• 11 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בקשה לפתוח בחקירה נגד ''ספייס'', בשל סירוב לכאורה להכניס בדואים

היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות פנתה לראש אח''ק ומודיעין במשטרה בבקשה לפתוח בחקירה נגד רשת חדרי הכושר 'ספייס' חשד לעבירה לפי חוק איסור הפליה, בעקבות חשיפת כאן ב' על סינון לקוחות בדואים בב''ש

בקשה לפתוח בחקירה (צילום הדמיה: SHARANG ANKAR / PEXELS / CC0)

היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות, במשרד המשפטים פנתה לראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה בבקשה לפתוח בחקירה נגד רשת חדרי הכושר 'ספייס' בגין חשד לעבירה לפי חוק איסור הפליה, זאת בעקבות הפרסום בשבוע שעבר, של העתונאי אסף פוזיילוב בתוכנית ''סדר יום'' בכאן ב' של תאגיד השידור הישראלי, לפיו חדר הכושר של החברה בבאר שבע סרב לאפשר לאדם ממוצא דרוזי לרכוש מנוי לסניף החברה בעיר. על פי הפרסום, הסירוב לאזרח ממוצא דרוזי, רוקח במקצועו (ובהמשך למעסיקו הבדואי) היה בטענה כי ניתן לשלם עבור המנוי רק באמצעות כרטיס אשראי ולא באמצעות מזומן או המחאות, אולם כשהכתב שפנה לחדר הכושר ביקש לשלם במזומן, הוא נענה בחיוב.

במכתב ששלחה עו"ד אסתר ביסוור מהיחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות לראש אח"מ, היא מציינת כי "מדברים אלו וכפי שניתן לשמוע בשיחה מוקלטת, עולה חשד כבד כי חדר הכושר נוקט בפרקטיקה מפלה וגזענית בכדי לסנן אוכלוסייה בדואית וערבית.. ככל שהדברים המתוארים בכתבה נכונים, הרי שמדובר בהפליה פסולה וגזענית אשר יש בה להשפיל, לבזות ולפגוע בכבודם של בני האדם והיא אסורה לפי חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים".

במכתב עליה חתומה עורכת הדין אסתר ביסוור מהיחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות במשרד המשפטים נאמר בין ביתר: ''מהכתבה עולה, וכפי שניתן לשמוע בשיחה המוקלטת, כי כאשר ניסה הכתב להירשם לחדר הכושר וביקש לשלם במזומן מחצית מהסכום עבור המנוי הוא נענה בחיוב. לא זו אף זו, ניתן לשמוע בהקלטה כי כאשר שאל הכתב האם יש בחדר הכושר הרבה בדואים ענתה העובדת: "אנחנו עובדים רק עם אשראי בלבד לא צ'קים ולא עם מזומן וזו חלק מהסיבה. אני לא יכולה להגיד לך את זה ביותר ברור מזה...רוב האלה שנרשמים אין להם את האופציה הזאת, אין אשראי רק מזומן יש פה מעטים אבל זה לא אנשים ש... אתה יודע, יותר אינטליגנטים... אני לא רוצה להגיד לך משהו שהוא קצת גזעני... אבל אנחנו מנסים למנוע את זה".

ניסינו להשיג את תגובת רשת ספייס, בטלפון באמצעות עמוד הפייסבוק שלה. בסניף באר שבע הופנינו לאחראית בשם עדי, שאמרה כי תפנה אותנו לגורם מוסמך להגיב. לאחר מכן, כבר לא ניתן היה להשיג אותה בטלפון.

בתגובה שניתנה לכאן ב' לאחר שידור הכתבה נאמר כי: ''מדובר בכתבה מניפולטיבית. הרשת גאה לציין כי בסניפי הרשת יש אחוז גבוה ביותר של מנויים בני העדה הערבית הדרוזית והבדואית . הרשת לא מדירה אף אדם וההפך מעודדת ומבקשת לגייס כמה שיותר מנויים לרשת''.

''מטעמי כח אדם וקושי פרוצדורלי בהפקדת מזומן הרשת בסנפייה החדשים העבירה הוראה שלא לקבל תשלומים במזומן . הטענה כי אי קבלת התשלום במזומן, שהיא הנחייה גורפת כפי שאף עולה מהכתבה , נועדה  להדיר חלק מסויים באוכלוסיה היא מגוכחת והיא עצמה דרך אגב קטגורית ומכלילה . שערייה של הרשת פתוחים בפני כל אדם . ולמנויים שמבקשים לשלם במזומן אלו מוזמנים להטעין כרטיס אשראי חד פעמי ברשתות הדואר ולמהר להרשם לסניפי הרשת השונים''.

לכתבה המקורית ברשת ב' ובה ההקלטה של עובדת המקום:

תגובות

End of content

No more pages to load