאת מרכבו או שהיציאה מתאפשרת רק מן הצד של הכביש'', אומרים באור ירוק.

''בישראל קיימים עשרות אלפי בעלי מוגבלויות הנעזרים בתו נכה. על המדינה להגדיל את מספר החניות השמורות לנהגים בעלי מוגבלויות ולהשקיע בתשתית אשר תבטיח את ירידתם מכלי הרכב בשלום. למרות שאגף התנועה במשטרת ישראל מתייחס  לחניה במקום השמור לנכה כעבירת בריונות, עדיין אפשר לראות כי ישנם נהגים המצפצפים על החוק ומרשים לעצמם לחנות במקום השמור לאדם נכה''. 
תגובות

End of content

No more pages to load