• 15 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

שירותי הרווחה מושבתים בדרום: ''כחלון, דמנו אינו הפקר''

נמצאים בחזית הטיפול באוכלוסיות הכי מוחלשות, אך משתכרים פחות משכר מינימום: העובדים הסוציאליים יוצאים למאבק ומשביתים את השירותים בדרום

ההפגנה בקריית הממשלה בבאר שבע (צילום סלולרי)

150 עובדות ועובדים סוציאליים מפגינים הבוקר, שני, ברחבת קריית הממשלה בבאר שבע כנגד התעלמותם של שר האוצר משה כחלון ושר הרווחה חיים כץ ממשבר העובדים הסוציאליים. העובדים קוראים לכחלון ״תסתכל לנו בעיניים״. העובדים הסוציאליים נמצאים בחזית הטיפול האוכלוסיות הכי מוחלשות ומתמודדים עם עומסי עבודה בלתי הגיוניים ושכר נמוך, לעיתים פחות משכר מינימום.

זאת ועוד: עובדים סוציאליים נופלים, לא אחת, קורבן לאלימות המטופלים. קורה שהם אלה הסופגים את התסכול הנגרם מהמצוקה הקשה והיעדר הפתרונות. 

(צילום סלולרי)​​​​​​​

וידאו: הפגנת העו''סים בקריית הממשלה (צילום סלולרי)


העובדים הסוציאליים דורשים לשפר את תנאי ההעסקה שלהם, שלא השתנו מזה 25 שנה. עובדים סוציאליים בתחילת דרכם נאלצים לטפל במאות מקרים במקביל. במצב קשה, העומס המוטל עליהם הוא גדול ובאחריות שלהם להתריע אודות מצוקות. עובד סוציאלי בתחילת הדרך מרוויח לעיתים פחות משכר מינימום. העובד הסוציאלי הוא לא אחת צינור התקשורת היחידי בין הנזקק לבין הממסד החזק, שמבקש להוציא כמה שפחות ולא ממהר לאשר סיוע. 

איגוד העובדים הסוציאליים הודיע על השבתת כל שירותי הרווחה ביום שני במחוז הדרום, מאשדוד עד אילת. היום, שני, לא מתקיימת קבלת קהל במחלקות הרווחה, לא נכתבים תסקירים לבתי משפט, לא מתקיימות ועדות החלטה בנושא קטינים בסיכון, לא פועלים מרכזים לטיפול באלימות במשפחה. 

כמו כן, לא תהיה קבלת קהל של עובדים סוציאליים במשרד הרווחה (לרבות קציני מבחן נוער, מבוגרים ומעצרים וחוקרי ילדים) וישבתו עובדים סוציאליים במשרד החינוך, בביטוח לאומי, במערכת הבריאות בבתי החולים, קופות החולים ותחנות לבריאות בנפש.

''העובדת הסוציאלית היא הרגליים, הידיים והפה שלי''

אברהם (שם בדוי, השם האמיתי שמור במערכת), בן 30, הוא מתמודד נפש המתגורר בגפו בשכונה י''א. הוא מטופל מזה כחמש שנים במרפאה ומתגורר בקהילה. העובדת הסוציאלית מבקרת אצלו אחת לשבועיים ובמקרה הצורך, הוא מתקשר אליה. לא אחת, דברים הנראים טריוויאליים לאדם שאינו מתמודד עם בריאות הנפש, קשים מאוד למתמודד, במיוחד בכל הקשור למגע עם הרשויות.

העו''סים צועדים ברחובות העיר (צילום סלולרי)
​​​​​​​


''העו''סית עוזרת לי לנסח מכתב, בודקת שאני משלם את החשבונות כמו שצריך ואני גם מתייעץ איתה לפני שאני הולך לעשות, למשל, מנוי לכבלים או להתחייב לתשלומים. היא מדריכה אותי ועוזרת לי לקבל את הזכויות שלי, אם זה עזרה בקניית מוצרי חשמל לבית או לדבר עם בעל הדירה. אני לא יודע מה הייתי עושה בלעדיה. היא העיניי, הידיים, הרגליים והפה שלי וגם של אנשים אחרים במצב שלי. היא מבינה אותי גם כשרע לי או כשאני כועס ולא שוכחת אותי בחגים''.

העובדים הסוציאליים עושים עבודת קודש בקהילה, אבל נמצאים בתחתית הסולם כשזה נוגע לתנאים ושכר. 


שר האוצר מסרב להיפגש עם העובדים הסוציאליים ולהיכנס עמם למשא ומתן בנושא מגיפת האלימות, העומסים במחלקות, תנאי העבודה הירודים והשכר המביש.
 
שר הרווחה לשעבר, ח"כ מאיר כהן, בהפגנת העובדים הסוציאליים בבאר שבע: "משרדי הרווחה והאוצר מסרבים לקדם הצעת חוק שהגשתי שמטרתה שתהייה תקינה הולמת לעובדים סוציאליים כפי שיש תקינה הולמת בבתי הספר.  הייתי גם מורה וגם שר רווחה - אין שום הצדקה שלמורה יגבילו את מספר התלמידים בכיתה, אבל עו"סית צריכה לטפל ב- 300 תיקים. זה דבר מוטרף. חייבים לייצר תקינה שפויה. בכל יום האוצר מעביר מיליארדי שקלים – אבל לעובדים הסוציאליים לא מוציאים את התקציב הראוי. אני ועוד עשרות חברי כנסת נצטרף אליכם לכל מאבק ונהייה חיילים שלכם".
 
יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, ענבל חרמוני אמרה: "אנחנו במאבק על השכר שלנו, על המוגנות שלנו, על תנאי העבודה, אבל יותר מזה – אנחנו במאבק על דמותה החברתית של מדינת ישראל. העובדים הסוציאליים לא יהיו יותר עלה התאנה של מה שנקרא מדינת הרווחה הישראלית. אם ישראל חפצה להמשיך להיות מדינת רווחה  - עליה להשקיע את המשאבים הנדרשים לכך".
 
העובדים הסוציאליים המשיכו לאחר מכן בצעדת מחאה ברחבי העיר באר שבע.


תגובות

End of content

No more pages to load