• 15 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

העסקים הסגורים בעיר העתיקה: ''גם מי שעדיין פתוח, מתפרנס בקושי''

צפו בסרטון: למעלה מ-150 עסקים עומדים סגורים בעיר העתיקה, גם במקומות מרכזיים. יצאנו לסיבוב בעקבות דברי ראש עיריית ב''ש וגילינו תמונה עגומה, יותר מזו שדיווחנו עליה בלעדית בעבר - רחובות שלמים ננטשים

תיירים רואים את הצד האפל של העיר העתיקה (צילום: דני בלר)

בישיבת המועצה שנערכה בשבוע שעבר, גילה ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', כי בעיר העתיקה של באר שבע לבדה יש למעלה מ-150 עסקים סגורים. מה שמפתיע הוא לא ההיקף, אלא גם מי עזבו את העיר העתיקה. העיר העתיקה של באר שבע היא נכס תרבותי. יש בה את כל האלמנטים המנצחים, היא ספוגה בהסטוריה ולכאורה, הייתה אמורה להיות המקום המבוקש ביותר בבאר שבע למסחר ובילוי. במציאות, העיר העתיקה מלאה בחנויות סגורות, חלקן נטושות. רק בבניין אחד, של קולנוע ''שביט'', שכונות שתי מערכות עיתונים נטושות: של ''כל בי'', סנגר לפני כחמש שנים ושל ''שבע'', הממשיך להופיע. אומרים שהקולנוע שנסגר לפני למעלה מארבעים שנה, עדיין עומד בפנים. עסקים נסגרו בקק''ל, השדרה המרכזית. רחוב המתווכים ננטש לאיטו. 

בברנז'ה NEWS דיווחנו בלעדית על התופעה כבר לפני שנתיים.

העיר העתיקה אמנם מציעה תרבות לסוגיה - תיאטרון, מוסיקה, מחול, אוכל טוב, בירה, אוכל רחוב, אבל אי אפשר להתעלם ממדי הנטישה. לעיר העתיקה מגיעים בלילה מי שאין להם בתים, בעיקר בחורף. הם נשכבים לישון במקומות מוגנים. לפעמים הם מאחרים לקום. איש כזה ראינו בבוקר:''העסקים חלשים. אני תקוע פה עם סחורה כבר שנים ואם אני סוגר 150 או 200 שקלים ביום אני מבסוט. אנשים לא נכנסים לחנות ואם אני מוציא סחורה החוצה, אני חוטף דוח. יש לי ערימה של דוחות שאני לא מסוגל לשלם וכבר קיבלתי התרעה לפני הוצאה לפועל'', אומר סוחר במדרחוב. קשה למצוא סוחרים שיהיו מוכנים לדבר למצלמה, מתוך חשש שיבולע להם. שלא למצלמה, אומר לנו שכנו של הסוחר כי ''כשאתה עושה יומית 200 שקל ורושמים לך דוח, אין לך ממה לשלם. לך לסיבוב, תראה איזו כמות של עסקים סגורים''.
איש נח בצהרי היום, מטר מהמדרחוב​​​​​​​
למה עסקים נכשלים? מכל מיני סיבות: חוסר נסיון, אי הכרת השוק, התנהלות לא נכונה. אבל עסקים נופלים גם כי אין כסף. אנשים לא קונים. סחורה עומדת בתוך העסקים, לפעמים שנים. אחד הסוחרים מראה לנו בגדים ונעליים שעומדים אצלו כבר כמה שנים. ''אפילו ב-10 שקלים לפריט אני לא מצליח להעיף. ולא רק אני: הרבה חנויות במצב שלי. גם אם אני מאוד מאמין בעיר העתיקה, קשה לשרוד. אז אנחנו יושבים בחנות עד שמונה בערב, מספרים לאישה שיש עבודה, אבל אין. הייתה לי עובדת, נאלצתי לפטר אותה. אין לי ממה לשלם משכורת. הרבה כמוני שורדים מחודש לחודש''.

גלריית תמונות: עסקים סגורים בעיר העתיקה - וזה מה שקורה רק בכמה רחובות מרכזיים (צילומים: דני בלר)
חלק מהעסקים שנסגרו היו מעוגני העיר העתיקה, בהם חנות ספורט חזקה וותיקה. מקומות אחרים, עומדים נטושים מזה שנים, בהם מרכז מסחרי שנבנה ולא אוכלס מעולם ברחוב ההסתדרות, אולמי אפשטיין הותיקי העומדים נטושים כבר שנים, חנויות צעצועים ומשרדי תיווך ותיקים. בבאר שבע, לכאורה, שוק הנדל''ן ''רותח'' וכולם רוצים להשקיע בה. במציאות, משרדי תיווך ברחוב המתווכים, מאחורי פסג' שרול. ''אין עבודה'', אומר מתווך ברחוב. ''פעם היינו סוגרים קופה יפה, היום קשה, אבל לא מדברים על זה בגלוי כי יש פה הרבה כסף על כף המאזניים. כולם מחכים שהעניינים יתאוששו, אבל זה לא קורה''.

157 עסקים סגורים בעיר העתיקה ועוד כ-150 ברחבי העיר - זה המספר עליו דיברו בישיבת מועצת העיר - זו כבר לא תופעה שולית. בישיבת מועצת העיר דיבר ראש עיריית באר שבע על רצון להשמיש את העסקים, שממשיכים לשלם ארנונה. על פי חוק, ישנן הקלות מסויימות, לפרק זמן מוגבל, מתוך הבנה שעסק שנאלץ לסגור, עושה זאת כי נקלע למצוקה כלכלית. חברת המועצה, עו''ד מינה קלמן, הציעה, בצדק, לנקוט בגישה חברתית ומתחשבת כלפי בעלי העסקים שנאלצו לסגור. ראש העירייה התריע מפני אותם בעלי עסקים המשאירים את העסקים סוגרים כהשקעה לעתיד, כשמחירים יחזרו לעלות וכי עסק נטוש או סגור מזמן אליו מטרדים.

וידאו: ישיבת מועצת העיר: ראש העירייה מתייחס להיקף העסקים הסגורים; סיור במספר עסקים סגורים (צילום ועריכה: דני בלר)
​​​​​​​
העירייה מבקשת לשתף את הציבור במציאת פתרון

בימים אלו עיריית באר שבע ואגף הנדסה בשיתוף החברה הכלכלית - מינהלת העיר העתיקה והתיירות מקדמת תכנית מתאר להתחדשות העיר העתיקה בתכנון משרד האדריכלים דני לזר. מטרת התכנית היא שימור ופיתוח העיר העתיקה כמנוף להתחדשות עירונית תוך קביעת הוראות וזכויות בנייה למגורים, מסחר, תעסוקה ומוסדות ציבור בתחומי התכנית וקביעת הוראות שימור.

התכנית מגדילה באופן אינטנסיבי את הפעילות בעיר העתיקה כך שתעודד את תפקודה כמרכז תרבותי, מסחרי וחברתי עבור תושבי באר שבע והסביבה. התכנית תקיים זאת בין היתר על ידי יצירת מגוון רחב של שימושים במרכז התרבותי במשך כל שעות היממה, לצד הקפדה על שימור מבנים, אתרים וערכים היסטוריים. כמו כן, התכנית שואפת לחזק את הקשר של העיר העתיקה עם המרחב הסובב לה ובעיקר עם המרכז האזרחי של העיר הסמוך אליה.


בתוך כך, בעיריית באר שבע מבקשים לשתף את הציבור בקביעת אופיה של העיר העתיקה ובעיצוב פתרונות. עיריית באר שבע, אגף הנדסה ומינהלת העיר העתיקה והתיירות מבקשים לשתף את התושבים ובעלי העניין בתכנית. לצורך כך יתקיימו שני מפגשים פתוחים, המפגש הראשון מיועד לבעלי עסקים ונכסים בעיר העתיקה ויתקיים ביום ב', 24.12.18, בשעה 17:00 במרכז הצעירים במעמד ראש העיר, רוביק דנילוביץ'. המפגש השני מיועד ליזמים ואנשי מקצוע מתחום השימור, האדריכלות והתכנון ויתקיים ביום ד', 26.12.18, בשעה 9:00 במרכז הצעירים במעמד סגן וממלא מקום ראש העיר, טל אל על.

לאחר שני המפגשים יתקיימו שלושה ימים פתוחים לקבלת קהל פרטנית ומענה על שאלות בתיאום מראש, בימים ב', ג', ד' בתאריכים 7-8-9.1.2019, בין השעות 12:00-16:00 במינהלת העיר העתיקה באר שבע. בעיריית באר שבע מציינים כי המפגשים פתוחים לציבור, אולם יש להירשם אליהם מראש בטלפון: 08-6464978. המפגשים יתקיימו במרכז הצעירים ברחוב הרצל 12, בעיר העתיקה באר שבע. שעות קבלת הקהל יתקיימו בתאריכים 7-9.1.19 בין השעות 12:00-16:00 במינהלת העיר העתיקה בכתובת גרשון דובינבוים 29 העיר העתיקה באר שבע.
תגובות

End of content

No more pages to load