• 25 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

כך הפך הנגב לאתר האשפה הגדול במדינה

מזה שנים מתריעים ראשי רשויות וארגוני סביבה על מכת הפסולת הפירטית המושלכת בנגב מדי יום. הרשויות עומדות חסרות אונים: הנגב ברובו ריק וכמו בתחומים אחרים, קשה לאכוף בו את החוק

פסולת פיראטית, השבוע ליד שדה צבי

באר שבע וסביבותיה, כמו גם הנגב, הפכו לאתר אשפה: המרחבים הריקים גדולים, רוב האיזור לא מיושב וקשה לאכוף בו את החוק. בבאר שבע רואים אשפת בניין כשנכנסים לתוך העיר ברכבת הבאה מצפון, בשטח שלפני מתחם ביג. אתר נחל בקע, שפעם היה שכונת עולים, הפך  לאתר אשפה - כימית, פגרי בעלי חיים, אסבסט ואפילו מצאנו בו חשבונות ארנונה של תושבי באר שבע. זאת לא תופעה חדשה. פשוט מזדעזעים ממנה כשהיא מתגלית ליד הבית, פעם אחר פעם. 

השבוע, בלילה שבין שני לשלישי, משאית עמוסה בפסולת בניין פרקה את תכולתה בלב השדות של מושב שדה צבי בצפון הנגב.  השלכת פסולת פיראטית בצידי הדרכים ובשדות הנגב כבר הפכה למטרד סביבתי חמור, שמתרחש מזה שנים ולו השלכות סביבתיות חמורות.

הנגב קשה לשליטה, ברובו לא מיושב, אין אפשרות לשלוט בו על כל סנטימטר. בדיוק כמו שרכב שנגנב מבאר שבע יעשה תוך דקות את דרכו למשחטה ומשם לשטחים, בדיוק כמו שגנבים יכולים לפרוץ לבית בבאר שבע ולהיעלם לתוך החשיכה, באותה צורה שאמצעי לחימה, תחמושת, סמים וכלי נשק יכולים להיות מוסלקים בכמויות מבלי שאיש יעלה עליהם, כך ניתן להשליך בנגב אשפת בניין, אשפה תעשייתית ופסולת הכוללת פגרי בעלי חיים - באין מפריע. אל מכת הפלילים בנגב, מצטרף הטרור הסביבתי. 
אם לא ניתן להשתלט על פרועי חוק הנכנסים לבסיס צאלים וגונבים שם באין מפריע ומתחת לאפם של הקצינים, כנראה שאי אפשר להשתלט על משליכי הפסולת. 

גלריית תמונות: אשפה פיראטית בנגב

(צילום: דני בלר)
(צילום: תנועת רגבים)

(צילום: תנועת רגבים)


''המראות שנחשפנו להם היום הם רק חלק קטן מהפסולת המושלכת ברחבי הנגב מידי יום''

ערן שמרלק, מנכ"ל חברת המחזור נגב אקולוגיה, מזועזע ממה שכל תושבי הנגב יודעים ורואים כבר שנים: "המראות שנחשפנו להם היום הם רק חלק קטן מהפסולת המושלכת ברחבי הנגב מידי יום. הפסולת הפיראטית הופכת למפגע סביבתי חמור, זיהום שטחים גדולים ופגיעה בנוף של הנגב שלא לדבר על העלויות של טיפול במצבורי הפסולת בשטחים הציבוריים. אין ספק שיש צורך בפעולת אכיפה משמעותית ואינטנסיבית יותר ולהציל את הנופים היפים של הנגב שלנו. כדי שנצליח לעשות זאת צריך קודם כל לקדם, וכמה שיותר מהר, את החוק לטיפול והסדרת שוק פסולת הבניין''.

בברנז'ה NEWS חשפנו בלעדית את המצב המסוכן של אתר נחל בקע הנטוש: פגרי בעלי חיים, אסבסט, פסולת בניין במכויות גדולות, כימיקלים ועוד. אם אי פעם הקרקע הזו תשמש למגורים, יצטרכו להשקיע בה מיליוני שקלים בניקוי. זאת ועוד: השטח המזוהם גובל עם בתי השכונות נווה נוי ונחל בקע. הדיירים נושמים, בלי לדעת, את הזוהמה הזו. איש אינו יודע באמת, או לא רוצה להודות, מה עומקו של הנזק - והאם נפת מים נפגעה ממנו.

כימיקלים בנחל בקע, לא רחוק מהבתים של נווה נוי (צילום: דני בלר)

''נזק עצום באוויר, הפצת מחלות וסכנה בשריפות ענק''

ניר בר דוד, מנכ"ל פארק המיחזור והחינוך הסביבתי דודאים שבנגב: "מדובר על תופעה בממדים בלתי נתפסים של קבלנים וחברות בנייה פורעי חוק, שבמקום לשלוח את הפסולת בניין שלהם לאתר מורשה בצורה חוקית, הם מעדיפים לזהם את הסביבה ולזרוק את הפסולת במרחבים חקלאיים בנגב ללא תשלום. רבים מהם אף שורפים את הפסולת וגורמים לנזק עצום באוויר, הפצת מחלות וסכנה בשריפות ענק. יחד עם הרשויות המקומיות ועם רשויות החוק אנחנו מנסים לטפל בתופעה הזו ולמגר אותה, לא ייתכן שבזמן שמדינת ישראל עושה מאמצים עצומים ללכת לכיוון המיחזור ואיכות הסביבה, יש אנשים פרטיים שעושים נזק גדול כפליים שמייתר את המאמצים הללו. לא ניתן לפורעי חוק להחריב את הנגב שלנו".

''פשוט מפזרים רעל''

"יש פתרון לטיפול בעברייני הפסולת. ישים ולא יקר", אומר ראש המועצה האזורית מרחבים שי חג'ג' בתגובה לכמויות הפסולת שנשפכו הלילה בשדות החקלאים הסמוכים למושב שדה צבי "מרתיח לראות את הנזקים הנוראיים לטבע ולסביבה. זה קורה בשטחים הפתוחים במועצות האזוריות בכל הארץ. לא רק פסולת בניין נזרקת בשטחים החקלאיים שלנו, אלא קיימת גם תופעה של שפיכת פגרי בעלי חיים, שפכים ביתיים, חקלאיים ותעשייתיים בשטחים פתוחים. פשוט מפזרים רעל''. 

לדעתו, ''יש להחמיר את הענישה ולהגביר את האכיפה. יש לחוקק חוק שמחייב לשים שבב על כל רמסה וכך יהיה פיקוח מלא על כמות הפסולת והתנועה של הפסולת. השבב מדווח למרכז מידע היכן הפסולת הוטמנה והקבלנים יהיו מחוייבים להגיע לאתרים מורשים. זה פתרון ישים ולא יקר, בטח לעומת הנזקים החמורים''.

''אנחנו, כרשות, פועלים בכל דרך על מנת לחנך ולהעלות את המודעות לנזקים הסביבתיים ושמירה על הטבע. לראות את המראה המזעזע הזה פשוט גורם לכאב לב".

''עבריינים שעושים הון עצמי תוך פגיעה סביבתית ונופית''

עמיחי יוגב, מנהל הפעילות של תנועת רגבים בדרום, אומר "שפיכת הפסולת הלילה בשדות המושב שדה צבי, היא רק קצה קרחון של תופעת מזבלות פיראטיות הפזורות ברחבי הנגב". 

בשנה האחרונה תיעדה תנועת רגבים עשרות רבות של מזבלות פיראטיות ברחבי הדרום, בהן מושלכת אשפה ולעיתים אף פסולת מסוכנת כגון אזבסט ופסולת אלקטרונית.  "אלו עבריינים שעושים הון עצמי תוך פגיעה סביבתית ונופית, ומי שנפגע אלו כלל התושבים בסביבה", מוסיף יוגב. "רק לאחרונה, בעקבות פניות של תושבים מרהט, הצלחנו להוביל לסגירתה של מזבלה פיראטית בפאתי אחת השכונות בעיר".
מעקב ברנז'ה NEWS: הכתבות בנושא זיהום הסביבה בבאר שבע ובנגב

לקריאה - לחצו על הקישור

המחדל הסביבתי בלב באר שבע

תעלומה: למה מסריח בבאר שבע

מעקב: מאות חשבונות ארנונה הושלכו באתר נחל בקע

מעקב: מי מטפל בסירחון בבאר שבע?

מסריח לכם? משאיות משליכות אשפה פיראטית בסביבות באר שבע

כך הפכו יערות קק''ל בנגב למזבלה


מזבלה במקום יער: פסולת מכל הארץ מושלכת בנגב על בסיס יומי

שריפות אשפה פיראטית ופגרים בבאר שבע, העירייה התלוננה במשטרה

​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load