• 04 אוגוסט 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

רוג'ר ווטרס לחץ - להקת מחווה של הפינק פלויד ביטלה הופעה בב''ש

להקת UK Pink Floyd Experience, מאנגליה הייתה אמורה להופיע בעוד כחודש במשכן אמנויות הבמה בב''ש ונאלצה לבטל את הופעתה בשל איומים מצד פעילי BDS ולחץ של רוג'ר ווטרס, שמאשים את ישראל ברצח ילדים פלסטינים

ביטלו את ההופעה בישראל (צילום: מתוך אתר UK Pink Floyd Experience)

להקת UK Pink Floyd Experience מאנגליה, ששרה גרסאות כיסוי לשירי להקת פינק פלויד, הייתה אמורה להופיע בעוד כחודש במשכן אמנויות הבמה בבאר שבע, שחלק ממסע הופעות שלה בישראל. הלהקה הייתה אמורה לבצע את האלבום ''הצד האפל של הירח'' במלואו. רוב הכרטיסים למופע בבאר שבע כבר נמכרו. מדובר במופע מושקע, לא זול: כרטיס עולה 354 שקלים.

בימים האחרונים קיבלו חברי הלהקה האנגלית איומים, מספרי הטלפון האישיים שלהם פורסמו ברבים והם היו נתונים לזרם בלתי פוסק של אלימות מילולית. חבר הפינק פלויד המקורית, רוג'ר ווטרס, אשר נחשב המובילים את החרם נגד ישראל, פנה אליהם מעל עמוד הפייסבוק שלו: ''הזדעדתי לשמוע שאתם מתכננים להופיע בתל אביב, חיפה ובאר שבע'', כותב ווטרס. ''אנא, אל תעשו זאת. לשיר את השירים שלי מול קהל החי בהפרדה גזענית ולתרום לכיבוס שמו של הממשלה הגזענית של המדינה ההיא, יהיו מעשה של רוע בלתי נתפס וחוסר כבוד. חברי הלהקה, האם אי פעם האזנתם לשירים שאתם מבצעים בשביל פרנסה? האנשים שאתם הולכים לבדר מוציאים להורג את ילדי שכניהם, יורים בהם בדם קר מדי יום. בשם האנושיות - היענו לתחינה שלי ובטלו את ההופעות''.

מאז פרסום הפוסט של ווטרס, הלהקה נקלעה למצב אותו לא ציפתה. ההרכב שהופיע בעבר בישראל, ללא בעיות, קיבל איומים וקללות בעמוד הפייסבוק שלה ונאלצה להוריד אותו. בשל הסערה הציבורית באירופה סביב ההופעה של להקת הכיסוי בישראל, הלהקה מקווה כי לא תצטרך לבטל את שאר ההופעות ביבשת ולעת עתה, הורידה פרופיל ומסרבת להגיב.

הפוסט של רוג'ר וורטס:


לא כל האמנים נכנעים ללחץ ה-BDS: החשובים באמת מופיעים בישראל בלי בעיה

מדובר, אחרי הכל, בלהקת כיסוי של הפינק פלויד, שיש טובים ממנה. ההרכב הישראלי ECHOES, ששר את שירי הפינק פלויד, נחשב לאחד הטובים לדעת מעריצי הלהקה, בישראל ובעולם. מי שהיו בהופעות שלהם, בין היתר בבאר שבע, מספרים על ''חוויה עילאית'' ועל ''מוסיקאים מחוננים''. 

לא כל האמנים מבטלים הופעות בישראל למשמע האיומים של רוג'ר ווטרס. דווקא הרכבים חשובים הופיעו פה ונהנו מכל רגע ובמיוחד, מאהדת הקהל. להקת PSYCHIC TV, מאבות הפסיכדליה הבריטית הופיעה בישראל פעמיים בהפרש של שנה. מדובר באחד ההרכבים המשפיעים במוסיקה האלטרנטיבית. כמוהם, גם להקת הרזידנטס האמריקאית, שהמוסיקה שלה השפיע על דור שלם של יוצרים. ההרכב CUT HANDS, של המוסיקאי וויליאם בנט. חברי להקת טוקסידומון. הזמר גארי ניומאן, כולם מהשורה הראשונה. סטיבן ווילסון, מפורקיופיין טרי, שעבד עם אביב גפן - וזוהי רשימה מאוד חלקית מהשנתיים האחרונות.

ללהקת הרזידנסט, אחת החשובות במוסיקה האלטרנטיבית, לא הייתה בעיה להופיע בישראל (צילום: דני בלר)

אלא שלהקת הכיסוי הצליחה להצית ויכוח ברשת: גיאורגי מוסקלייץ כתב בחשבון הטוויטר שלו כי ''לא ראיתי את רוג'ר ווטרס מזדעזע מהמלחמה שיזמה רוסיה באוקראינה ובסוריה, כשהופיע ככר האדומה. זה לא הציק למצפון הפציפיסטי שלו''. בניגוד אליו, דיוויד האמפריז דווקא בירך על החרם על ישראל.  

רוג'ר ווטרס עצמו הופיע בישראל בשנת 2006, אך מזה כמה שנים אימץ עמדה אנטי ישראלית ומאוד אנטי ממסדית ונחשב לאחד ממובילי החרם נגד ישראל. לא היה אמן גדול שלא קיבל מכתב נזעם ממנו לקראת הופעתו בישראל. אלא שאמנים דגולים כמו סר קליף ריצ'ארד וסר פול מקרטני פשוט השליכו את המכתב לפח.

​​​​​​​לאחרונה, בהופעה בבואנוס איירס, הוא קרא לקהילה היהודית ללחוץ על ישראל לשים קץ לכיבוש ובמהלך ההופעה הניף חזיר מעופף (מוטיב המופיע בעטיפת אחד האלבומים של הלהקה) ועליו מגן דוד, מה שעורר את חמתה של הקהילה שם. עם זאת, נשיא ארגנטינה מאקרי העניק לו אות כבוד. האלבום ''החומה'' של פינק פלויד הוא אחד מאלפי התקליטים שנאסרו להשמעה בזמן הדיקטטורה בארגנטינה.


תגובות

End of content

No more pages to load