• 06 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''בשורה היסטורית'': צעד נוסף בהקמת בית חולים שני בנגב

על רקע הממצאים הקשים בתחום הבריאות בדרום - פריצת דרך: החלטה להמליץ בפני הוועדה המחוזית על מיקומו של בית החולים החדש

מיקום בית החולים החדש, תלוי באישור הוועדה המחוזית (עיריית ב''ש)

הוועדה המקומית לתכנון ובניה החליטה בישיבתה האחרונה להמליץ בפני הועדה המחוזית לאשר את מיקומו של בית החולים החדש וקריית הביו טק והמחקר בבאר שבע כפי שנקבע על ידי ועדת ההיגוי בסמוך למחלף שרה, ממזרח לדרך מס' 40 ומצפון לדרך מס' 25.  הוועדה המחוזית אמורה לעיין בבקשה ולהחליט . 

על פי התוכנית המוצעת, המתחם יכלול בית חולים כללי ובתי חולים בתחומי רפואה מוגדרים וכן את קריית הביו טק והמחקר, שימושים של תעסוקה ומוסדות ציבור בדגש לזיקה לבתי החולים.

כזכור, ההחלטה להקמת בית חולים נוסף אושרה על ידי הממשלה על רקע המלצות הוועדה לבחינת הרחבת שירותי הרפואה בדרום לאור החלטות הממשלה בעשור האחרון לפעול לקידום פיתוח באר שבע והנגב ובעקבות מעבר צה"ל דרומה והתהליכיים הדמוגרפיים. במסגרת פיתוח מטרופולין באר שבע והקמת בית חולים חדש וקריית ביו טק ומחקר, אותר ונקבע מיקום מיטבי מבחינת שירות ונגישות הן לאוכלוסיית העיר והן לאוכלוסיית המטרופולין לבית החולים.

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בראשות ח"כ אלי אלאלוף קיימה לפני שבוע, דיון לסיכום פעילותה של ועדת המשנה לקידום שירותי הבריאות בדרום בראשות ח"כ מאיר כהן. בדיון השתתף סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, שהתייחס בין היתר להחלטה להקים בית חולים נוסף בבאר שבע. ליצמן אמר, כי אם יהיה עדיין בתפקיד, יתעקש שבית החולים החדש יהיה ממשלתי וצפה כי על כך תהיה "מלחמת עולם עם משרד האוצר, לא משנה מי יהיה שם". עוד אמר כי הקמת בית החולים תיקח לכל הפחות שמונה שנים ועל כן, בינתיים יש לחזק את בית החולים סורוקה ואת כלל שירותי הרפואה בדרום.

דנילוביץ': ''בשורה היסטורית חשובה מעין כמוה''

ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ': "מדובר בבשורה היסטורית חשובה מאין כמוה. במתחם בנוסף לבתי החולים מתוכננת קריית הביו טק והמחקר וכן מסחר ועסקים. אנחנו רואים בזה עוגן בינלאומי שישאב וימגנט הרבה מאוד חברות, ישאב וימגנט את ההון האנושי הטוב ביותר בתחום מערכת הבריאות, מהארץ ומהעולם. זה קרה בפארק ההיי-טק שלנו, שהפך לקריית ידע והגיע אליו מטה הסייבר הלאומי ומרכז החדשנות. ככה בעצם בונים את העתיד ומשנים את העתיד. גם פה אנחנו מזהים הזדמנות מצוינת כי בתי חולים זה עוגן משמעותי לידע, לחדשנות, למחקר ואנחנו נחושים לראות את זה כמכלול. הפרוייקט הזה מבחינתו ועבורנו זה מגדלור מאוד מאוד חשוב, ששם את באר שבע לא רק על המפה הלאומית אלא גם הבינלאומית." 

יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה מ"מ וסגן רה"ע טל אל על: "מערכת בריאות איתנה מתקדמת ואיכותית הנה נדבך נוסף ומשמעותי בקידום איכות חיי התושבים, עוגן בעיר באר שבע בתחום הבריאות כמו גם בתחומים רבים נוספים מחוללי שינוי.ההחלטה על מיקום בית החולים הנוסף בעיר באר שבע וקריית הביו טק והמחקר הנה החלטה בעלת משמעות היסטורית לעשרות השנים הבאות אם לא יותר. אנו מאמינים כי המתחם החדש יענה על הצרכים הרפואיים של תושבי העיר והאזור ויתרום תרומה משמעותית בצמצום הפערים עם יתר חלקי הארץ" .

המצב הקשה של מערכת הבריאות בדרום

במפגש סיכום של פעילות ועדת המשנה לקידום שירותי בריאות בדרום, הובאו ממצאים קשים, הממחישים את הצורך בהקמת בית חולים שני בבאר שבע ובשידרוג דחוף של רמת שירותי הבריאות הניתנים לתושבי האיזור: בין היתר, צויין כי תוחלת החיים בדרום קצרה בחמש שנים מהממוצע הארצי, מספר מיטות האשפוז במרכז הוא פי שניים מאשר בדרום, קיימים פערים גדולים הולכים ומעמיקים בתחום הרפואה היועצת,  קיים פער ניכר במספר המיטות לשיקום בין המרכז לדרום.  ילד בדרום ימתין 13 חודשים לקלינאי תקשורת. מצב הבריאות של האוכלוסייה הבדואית בנגב הוא בין הגרועים במדינת ישראל. רק 16% מתלמידי הדרום, זוכים לחינוך לבריאות. 

כבר לפני שנתיים פרסם המרכז להעצמת האזרח כי החלטות הממשלה בתחום הבריאות בפריפריה בכלל ובנגב בפרט, יושמו באופן חלקי מאוד.  

בית חולים נוסף יוקם בלב העיר ב''ש

בתחילת השנה שעברה נמסר, כי בית חולים נוסף בבאר שבע, של רשת בתי החולים של אסותא, ייפתח בבאר שבע ב-2022. דברים ברוח זו סוכמו בין ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', לבין הנהלת רשת בתי החולים ''אסותא'' בחודש פברואר 2018.

המרכז הרפואי יוקם בלב העיר באר שבע, בין הרחובות חיים יחיל-רוטשילד וייבנה על שטח של כשמונה דונם, כ-50 אלף מ"ר ב- 8 קומות (מעל ומתחת לקרקע). בין ביתר יהיו בו יהיו בו חדרי ניתוח ואשפוז, מכוני דימות שונים, מרפאות מומחים במגוון תחומים, ביניהם עור ופוטותרפיה, עיניים, לב, גסטרו, פיזיותרפיה, מרפאת כאב, מרפאת שיניים, מוקד לרפואה דחופה, מכון התפתחות הילד, ריפוי ועיסוק מבוגרים, שירותי רפואה משלימה ועוד.


תגובות

End of content

No more pages to load