• 11 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

גל התייקרויות במשק: האם באר שבע תחזור לימי המחאה החברתית?

ב-1 ינואר 2019 הולכת לנחות על משקי הבית מכת התייקרויות בכל תחום אפשרי: מזון, חשמל, מים, מחירי סלולר וארנונה. בנגב, בשל הרמה הסוציו-אקונומית הנמוכה יותר, הפגיעה תכאב מאוד. האם יתחדשו ימי המחאה החברתית?

המחאה החברתית בבאר שבע (צילום: אימאן / וויקיפדיה)

מכת ההתיייקרויות שמנחיתות הממשלה והחברות החזקות במשק הולכת לפגוע פגיה אנושה בבאר שבע ובנגב. בנגב מרוכזים רבים מן היישובים במעמד סוציו-אקונומי נמוך. השכר בבאר שבע ובנגב נמוך משמעותית מזה המשולם במרכז. מכת ההתיקרויות שתיכנס לתוקפה ב-1 ינואר, עומדת לפגוע קשה במי שאין להם. הינה רשימה חלקית: החשמל התייקר ב-8 אחוזים. המים ב-4.5 אחוזים. המזון עומד להתייקר בכ-5 אחוזים. חבילות הסלולר יתייקרו בכ-15 אחוזים. הארנונה ביישובים השונים עומדת להתייקר בכ-2 אחוזים. עוד לפני סוף השנה, כבר הודיעו נותני שירותים שונים, כי הם ייקרו משמעותית את שירותיהם. הלחם האחיד והחלב עומדים להתההקר באופן משמעותי. 

מפת ההתייקרויות: אלה חלק מהמוצרים והשירותים שיתייקרו מה-1 בינואר (צילומים: PIXABAY, אתר ארנונה)


ישראל מדינה יקרה. מוצרי המזון יקרים בה משמעותית, בזכות הריכוזיות של החברות החזקות ורשתות השיווק. מוצרי הטואלטיקה - משחות שיניים, סכיני גילוח וכו', יקרים פה הרבה יותר מאירופה. מוצרי החשמל, שהמכסים עליהם הורדו, ממשיכים להיות יקרים בטירוף. דוגמא: רקמול בלוטוס שבישראל נמכר במבצע ב-200 שקלים, עולה בתורכיה 80 שקלים. נעלי ספורט שבקניון נמכרים ב-330 שקלים, נמכרים באמאזון ב-35 דולר. הדלק בישראל יקר, אך תחבורה ציבורית לא יעילה, שגם אינה פעילה בשבת, מאלצת רבים להשתמש ברכב הפרטי ולשרוף דלק בפקקים האין סופיים. אותם פראיירים בעל כורחם גם משלמים עשרות מיליוני שקלים לשנה בקנסות. מהשנה הבאה, גם רוכבי האופניים החשמליים נכנסים למעגל הנסחטים.

עדי (שמו המלא שמור במערכת) שוכר חנות קטנה באחת השכונות, לממכר כלי בית. ''השבוע קיבלתי מכתב מרואה החשבון שהוא מייקר את השירות, בפעם השלישית. לפני שלוש שנים שילמתי 220 שקלים לחודש. השנה זה עלה ל-250. השבוע הוא הודיע לי שב-2019, המחיר עולה ל-290 שקלים לחודש. אני בקושי מוכר פה ויש ימים שאין לקוחות. אבל אין לי עבודה אחרת ואני עושה הכל לא לסגור''.

''אנשים מתווכחים איתי על שקל. האוכלוסיה בשכונה זה או סטודנטים או מקבלי קצבאות שכל שקל כואב להם. הספקים כבר אמרו לי שהולך להתייקר הכל. סבון כלים, רצפז, הכל. רק הקצבאות נשארות אותו דבר''. על פי נתוני הביטוח הלאומי, שליש מהעובדים בבאר שבע משתכרים פחות משכר מינימום. בבאר שבע, כ-55 אחוזים מהתושבים הם בגיל עבודה, כ-114,000 איש. 

בבאר שבע המצב יחסית טוב: בערי הפריפריה בנגב וביישובי הבדואים המצב מאוד קשה. בנגב מרוכזים מרבית היישובים באשכולות הנמוכים. השכר הממוצע בבאר שבע ובנגב נמוך משמעותית מזה המשולם במרכז, אפילו בתפקידים זהים באותה חברה. גם בהיי-טק, המשווק כאחד העוגנים התעסוקתיים של באר שבע, השכר נמוך משמעותית, כפי שעלה מבדיקה שערך אתר ALLJOBS. 

 ההתייקרויות יפגעו בעיקר בחלשים יותר: עליות מחירי החשמל, המים, והמסים, יגררו אחריהם התייקרויות, שיכבידו עוד יותר על השכבות הנמוכות. בין ההתייקרויות: הלחם בפיקוח והחלב. השכבות החלשות הולכות להרגיש את גל ההתקיירויות מאוד חזק. 

המחאה החברתית בבאר שבע. האם ישובו ימי ההפגנות - או שנשלם ונשתוק? (צילום: אימאן / CC1.0 - נחלת הכלל)​​​​​​​

מה הסיכוי לחידוש המחאה החברתית של שנת 2011? בקבוצת באר שבע ביחד בפייסבוק דובר על רצון לארגן הפגנה כבר מחר, שישי, במדרחוב, אך בעקבות הפיגוע הקשה הבוקר, הוחלט לדחות אותה למועד אחר. בתל אביב ובירושלים הוחלט לקיים את ההפגנות, כאשר הבאים נתבקשו ללבוש אפודים זוהרים.

האם באר שבע תהיה בין הערים המובילות במחאה? ניסיון העבר מוכיח שהחברה המקומית מאוד אדישה וגם חוששת להיגרר למאבקים, מתוך חשש גדול שמעסיקים יסמנו אותם כבעייתיים. אבל הפעם כנראה אי אפשר לשתוק ולא תהיה ברירה אלא לצאת לרחובות. 

בימי המחאה החברתית של 2011 אמנם פעל בבאר שבע גרעין של אנשים שהאמין במאבק, תרם מזמנו, זעק, הניף שלטים בצמתים ולן במהאל מול מרכז המורים, אך בסופו של דבר, המאבק נוהל מתל אביב והפריפריה הייתה בבחינת משהו שולי. זה היה אחד הפספוסים של המאבק החברתי אז: הוא לא הצליח ליצור אחדות מרכז פריפריה ודעך ברגע שהפלגות הגדולות והגופים החזקים בערי הפריפריה חשו מאויימים.

הסכנה: גל ההתיקרויות יביא לאינפלציה מואצת ולייקור הריבית

גל ההתייקרויות מגיע בעיתוי הכי לא מתאים: שנת בחירות. הדבר האחרון שרוצים לראות בקואליציה זה מאות אלפים יוצאים להפגנות. אבל גל התייקרויות יגרור עליות במדד, שיאיצו את האינפלציה ויגרמו לבנק ישראל להעלות את הריבית. העלאת ריבית עלולה לגרום לייקור המינוס ולייקור ניכר של המשכנתאות. בחישוב גס, גל ההתייקרויות הולך לעלות לכל אחד מאתנו שהוא שכיר ומשתכר את השכר הנהוג בב''ש, כמה מאות שקלים נוספים בחודש: מזון יקר יותר, שירותי תקשורת שיתייקרו, ריביות יקרות יותר. 
גל ההתיקרויות, אגב, הוא לא גזירת הגורל. חלק מחומרי הגלם לא התייקרו, מכסים הורדו במהלך השנה ולממשלה יכולת להכניס מוצרים לפיקוח. 

השאלה אם הממשלה הנוכחית תהיה קשובה למצוקה בנגב או שתתעורר רק שתראה הפגנות ענק בתל אביב. תזכורת: סבב הלחימה האחרון.


תגובות

End of content

No more pages to load