• 25 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הורים? כדאי לכם לראות את הסרטון הזה, על תשלומים ופערים חברתיים

משה פריאל מדווח מהכנסת: וועדת החינוך של הכנסת דנה ביום האחרון ודקות לפני פירוקה הדרמטי של הממשלה, בנושא הכאוב ביותר עבור השכבות החלשות: תשלומי ההורים

ח''כ יעקב מרגי (צילום: משה פריאל)

מעט זמן לפני ההודעה הדרמטית על פיזור הכנסת הנוכחית, דנה ועדת החינוך של הכנסת אתמול, יום שני, בנושא תשלומי ההורים, סוגיה כואבת, אשר יוצרת למעשה שני מעמדות תלמידים: אלה שלהוריהם יש ממה לשלם ואלה שהוריהם מתקשים מאוד לשלם. הדיון היום התמקד באפלייה הנוצרת בין התלמידים כתוצאה מאישור התשלומים הנוספים להורים.

ארגונים אזרחיים רבים וגם פעילים חברתיים, בהם איש ההסתדרות פיצ'י דובינר, מנהלים מזה שנים מאבק עיקר בנושא תשלומי ההורים, המגיעים מדי שנה למאות ואלפי שקלים, במדינה המתהדרת ב''חוק חינוך חינם''.

הורים רבים טוענים כי בתי ספר גובים כספים בלי שתהיה הפרדה בין תשלומי חובה, לתשלומי רשות או תשלומים מרצון . במהלך השנים נשמעו טענות רבות על פער בין התשלומים המותרים לפי הנחיות משרד החינוך לבין התשלומים בפועל ועל חריגות רבות מהנהליםבגביית תשלומים מההורים.

בדוח מבקר המדינה כבר בשנת 2012 צויינו חריגות אלה. שנתיים לאחר מכן בשנת 2014 פורסמו שני חוזרי מנכ"ל שנקבעו בהם כללים המאפשרים במקרים ובמוסדות מסוימים,גבייה מוגברת של תשלומי הורים מעבר לתשלומים הרגילים .בשנת 2016 פרסם משרד החינוך חוזר מנכ"ל חדש שהחליף את הוראות שני החוזרים והוא מאפשר למעשה גבייה שלתשלומי הורים בסך 3,900-7,000 ש"ח בשנה ,בהתאם לדכבת הכיתה שבה לומד התלמיד סכום זה כולל את תשלומי ההורים הרגילים שהיו נהוגים זה מכבר בכלל מערכת החינוך ,אך הואהאינו כולל את התשלומים עבור שכר לימוד במוסדות לא רשמיים עבור הזנה ונסיעות.

וידאו: הדיון בכנסת (צילום: משה פריאל)
​​​​​​​

בית ספר המבקש לגבות תשלומים מההורים נדרש לדווח על כך למשרד החינוך ולקבל ממנו אישור לגבות את הסכומים המבוקשים .
סוגיות אלו עלו היום בדיון כאשר עו''ד גור רוזנבלט, מנהל מינהל רישוי, בקרה ואכיפה במשרד החינוך, עמד במתקפה די סוערת מול רוב המשתתפים :"ילד במדינת ישראל לא יפגע אם אין לא ,כל תשלומי ההורים בשנים האחרונות עברה הסדרה מאוד משמעותית" ניסה להרגיע את הנוכחים ללא הצלחה "ביניהם ח"כ מאיר כהן שציין בפנייו שלא יספרו לי סיפורים אני הייתי במערכת החינוך מנהל בית ספר ולצערי מכיר את אי השויון והקיפוח''.

ח"כ יעקב מרגי יו"ר הוועדה זעק שחוסר השויון והקיפוח זועק ונתן לדוגמא את בית הספר קארו בבאר-שבע (צפו בסרטון).
גם נציגי ההורים לא חסכו בביקורת על המערכת, שלא מצליחה למצוא פתרון לסוגיה מזה כמה שנים. ''אני מסתכל על בית הספר יוסף קארו בשכונה ד' בבאר שבע ועל בית ספר אחר, ורואה את הפערים, מה אלה מקבלים ומה אחרים מקבלים'' אמר. 

תגובות

End of content

No more pages to load