• 04 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

150 עסקים נטושים בעיר העתיקה

ברנז'ה NEWS חשף את זה כבר לפני שנתיים ובעיריית ב''ש הבינו היום שכבר לא ניתן להסתיר את הבעיה: 150 עסקים עומדים נוטשים בעיר העתיקה ומספר דומה ברחבי ב''ש

פעם קפה פטפוט, היום עסק נטוש (צילום: דני בלר)

בעקבות הצעה לסדר של חבר מועצת העיר מסיעת היחיד ''אור'' משה ינאי, בישיבת המועצה שנערכה היום, מודה ראש העיר באר שבע רוביק דנילוביץ' במה שנחשף בברנז'ה NEWS לפני שנתיים: כ-150 עסקים עומדים נטושים בעיר העתיקה, אחרי שבעליהם נאלצו לסגור אותם בשל קריסתם. מספר דומה של עסקים, עוד כ-150, עומדים סוגרים ברחבי העיר. המצב הכלכלי הקשה של העיר, שעל פי בדיקת דאן אנד ברדסטריט הינה העיר בה האחוז הגבוה בישראל של עסקים בסכנת סגירה, יחד עם התחרות של הקניונים, שבחלקם גם עומדות חנויות סגורות, גורמים למשפחות רבות, בעלות עסקים קטנים ובינוניים המפרנסים אותם, לאבד את מטה לחמם.

כבר לפני שנתיים, בנובמבר 2016, סקרנו בהרחבה בברנז'ה NEWS, בכתבה מקיפה, את מצבה הקשה של העיר העתיקה בב''ש, אשר למרות השקעות עתק והמון רצון טוב, ננטשת לאיטה. בעיר העתיקה הושקע מאמץ רב להביא עוגני תרבות ובזה אחר זה קמו מוסדות מצויינים כמו תיאטרון הפרינג', בית האמנים, אולפנה למחול, מוזיאון הנגב ומוזיאון תרבות האיסלאם, בימים אלה נעשות עבודות על מוזיאון הצילום של באר שבע ובמתחם מחנה פיקוד דרום אמור לקום קומפלקס של לימודי עיצוב ותיירות. בעיר העתיקה הוקמו מלונות יפהפיים. יש בה בתי קפה מקסימים ואוכל רחוב משגע. נערכים בה פסטיבלים ברמה עולמית. יש בה מרכז צעירים תוסס. 

שטח מסחרי נטוש: 3 קומות שנבנו ברח' הדסה ולא אוכלסו מעולם (צילום: דני בלר)

אבל העסקים, אותם עסקים קטנים, הם סיפור אחר. בבאר שבע אפשרויות התעסוקה מוגבלות מאשר במרכז והשכר נמוך משמעותית. בהיעדר חלופה אחרת, צעירים רבים פותחים עסקים, בתקווה שאלה יפרנסו אותם. אבל התחרות קשה: מרכזי קניות, שגם בחלק מהם נסגרים עסקים ובאר שבעים רבים שעוברים לקנות ברשת, כי מה לעשות, הכל זול יותר. 

עסק נטוש בעיר העתיקה - ככה זה נראה (צילום: דני בלר)


''אני יושב פה, לפעמים נכנס לקוח אחד ביום ולפעמים ימים שלמים שאין עבודה'', אומר לנו בעל עסק קטן ברחוב טרומפלדור. ''דיברת איתי לפני שנתיים והיום המצב לא שונה. חלק סגרו אחרים שוקלים לסגור. לך לקק''ל, לך להרצל, לך לרחוב של המתווכים אפילו, שפעם היה תוסס. אין כסף. משהו לא תקין בעיר הזו. השקיעו בעיר העתיקה הון. באמת, אני מסיר את כובע בפני הפסטיבלים ואתרי התרבות שקמו. אבל אין עבודה. לי יש חסכונות, אין לי הוצאות כבדות, אבל לא נכנס שקל. העיר לפעמים נהיית תוססת יותר אם באים סטודנטים, לבאר שבעים אין כסף. בלי פרנסה, באר שבע לא תזוז לשום מקום''.

קריסת עסק היא הליך טראומטי. לרוב, קריסת עסק מתרחשת כאשר בעליו כבר חדל פירעון. עובדים נותרים ללא שכר, ספקים לא מקבלים תמורה, ובינתיים, אותם עסקים נדרשים לשלם ארנונה. אמנם יש תהליך מדורג של פטור לזמן מסויים ולאחר מכן תשלומים מופחתים, בתנאי שהעסק אינו שמיש. בישיבת המועצה היום עו''ד מינה קלמן ביקשה לתת לטיפול בעסקים האלה ראייה יותר רגישה חברתית, כי מדובר באמת במי שאיבדו את פרנסתם, אבל היועץ המשפטי של עיריית באר שבע הבהיר כי העירייה יכולה לפעול בכפוף לחוק בלבד. 

ישיבת מועצת העיר באר שבע, בשידור שהועבר על ידי ברנז'ה NEWS (צילום: דני בלר)


ראש עיריית באר שבע גם הסביר את ההגיון מאחורי גביית ארנונה גם מעסקים סגורים: עיריית באר שבע ביצעה עבודות פיתוח ומתחזקת את המקום. העניין שלה הוא להשמיש את העסקים האלה. אבל, כך סיפר ינאי, יש מי שנקלעו לחובות והעסקים הם מחסנים לסחורה שלא נמכרה. הם לא יכולים לסגור, אבל גם אין להם ממה לפתוח. 

בעיר העתיקה מספר העסקים הסגורים שווה לזה של באר שבע כולה: 150 עסקים בעיר העתיקה, ועד כ-150 ברחבי העיר. 

רחוב הרצל, בה אחוז העסקים שקרסו וננטשו גבוה (צילום: דני בלר)

מבקר המדינה נדרש לעניין העסקים הסגורים והנטושים כבר לפני שנתיים, יממה אחרי פרסום תחקיר ברנז'ה news, שחשף אלפי מטרים ריבועיים של נדל''ן נטוש בעיר העתיקה של באר שבע, מפרסם מבקר המדינה דוח חמור על תופעת הנדל''ן הנטוש בערים שונות, בהן בירת הנגב. משרד המבקר ערך בדיקה בין החודשים אוקטובר 2015 עד מארס 2016, בערים אשקלון, באר שבע, חיפה, ירושלים, עכו ועפולה וכן במועצה האזורית מטה אשר. לדברי דוח המבקר, אלו "התרשלו במעקב שוטף אחר נכסים שאינם ראויים לשימוש בשטחיהן, והעניקו פטור מארנונה לנכסים שלא היו זכאים לכך".

בבאר שבע, במיוחד בעיר העתיקה, מצויים מבנים רבים במצב של נטישה, בהם חנויות, מרתפים, מחסנים, פסג'ים אשר להם גם קומות מרתף ששימשו לשירות. כיום השטחים הנטושים הופכים בית למכרסמים ומזיקים – אין תחזוקה, אין מעקב אחר הבטיחות שלהם, המצאות או הצטברות של חומרים מסוכנים או גזים רעילים. ספק אם גם ניתן לגבות מבעליהם ארנונה או לאכוף לגביהם חוקי עזר עירוניים. לדוגמא, חנות צעצועים שנשרפה לפני שנים וננטשה כמות שהיא. רק לפני כשבוע פונו ממנה ההריסות. 

"בתחומיהן של רשויות מקומיות רבות מצויים נכסים שאינם בשימוש. מבנים אלו שימשו בעברם כמבני מגורים, מבני מסחר ומבני תעשייה, וחלקם אינם בשימוש במשך זמן רב ועומדים נטושים ומוזנחים. כמו כן, בתחומי הרשויות המקומיות נמצאים מבנים שבנייתם טרם הסתיימה ושנים רבות הם עומדים במצב של שלד בניין", נכתב בדוח.

"לנכסים שכאלה יש פעמים רבות השפעה שלילית על המרקם העירוני ועל המרחב סביבם. נכסים שאינם בשימוש פוגעים בהתפתחות העירונית ובערך הנכסים בסביבתם, והם בבחינת בזבוז של משאב הקרקע, שאינו מנוצל בהתאם לייעודו. נכסים שאינם בשימוש במשך זמן רב הופכים לרוב למפגע חמור - סביבתית, תברואתית וחברתית. עם זאת ניתן לראות בהם גם הזדמנות להתחדשות עירונית ותרבותית".


תגובות

End of content

No more pages to load