• 12 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

העוני הוא לא מספרים וטבלאות, הוא אנשים רעבים

באנו לדבר עם אלינור רווח אזולאי על דוח העוני שהתפרסם השבוע, ושמענו הצהרה קורעת לב. אלינור, שסייעה למאות, מגלה כי אינה יכולה עוד: ''המחסן ריק, לא אעמוד בעוד שיחה שילד בוכה ברקע ובוכה כי הוא רעב''

מקררים ריקים בבאר שבע, כי אין כסף לאוכל (צילומים: מתוך עמוד הפייסבוק של אלינור רווח אזולאי)

''דווקא האנשים שאין להם, הם מי שממהרים לתרום כשאני פונה בבקשות עזרה עבור משפחות'', מספרת אלינור רווח אזולאי. ''אבל כשאין תרומות, קשה לי לעזור וזה הולך ונהיה קשה מיום ליום. אני לא מצליחה לסגור פוסטים של אנשים שפונים לעזרה, מה שלפני זמן לא רב היה קורה יחסית מהר. בחודש האחרון היו לי מיקרים קשים שלא הצלחתי לעזור לכולם וזה גומר אותי''. אחרי שנים של עשייה, היא החליטה לקחת הפסקה. עבורה זו החלטה דרמטית. אלינור בעצמה וביחד עם קבוצת חברים, עוזרת לרבים, כמעט תמיד בפניות שהן בבחינת מצב חירום ואחרות, שהן בבקשה לסייע למי שאין לו לקיים את השבת או החג. 

לאחרונה התפרסם דוח העוני של הביטוח הלאומי, אשר מציג, כביכול, ירידה במספר העניים - אך מצד שני, הרעה במצבם של מי שלא הצליחו להיחלץ מהעוני. אלינור אומרת שהיא לא רואה שיפור, אלא ההיפך: ''פונות אליי משפחות שלכאורה אינן שייכות להגדרה שאנחנו מכירים של 'עני'. שני ההורים עובדים. הם גרים בשכונה שאינה מוגדרת כשכונת מצוקה. אבל הם נקלעים למצב של מצוקה, כי החובות מכריעים אותם - משכנתאות, הוצאות, ריביות על הלוואות שלקחו בשביל להתמודד עם המינוס - בסופו של דבר הם טובעים בים של חובות וכאשר נכנסת המשכורת, היא נבלעת בבנק. אז לכאורה, הכל בסדר, ההורים עובדים, גרים בבית יפה. במציאות, המשפחה קורסת תחת ריביות ובסופו של דבר מתמוטטת. מנתקים להם חשמל, מים, מגיעים עיקולים, אין אוכל במקרר. המשפחה, שעובדת קשה, נקלעת למצוקה וזו לא משפחה אחת''.

אלינור רווח אזולאי (צילום: מתוך פייסבוק)

''אנחנו עובדים קשה, אבל משועבדים לבנק''

המצב שאלינור מתארת אינו נדיר: נגידת בנק ישראל היוצאת, קרנית פלוג, הזהירה לא פעם מפני הר החובות של משקי הבית. האשראי זמין, אורב בכל פינה: מהסופרמרקט המציע כרטיס אשראי חוץ בנקאי, הקורא לממש הטבות בקניות, דרך הלוואות שונות שנראות מפתות אבל הריבית בהן רצחנית (פריים+9.2 אחוזים) ועד עסקאות בתשלומים שקל לאבד בהן את הצפון. זוגות צעירים רבים לוקחים על עצמם התחייבויות עתק. הם משתכרים שכר מינימום, אך מתחייבים למשכנתאות בסך מאות אלפי שקלים, מבלי לקחת בחשבון את עלויות הריבית. ''אנחנו לא מנהלים חיי פאר. אני ובעלי עובדים שעות רבות, ואנחנו שקועים בחובות'', מספרת ג', שאמנם לא נזקקת לעזרה, אבל מעידה עד כמה זה קשה. ''מסרת האשראי של הכרטיס היא 6,500 שקלים, איתו אנחנו משלמים הוראות קבע ודלק וקניות בסופר. יש לנו הלוואה של 15,000 שקלים ומינוס כרוני של 16,000. יחד עם ההוצאות השוטפות, אנחנו בחוב תמידי של כמעט 40,000 שקלים. היום אנחנו לא עובדים בשביל הבית, עובדים בשביל הבנק ואוי לנו אם אחד יאבד את מקום העבודה שלו, שבבאר שבע זה לא דבר נדיר''.

''כשאני לא יכולה לעזור, הלב נקרע, במיוחד כשאני שומעת את התינוק הרעב הבוכה ברקע''

אלינור רווח אזולאי עזרה, בחשבון מהיר, למאות אנשים ומשפחות. בביתה יש ''מחסן'': ארון גדול בו היא מאחסנת מצרכים, שהיא אוספת מתרומות של באר שבעים עם לב רחב, אותם היא מעבירה למי שנזקק להם. מקרים רבים של אימהות חד הוריות שנותרות ללא שקל לקנות מזון, לפעמים זו משפחה שאין לה כמה שקלים להטעין את מונה החשמל בתשלום מראש, המותקן אצל מי שאינם מסוגלים לעמוד בתשלומים לחברת החשמל. 

''נהיה יותר קשה. אנשים מתייגים אותי בפייסבוק כשצריך עזרה וכל פעם פונים אליי יותר ויותר אנשים. כמו שגדל מספר הפונים, כך נהיה קטן יותר מספר התורמים. לאנשים קשה יותר לתרום ואני מתקשה לעזור לפונים''.

אבל המקרים לפעמים כל כך קשים, שהם עולים על כל דימיון: ''לפני מספר שבועות פנתה אליי אמא, שעם התינוקת שלהישנו בחדר מדרגות, בקור הנורא.  לקח לי שבועיים לארגן 1,700 שקלים לשכירות. אני יודעת ומודעת שמי שתורם זה מי שאין לו או שעבר תקופה קשה ומזדהה עם אותם משפחות.  אני נתקלת בשאלות של מה יהיה אם המשפחה מחר? אני מסבירה ומתנצלת בשמם שיש משפחות שצריכים עזרה חד פעמית ״נקלעו״ למצב הזה.  למי זה לא קרה לפחות פעם בחיים שהסופר לא אישר את הצ'ק את כרטיס האשראי? וגם אם לא, אז בטח קרה לחבר קרוב''.

''אני מתנצלת. עומדת מולי רשימת המתנה של משפחות שרוצות רק עוף או דג לשבת. המחסן שלנו ריק. אין לי איך לתת עזרה ראשונה.  אנשים מבקשים רק אוכל. אוכל זה הכל. ואין, פשוט אין.  אני לוקחת הפסקה. אני לא אעמוד בעוד שיחה שילד בוכה ברקע ובוכה כי הוא רעב'', אומרת לנו היום אלינור. תגובות

End of content

No more pages to load