• 18 פברואר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

איבריו של הנער שנורה ברהט הצילו חמישה: ''הוריו אצילי נפש''

כרם אלגער בן 14, נקלע בטעות לזירת קטטה ברהט ונפגע אנושות מכדור תועה. למרות המאמצים להצילו, נקבע לו מוות מוחי. הוריו החליטו לתרום את איבריו, שהושתלו ב-5 שהיו בסכנת חיים

הילד כרם אלגער ז''ל. איבריו הצילו חמישה שהיו בסכנת חיים (צילום: באדיבות המשפחה)

כרם אלגער, בן 14, ילד בדואי מרהט, ''חייכן, מחונן וטוב לב'', כפי שפסדו לו חבריו ושכניו, היה בחצר בית סמוך לביתו שברהט ונהרג מירי תועה במהלך קטטה המונית בישוב. כרם הובהל לבית החולים סורוקה במצב קשה לפני שבוע. למרות מאמצי הרופאים להצילו, בשל הפציעה האנושה נאלצו לקבוע אצלו מוות מוחי.

לפני שבוע בדיוק, ביום ראשון,  התקבל דיווח במשטרה על קטטה רבת משתתפים בשכונה 26 ברהט. גורמי הצלה דיווחו עח פונה פצוע פצע חודר לבית החולים סורוקה. במהלך הקטטה בתוך המשפחה נורה ירי מנשק חם והנער שנקלע במקרה לזירת האירוע נפגע בראשו. המשטרה עצרה את אחד ממשתתפי הקטטה.

''הוריו של כרם הפגינו אצילות נפש וביקשו לתרום את איבריו על מנת להציל חיים'', אומרים הבוקר במרכז הלאומי להשתלות. ''כרם חגג את יום הולדתו ה-14 בתאריך 12 לדצמבר. משפחתו אצילת נפש התרגשה לשמוע כמה אנשים הציל כרם במותו. אביו, תאופיק התרגש מאוד מההודעה על ההשתלות שבוצעו''.

לבו של הנער הושתל בגבר בן 55 בבלינסון. ראותיו הושתלו בבחור  בן 36 בבלינסון. הכבד הושתל בגבר שהיה בסכנת חיים מיידית בן 58 בבלינסון. כליה אחת הותשלה בנערה בת 14 בשניידר. כליה אחרת ולבלב הושתלו באשה בת 43 באיכילוב.

המרכז הלאומי להשתלות הוא הגוף היחיד בישראל בו נרשמים להשתלה ובאמצעותו מתקיימת הקצאת איברים להשתלה. בנוסף, לפני כל ניתוח השתלה בארץ, מתורם חי או מתורם נפטר, נדרש אישור פרטני של המרכז הלאומי להשתלות - משרד הבריאות. בישראל ישנו מחסור תמידי בתורמים ואף כי רבים חותמים על כרטיס א.ד.י, לעיתים המשפחות הן אלה שמקשות או מנועות לקיים את תרומת האיברים, מכל מיני סיבות, בעיקר תרבותיות. לא אחת, כמו במקרה של השתלות כליה, יש תורמים חיים, לרוב ללא קשר משפחתי, המוכנים לתרום כליה אחת משלהם. 

תגובות

End of content

No more pages to load