• 04 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

טובעים בביוב: הדרמה של דיירי רחוב שמחה אסף

דיירים בבלוק ברחוב שמחה אסף חסרי אונים: תשתית הביוב הישנה קרסה, אין להם יכולת כלכלית לשקם אותה והם עומדים בפני ניתוק מים. זה לא קורה רק שם: זה המצב בשכונות הישנות, הזקוקות נואשות לשיקום

הביוב ברחוב שמחה אסף (צילום סלולרי)

דיירי הבלוק ברח' שמחה אסף 43-49 בשכונה ו' הישנה אובדי עצות. מערכת הביוב שלהם קרסה. פעם אחר פעם הם מתקנים, והצנרת, בת עשרות שנים, נסתמת והביוב עולה על גדותיו. אילן מדלסי, המתגורר במקום, מספר כי הבעיה חוזרת על עצמה ובכל פעם, הדיירים מקבלים התראה לפני ניתוק מים. ''תיקון צנרת הביוב תעלה אלפי שקלים במקרה הטוב ולנו אין יכולת כלכלית להתמודד עם זה. אין לנו יכולת להתארגן. גרים פה דיירים ותיקים, סטודנטים וגם יש דירות של משקיעים. עכשיו שוב יש סתימה ושוב מאיימים לנתק לנו את המים ואני שואל אותך - אנשים יכולים לחיות בלי מים?'', שואל מדלסי.

וידאו: הצפת הביוב ברחוב שמחה אסף (צילום סלולרי)


בלוקים רבים, בעיקר בשכונות הישנות של באר שבע, נמצאים במצב דומה. בשכונות ג' וד' הוותיקות, ישנם מבנים בני 60 שנה ויותר, שמעולם לא הוחלפה בהם הצנרת. בחלק מהשוכנות שוררת הזנחה רבת שנים. למעשה, חלק גדול מהתשתיות לא הוחלפו מאז שהוקם הבניין. מדובר בצנרות ביוב ומים ישנות מאוד, חלודות, שלדיירים אין את היכולת הכלכלית להחליף אותן. כמו בבניין בשמחה אסף, גם בבניינים אחרים חיים בעירוב דיירים, חלקם בדיור הציבורי, מקבלי קצבאות וגם מי שגרים בשכירות, כשהדירות בבעלותם של משקיעי נדל''ן שלא תמיד מעוניינים להשתתף בהוצאות התיקון ולפעמים, גם לא ניתן להגיע אליהם.

התראה לפני לפני ניתוק מים. יש לדיירים יממה לתקן (צילום סלולרי)

מי שמשלמים את המחיר הם בדרך כלל הדיירים חסרי האמצעים ומי ששוכר דירה באותם מבנים. על פי החוק היבש, במקרה של תקלת ביוב ועל פי דרגת חומרתה, יש לנתק את זרם המים. אותו הדין לגבי נזילות, בין אם גלויות או סמויות. הדיירים עומדים חסרי אונים. בסיור עיתונאים, לפני למעלה מחודש, במי שבע, דובר עם הסוגיה הזו ועל ניסיון למצוא מתווה על פיו הדיירים במצבים כאלה יקבלו סיוע. על פי החוק, לתאגיד אסור להתערב, אבל חוק יבש לחוד ומציאות עגומה בשכונות לחוד.

הבלוק ברח' שמחה אסף (צילום סלולרי)​​​​​​​

מדובר בשכונות בהן מתוגררת אוכלוסיה שהיא ברובה, מתקשה בפרנסתה. הטיפול בשכונות האלה יהיה אחד האתגרים הגדולים של השנים הקרובות - גם פיזית וגם חברתית.

עד אז, ימשכיו רבים לקבל את ההודעה על ניתוק מים עליה רשום, באופן אירוני: ''באר שבע - בירת ההזדמנויות''.

מדוברות תאגיד המים מי שבע נמסר בתגובה: "כידוע, על פי חוק, תאגידי המים אינם אחראים למקרקעין הפרטיים והמשותפים של הצרכנים. אחריות התאגיד משתרעת על רשת המים והביוב הציבורית בלבד, להבדיל מרשתות המים והביוב הפרטיות שבאחריות המחזיקים בהן. במהלך שנת 2018 נתקבלו במוקד העירוני מספר פניות מטעם דיירי המתחם המצוי ברחוב שמחה אסף 43-49, בדיווח על ליקויים ברשת המים והביוב הפרטית, וכן על קושי מצד הדיירים להתאגד ולטפל בנושא באופן עצמאי.
בשים לב לאמור התאגיד בשיתוף אגף הרווחה בעיריית באר שבע, בוחנים אפשרות למתן סיוע בנושא, זאת לפנים משורת הדין בעניין מפגעי הביוב החוזרים ונשנים, ולהשית תוך השתת העלויות הכרוכות בתיקון על דיירי המתחם בכפוף להוראות החוק".
 

תגובות

End of content

No more pages to load