• 04 אוגוסט 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מגמת הבנייה בב''ש: יותר מגדלי יוקרה, פחות חניה לרכב פרטי

בירת הנגב נמצאת במקום ה-12 בבניית מגדלי יוקרה ממותגים, כאשר המגמה היא לצמצם את האפשרות לנסוע ברכב פרטי לטובת תחבורה ציבורית. האדריכל רם מרש: ''מכיוון שמדובר בפריפריה, יש לתת את הדעת על עלות בניה''

בניה בבאר שבע. המגדלים היוקרתיים תופסים תנופה (צילום: דני בלר)

בשנים האחרונות נראה כי מגדלי מגורים רבים נבנו בכל רחבי הארץ החל מאזור המרכז ועד יישובי הפריפריה בצפון ובדרום. מניתוח נתוני הלמ"ס על ידי לשכת שמאי מקרקעין בישראל עולה כי כל דירה עשירית שנבנתה במחצית הראשונה של השנה ממוקמת במגדל בן למעלה מ-21 קומות. בשנת 2017 7% מהתחלות הבנייה היו במגדלים בני 21 קומות.

יישובי הדרום אינם נמצאים בעשירייה הראשונה מבחינת היקף בניית מגדלים. אשדוד נמצאת במקום 11 ובאר שבע נמצאת במקום 12 עם 531 דירות בבניינים בני 21 קומות ומעלה. לדברי האדריכל רם מרש, הבעלים של משרד מרש אדריכלים,  "כבר למעלה מ-20 שנה אני מעורב בתכנון מגדלי מגורים בבאר שבע. בעבר המדיניות הייתה מעורפלת, שלעיתים אפשרה בניית מגדל לכל מי  יחפוץ  ולעיתים בכלל לא. לאחרונה המדיניות זוקקה ודי ברור כי היא מכוונת למרכז העיר ובעיקר לאורך שדרות ראשיות שיכילו בעתיד מערכת הסעה המונית, תוך הקטנה ניכרת של תקן החניה כדי להמעיט בעומסי תחבורה. מדובר באותם איזורים שיש כוונה להגביר בהם את תחושת העירוניות. כך גם במוקדים שאותרו כאזורי התחדשות עירונית, אשר מטעמים כלכליים לא ניתן יהיה לעשות כן ללא מגדלים".

הוא מוסיף כי "אין ספק שב-20 השנים האחרונות חלה תמורה באופי המגדלים בעיר. הם הופכים להיות יותר ויותר ממותגים ויוקרתיים, ובשל כך מהווים פתרון ראוי כתחליף למגורים בבתי קרקע בעיקר למתבגרים אבל גם, בלי בושה, לזוגות צעירים. שכונת האצטדיון לדוגמא שמוקמת בימים אלה, מכילה גם פארק רחב ידיים ובית ספר יסודי,  ובכך אין ספק שתהיה אטרקטיבית לזוגות צעירים.  עדיין מכיוון שמדובר בפריפריה, יש לתת את הדעת על עלות בניה סבירה ובעיקר לקיים שיתאפשר גם בעליות סבירות של ניהול".

לדברי יו"ר לשכת שמאי מקרקעין חיים מסילתי, "ככל שערך הקרקעות בישראל גבוה יותר כך גם רשויות התכנון מבינות כי קיים צורך לבנות יותר לגובה. סביר להניח כי בשנים הקרובות נראה יותר בנייה לגובה של פרויקטים בשימושים מעורבים. כבר היום ניתן למצוא בתל אביב פרויקטים הכוללים מגורים ומשרדים או מלונאות. אני מעריך שכמו שמגדלי המגורים יצאו מתל אביב והגיעו עד יישובים כדוגמת עפולה, עכו ובאר שבע, בעוד כמה שנים נראה עירוב שימושים גם במעגלים הרחוקים מתל אביב".

תגובות

End of content

No more pages to load