• 12 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

האדמה החקלאית בנגב עומדת בפני ייבוש - בשל החלטת ממשלה

הממשלה החליטה לקצץ את מכסות המים ללא פיצוי ומשקים בנגב עומדים בסכנת סגירה. ייבוש השדות יגרום לנזק בלתי הפיך. ראש מועצת מרחבים, שעי חג'ג', שיגר השבוע מכתב לשרי האוצר, החקלאות והאנרגיה

שדה נטוש בנגב. זה העתיד הצפוי לחקלאות? (צילום: דני בלר)

משקים חלקאיים בנגב נמצאים בסכנת סגירה, אלפי דונמים של אדמה חקלאית בנגב בהופרחה במאמץ רב עלולים להינטש ולחזור להיות צחיחים - כך מזהיר ראש מועצת מרחבים, שי חג'ג', במכתב ששיגר השבוע לשר החקלאות, שר האוצר ושר האנרגיה בבקשה למצוא פתרון למשבר המים.

חלק גדול מהחלקאות בישראל נמצא בפריפריה, בשל אילוצי קרקע ושווי נדל''ני. ענפי החלקאות מפרנסים לא רק את בעלי המשקים, אלא גם נותני שירותים רבים. סגירת משקים חלקאיים וייבוש שדות עלולה להוסיף עוד על האבטלה בדרום, שלא לדבר על נטישת קרקעות. ייבוש שדות עלול ליצור נזק בלתי הפיך לקרקע ולהפוך את האיזור כולו למדברי.

בקרב חקלאים קיים החשש, שהממשלה לא תהסס לייבש את השדות בנגב ותחליף את התוצרת הישראלית בתוצרת ייבוא זולה ולא איכותית: עגבניות ומלפפונים מעזה, ירקות מירדן, פירות מתורכיה. למעשה, ברשתות גדולות נמכרת תוצרת מיובאת, שמשווקת לישראל במחירי היצף, אך הצרכנים משלמים עבורה מחיר מלא.

"בסוף השבוע ירדו משקעים יפים בארץ, גשמי ברכה. אבל מי שלא הוזכר ברשימת מדדי המשקעים הוא הנגב", אומר חג'ג'. "נזכיר שרשות המים הודיעה על קיצוץ במכסות המים לחקלאות, והפעם, לראשונה, ללא פיצוי. החקלאות הישראלית מבטיחה את ביטחון המזון, שמירה על הקרקעות וגבולות המדינה. ההחלטה על הקיצוץ ללא פיצוי היא חסרת אחריות שתוביל לסגירת משקים נוספים. משמעות קיצוץ המים היא הקטנת הייצור המתוכנן הרב שנתי. הקטנת היקף הייצור תביא לעלויות גבוהות בהרבה בהשקעות שבוצעו במיכון בבתי קירור, במערך מיון ואריזה, מיכון חקלאי ועוד. אנו פועלים בשיתוף ארגוני החקלאים על מנת שיוענק פיצוי." 

חג'ג' הדגיש במכתבו כי "אין חולק על סמכותה של רשות המים – ואף על חובתה – לתכנן את הקצאת המים לצרכנים, ובהם גם לחקלאים. אין חולק על כך שתכנון משק המים חייב להתבסס, בין היתר, על תחזיות המומחים לירידת הגשמים. אך החלטה על קיצוץ ללא פיצוי תביא לסגירת משקים נוספים. בכל שנות הבצורת בעשור הקודם, בהם נידרש קיצוץ במכסות המים, הוענק פיצוי לחקלאים ובשל כך החקלאות הצליחה לצלוח את שנות הקיצוץ וחזרה למלא את תפקידה להבטחת תוצרת חקלאית טריה להבטחת המזון של הציבור ומספוא לבעלי החיים. שנה נוספת של קיצוץ ללא פיצוי עלולה להותיר מאות אלפי דונמים בנגב מוברים ולא זרועים שיהיה קשה להחזיר אותם לגידול חקלאי לאחר שמשבר המים יחלוף."


תגובות

End of content

No more pages to load