• 09 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אושרו התקנות הרכיבה על אופניים חשמליים, ניתן זמן לציבור להתארגן

וועדת הכלכלה של הכנסת אישרה את התקנות המחמירות לרכיבה על אופניים חשמליים, היישום נדחה בחצי שנה כדי לתת לציבור שהות להתארגן. הצעה: לכו להיבחן בהקדם

אופניים חשמליים. התקנות אושרו, הציבור קיבל זמן להתארגן (צילום: BICICLETA / PIXABAY)

תקנות הבטיחות לרוכבי אופניים חשמליים אושרו לפני שעה קלה בוועדת הכלכלה של הכנסת. מדובר בחובת הוצאת רישיון מסוג A3, בכפוף לבדיקות ראיה ואישור מרופא משפחה ובעמידת האופניים בתקני הבטיחות שנקבעו. על מנת לאפשר לקהל הרוכבים להתארגן, נדחה יישום התקנות בחצי שנה, אך כבר כיום קיימת חובת חבישת קסדה ובשימוש באמצעים לנראות בשעות החשיכה. 

התקנות ייכנסו לתוקף  ב-1 ביולי. הוועדה, אשר דנה בחוקים אותם הציע שר התחבורה ישראל כץ, שמטרתן לבלום את תאונות האופניים החשמליים, אישרה היום, שני בצהריים, את מרבית החוקים. 

השר ביקר את החלטת יו''ר הוועדה, ח''כ איתן כבל, לדחות את היישום על מנת לאפשר לרוכבים להתארגן וטען שמדובר ב''שיקוליפ פוליטיים. בתגובה, ח''כ כבל אמר כי ''סך הכל נתנו לתלמידים זמן להתארגן".

תלמידי בתי הספר יעברו הכשרה במסגרת הבית ספרית. מי שמחזיקים ברשיון נהיגה של רכב כלשהו, גם אם אינו בתוקף, פטורים מההכשרה. מי שאין בידם רישיון נהיגה אך כבר לא בגיל בית ספר, יידרשו להוציא רישיון בסיווג חדש, A3. הרישיון, כך מסבירים במשרד הרישוי, תלוי בבדיקת ראיה, שעלותה בין 30 ל-50 שקלים, באישור על בריאות תקינה מרופא המשפחה ויחוייבו לעבור בחינה בת 30 שאלות. אם יעברו את הבחינה בהצלחה, יונפק להם אישור רכיבה - בעל סיווג A3.  הוועה אישרה להחיל מהיום את ההוראה על היתר רכיבה על אופניים וקורקינטים חשמליים רק מגיל 16.

נציגת המשטרה, סנ''צ דנה ימינחה, ציינה בדיון כי כל עוד עבירה על התקנות לא תוכרז כעבירת קנס, פירוש הדבר שמי שלא יעמוד בתקנות וייתפס, יקבל הזמנה לדין ומצב זה יהפוך את האכיפה לבעייתית. ח''כ כבל אמר כי משרד התחבורה יצטרך לטפל בכך בחצי השנה הקרובה, ומכאן הדחייה ביישום התקנות.

ישראל היא בעצם המדינה היחידה בעולם, המחייבת הוצאת אישור נהיגה לאופניים חשמליים. במדינות אחרות האישור חובה רק לכלים בעלי עוצמות מנוע גבוהות יותר. בישראל האופניים החשמליים מוגבלים ל-250 W ולמהירות 25 קמ''ש, כאשר השימוש ב''ידית גז'', אסור.תגובות

End of content

No more pages to load