• 15 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

משתפים את הציבור: העירייה הציגה את תכנית המתאר לעיר העתיקה

בשבוע שעבר נערכו כנסים לשיתוף הציבור לקידום תכנית המתאר של העיר העתיקה בבאר שבע, בה לא פחות מ-157 עסקים סגורים ונטושים, חלקם עשרות שנים

דנים בעתיד העיר העתיקה: נציגי הציבור עם נציגי העירייה (צילום: דיאגו מיטלברג)

למעלה מ-200 תושבים, בעלי עסקים, יזמים, אדריכלים, מהנדסים ובעלי נכסים בעיר העתיקה הגיעו בשבוע שעבר למרכז הצעירים בעיר העתיקה בבאר שבע כדי להשתתף בכנסי שיתוף הציבור הראשונים שנערכו בנושא קידום תכנית המתאר החדשה של העיר העתיקה. כזכור, בישיבת מועצת העיר האחרונה, נידונה הצעה לסדר היום של חבר המועצה משה ינאי, מסיעת אור, בעניין העסקים הנטושים בבאר שבע. ראש עיריית באר שבע השיב לו כי מבדיקה שערכה העירייה, בעיר העתיקה יש כ-157 עסקים סגורים ונטושים. הבעיה אינה חדשה: היא נחשפה בסדרת כתבות שפורסמה בלעדית, לראשונה, בברנז'ה NEWS.

היקף הבעיה בבאר שבע (צילום: דני בלר)

כיום מכירים בבעיה אודותיה מתריעים פעילים חברתיים מזה שנים, שעסקים נטושים מהווים בעיה לא רק מטרד סביבתי אלא גם חברתי ואינם מניבים ארנונה, סוגיה אליה נדרש מבקר המדינה.

​​​​​​​הכנסים בשבוע שעבר נערכו ביוזמת עיריית באר שבע אגף הנדסה, החברה הכלכלית - מינהלת העיר העתיקה והתיירות עסקו בהצגת עקרונות התכנון מחדש של העיר העתיקה לשנים הבאות  אשר ישפיעו על התושבים, העסקים והמבלים במרחב העיר העתיקה. בכנסים הוצגו בפני המשתתפים, בנוסף לתכנית המתאר החדשה, גם הפרויקטים שבוצעו בעיר העתיקה בשנים האחרונות, ביניהם הקמת עשרות מוקדי תיירות, תרבות ואמנות, שיפוץ תשתיות ושדרוג רחובות.

עזובת העסקים בעיר העתיקה (צילום: דני בלר)


כמו כן הוצגו הפרויקטים שנמצאים כעת בביצוע, כמו למשל הקמת נקודת מידע לתייר, הקמת גלריה "ארטישוק", "הצלמנייה", "בית הסופרים" ועוד.  לאחר מכן המשתתפים הוזמנו להשתתף ב"שולחנות עגולים" כדי לשתף, לשאול ולהכיר את התוכניות העתידיות.

תכנית התב"ע החדשה היא חלק מפרויקט העיר העתיקה שהעירייה, באמצעות החברה הכלכלית ומינהלת העיר העתיקה והתיירות מקדמות במרץ בשנים האחרונות. התכנית עתידה למנף את העיר העתיקה ולהגדיל את הפעילות בה כך שתהווה מרכז תיירותי, תרבותי, מסחרי וחברתי עבור תושבי באר שבע והסביבה. 

זה אינו הניסיון הראשון להחיות את העיר העתיקה: בשנות שבעים, עשור לפני הקמת הקניונים בבאר שבע, ניסה ראש עיריית באר שבע דאז, אליהו נאווי ז''ל, ביחד עם איש התרבות זכריה לירז ז''ל, להחיות את המקום, אך הביצוע נתקל בקשיים רבים. חלק גדול מהנכסים בבעלות פרטית והבעלים התנגדו לביצוע כל שינוי או למכור אותם במחיר השוק.  מי שידע לזהות את ההזדמנות במקום רכש בזמנו נכסים במחירי רצפה. 

בין היתר, עומד לו נטוש בית החולים הדסה, פנינה הסטורית ומקום הולדתם של ילדי העיר הראשונים. חלקם של העסקים הנטושים הפכו למחסנים ואחרים, דוגמת פסג' שביט, נזנחו עשרות שנים. הפעם התכנית מקודמת  בשיתוף בעלי העסקים, הנכסים, אדריכלים, יזמים, מתכננים ותושבי העיר. לטענת היוזמים, היא תיטיב עם כל אלה וכן תעודד הגעה של תיירים. 


תגובות

End of content

No more pages to load