• 04 אוגוסט 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הרב דרעי ביקש ממשפחת רמון: אל תשרפו את גופת רונה ז''ל

הרב דרעי פנה הבוקר למשפחה וביקש לא לכבד את רצונה: "הנני פונה אליכם בשם רבים מרבני ודייני ישראל ובשם חלקים גדולים בעם לשקול החלטה זו ולהביע את רצונכם לכבד את המנוחה בכבוד הראוי לה ולהביאה לקבר ישראל''

רונה רמון ז''ל. צילום: תמי בר שי ל-CHICBOX EVERYDAY PHOTOGRAPHY

הסערה התורנית: הרבה הראשי של באר שבע, הרב יהודה דרעי, שיגר מכתב לבני משפחת רונה רמון ז''ל, בו הוא מבקש מהם לא לא לכבד את בקשתה האחרונה, כי גופתה תישרף. רמון נפטרה אמש ממחלה קשה והיא בת 54. רמון הייתה פעילה ציבורית ותומכת בחינוך וקידום של בני נוער בישראל.  ראש הממשלה אמר היום כי רמון הייתה ''גיבורה בממדים תנ''כיים''.

רמון הייתה אלמנתו של אלוף-משנה אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון, אשר נספה באסון מעבורת החלל קולומביה ב-2003, ואמו של סרן אסף רמון, שהמשיך בדרכו של אביו כטייס קרב בחיל האוויר ונהרג בתאונת אימונים בשנת 2009. לאחר מות בעלה ובנה הקימה את "קרן רמון", לקידום ילדים בישראל.

ארונה של רונה רמון הוצב הבוקר, יום רביעי במרכז פרס לשלום ביפו וקהל רב, בהם בכירי המדינה, נטלו חלק בטקס האשכבה. הארון המשמש בטקס הוא אותו ארון בו הובאה גופתו של אילן רמון ז"ל מארה"ב לאחר אסון מעבורת החלל "קולומביה" בשנת 2003.

ראש הממשלה בנימין נתניהו חולק כבוד אחרון לרונה רמון ז''ל (צילום: לע''מ)


רמון הנחתה את מקורביה מפורשות כיצד לפעול לאחר מותה וביקשה שלא תיערך הלוויה. היא ביקשה למנוע השתתפות של ילדיה בטקס קבורה נוסף במשפחה. גופתה של רמון תישרף בהוראתה. בשנים האחרונות הולך וגדל מספר הישראלים המבקשים לשרוף את גופתם לאחר מותם, מתוך אמונה ומתוך תפיסה ואף קיימת חברה הדואגת לסידורים אלה. יש המבקשים לטמון את האפר למרגלות עץ זיכרון ויש המורים לפזרו ליד הים.

מי שלא אהב את החלטתה של רונה רמון ז''ל הוא רבה הראשי של באר שבע, ר' יהודה דרעי, ששיגר מכתב למשפחתה, בו הוא מבקש מהם שלא לכבד את רצונה האחרון: "ראשית הנני להביע את תנחומי למשפחה היקרה על פטירת אם המשפחה רונה ז"ל, יחד עם כל בית ישראל הננו כואבים את כאבכם ומשתתפים באבלכם הכבד", כותב הרב דרעי.

המכתב הופץ הבוקר ברשתות החברתיות (צילום מסך)​​​​​​​

"הזדעזעתי לשמוע הבוקר בתקשורת כי המנוחה ברוב אצילותה האופיינית ביקשה שלא להביאה לקבורה אלא לשרוף את גופתה כדי למנוע לוויה נוספת וסבל מיותר מבני משפחתה''.

"כמי שמכיר את ההשלכות ההלכתיות החמורות מצעד חריג זה אשר בכל קהילות ישראל מקדמת דנא חשו בו זעזוע עד שנפסקה הלכה בישראל 'שמי שציוה שלא יקברוהו אין שומעין לו' ובפרט המנוחה אשר מדבריה משתמע שלא ציוותה כן אלא כדי שלא לגרום צער מיותר לבני משפחתה", כותב.

"הנני פונה אליכם בשם רבים מרבני ודייני ישראל ובשם חלקים גדולים בעם לשקול החלטה זו ולהביע את רצונכם לכבד את המנוחה בכבוד הראוי לה ולהביאה לקבר ישראל ברגבי האדמה אשר אהבה כל כך וגם הקריבה למענה את היקר לה יותר מכל, ושם תנוח על משכבה בשלום, וגם למען יוכלו צאצאיה לדורות עולם להתייחד עם זכרה מול קברה אשר יהיה לגל עד ולמצבה עד עולם שהיתה להם אם גדולה בישראל".

"אנו כמובן נעמוד לימינכם באם תרצו בכך לקיים לוויה צנועה וכל סידורי הקבורה גם ללא השתתפות בני המשפחה כפי שביקשה, ובכך תקוים בקשתה האחרונה בצורה הראויה והמכובדת ביותר", מסיים הרב את מכתבו.

המכתב עורר לא מעט תרעומת בקרב הציבור החילוני, שהגיב על כך ברשתות החברתיות - ולא תמיד במילים עדינות. רבים ביקרו את העיתוי ואת עצם שליחת המכתב. 


תגובות

End of content

No more pages to load