• 04 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מחאה נגד יוקר המחיה מחר, מוצ''ש, בב''ש, במקביל להפגנה בת''א

מחר, מוצאי שבת, בשעה 18:30, תיערך הפגנה נגד יוקר המחיה בצומת קניון הנגב, במקביל להפגנה גדולה המתוכננת בתל אביב

המחאה בתל אביב, לפני שבוע (צילום: דלית בינשטוק, מתוך עמוד המחאה)

מחר, מוצאי שבת, החל מהשעה 18:30, תיערך הפגנה נגד יוקר המחיה בצומת קניון הנגב. המארגנים מקווים כי הפעם יגיעו יותר באר שבעים, בהם מי שנפגעים מיוקר המחיה ומי שהולכים להיפגע קשה מגל ההתיקרויות. השבוע נודע כי אוסם וחברת החשמל יתמנו או יבטלו חלק מההתייקרויות, אבל חברות אחרות במשק ייקרו את השירותים והמוצרים שלהם.

השבוע הייתה משמרת מחאה בעיר דימונה, בכניסה לאחת מרשתות השיווק, בה פעילים ניסו להסב את תשומת לב הצרכנים לעניין המחירים. בבאר שבע נערכה בשבוע שעבר משמרת מחאה ליד הדואר המרכזי בבאר שבע, בהשתתפות של כ-10 פעילים. בבאר שבע לא ממהרים לצאת לרחובות, בעיקר בגלל חשש לשיימינג. עם זאת, דווקא אותם מיעוטי יכולת הם מי שהולכים להיפגע הכי קשה משורה ארוכה של גזירות והתייקרויות. 

מעטים נגד חזקים: המחאה בדימונה (צילום: פייסבוק דניאלה חרמון)

באר שבע הפכה לעיר מסחר, מה שנותן תחושה של שפע כביכול. אלא למדפים העמוסים בסחורה צד אחר, שעצם הצגתו מכעיס את מי שמתעקשים להראות שהכל בסדר. בבאר שבע התחרות בין בתי העסק קשה. יש בה מתחמי קניות רבים, אבל גם למעלה  מ-370 עסקים סגורים, למעלה מ-150 בעיר העתיקה לבדה. עדות לתחרות הקשה נתין לראות בחנויות שנסגרו בקניונים - ולא הושכרו מחדש. ''יש גבול לכמה אני יכול להוריד במחיר'', אמר לנו הבוקר סוחר ותיק מהעיר העתיקה של באר שבע. ''אני קונה סחורה, משלם מכס, מע''מ, מסי קניה ועוד. אני משלם ארנונה, שכירות לחנות, אני משלם לעובדת לפי חוק. אני מחפש בחצי עולם על מנת להביא את המחיר הכי טוב. אני יודע שרוב האנשים אין להם כסף מיותר. אבל מה זה שווה שבכניסה לעסק עומדת בסטה פעמיים בשבוע ומוכר בשליש מחיר? אין לו ארנונה והוא לא רושם קבלות''.

המחאה בדימונה: הפעילה החברתית דניאלה חרמון יחד עם פעילים בכניסה לאחד המרכולים (מקור: פייסבוק)


איפה כשל המחירים בישראל? האוצר הוריד לפני שנה שורה ארוכה של מכסים וביטל את מס הקניה על מוצרים רבים. ההנחות לא הגיעו בסופו של דבר אל הצרכנים.  ישראל יקרה ופערי השכר בין מרכז ונגב זועקים לשמיים. אמנם שכר המינימום נקבע בחוק, אבל רבים בבאר שבע אינם מתשכרים אפילו שכר מינימום, העומד כיום על כ-5,300 שקלים. איך בכל זאת הם מצליחים לשרוד? אשראי. קונים בתשלומים, שמצטברים להר של חובות - כזה שמתפוצץ בבת אחת. 

הריביות על יתרת החובה מטורפות: שכיר המשתכר שכר מינימום משלם 12  אחוזי ריבית על מסגרת אשראי ו-16 אחוזים על חריגה מהמסגרת. על הלוואה בסך 5,000 שקלים הוא משלם כמעט 12 אחוזי ריבית. אם יבקש לחסוך, הוא יקבל בבנק ריבית אפסית. מצד שני, הוא משלם יקר על מזון, על דיור, על הלבשה, על חינוך, על בריאות, על דלק. מי שאומר שאין מצוקה בבאר שבע, מוזמן לשוחח עם אותם מתנדבים, אנשים פרטיים העושים חסד ענקי עם הנזקקים בעיר. נזקקים, אגב, שבחלקם עובדים, מתפרנסים, אבל קורסים תחת יוקר המחיה. עבודה, כך עולה מאין ספור דוחות חברתיים, של ארגונים כמו אדווה, לתת ועוד, אינה מחלצת עוד מעוני. 

המחאה בבאר שבע, בשבוע שעבר (צילום: פייסבוק תמיר חג'ג')
​​​​​​​


המחאה נגד יוקר המחיה לא באה בטוב לאנשים מסויימים והשבוע, היו בבאר שבע מי שניסו להדביק לה אופי פוליטי, כזה המשוייך לשמאל. הם יודעים, כי תיוג מפגינים כשמאלנים ירתיע אחרים מלהגיע, במיוחד בעיר ימנית כמו באר שבע. אלא שחשבון הבנק לא משקר, וגם לא מכתבי ההתראה לפני ניתוק: ''בשנה האחרונה וויתרנו על הרבה דברים: כבלים, קניות גדולות בסופר, גזרנו את הכרטיס אשראי, חיים ממזומן'', אומרת לנו רבקה משכונה י''א, שנוסעת כל שישי בצהריים לשוק. ''אין ברירה. אני באה בשישי בצהריים כי אז המחירים יורדים. אם לא היינו עוצרים את המפולת, היינו מפסידים את הבית. היום הכל יקר בטירוף ואני לא יודעת מה לשלם קודם''.

בינתיים, המחאה בתל אביב דווקא גרמה לחברות במשק ולשרי האוצר והכלכלה לטפל במכת ההתייקרויות הצפויה. 

תגובות

End of content

No more pages to load