• 28 ינואר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

עוד מכה לתעסוקה בנגב: המפעל היחידי למחזור פלסטיק ייסגר

אביב תעשיות סוגרת את המפעל בנאות חובב ורוב העובדים יפוטרו. הסיבה: זול יותר למחזר בחו''ל, היות ונהוג לתת למפעלי מחזור תמריץ ממשלתי. האם עדיין ניתן להציל את פרנסתן של 70 משפחות?

הפרדת הבקבוקים לפי צבע (צילום מסך: מתוך אתר המפעל)

בקבוקי הפלסטיק בישראל לא ימוחזרו יותר בארץ: אחרי תקופה ארוכה בה הבעלים נאבקו להצלת המפעל, הוחלט להעביר את מחזור הפלסטיק למפעלים בחו''ל. באביב מחזור שבנאות חובב מועסקים כ-70 עובדים וקרוב לוודאי שרובם המכריע יפוטר. החברה תמשיך לפעול, אך תשנע את הבקבוקים לחו''ל לצורך מחזורם והעובדים שעסקו במלאכה בנאות חובב ישארו מחוסרי מעש, למעט בודדים שייתכן וישולבו בפעילויות אחרות. זה אינו המפעל הראשון ולמרבה הצער, גם לא האחרון שייסגר בישראל ובמיוחד בדרום. תעשיות ישראליות רבות נמכרות למשקיעים זרים, בהם ממשלת סין, שמבצעת בישראל השקעות אסטרטגיות רבות ובהמשך הדרך, מעבירות את הפעילות לחו''ל. 

בשנים האחרונות המפעל נאלץ להתמודד עם מציאות חדשה:  מחירי חומרי הגלם לייצור פלסטיק בתולי ירדו באופן ניכר. יצרני מוצרים העשויים פלסטיק מעדיפים לרכוש חומר חדש ולא ממוחזר, כזה שייוצר במפעל. בנוסף, עליית מחירי החשמל והשכר בישראל הנחיתו מכה קשה על המפעל הדרומי. מעבר לים יש לא רק סבסוד ממשלתי, אלא גם גז זול יותר ושכר עבודה נמוך. 

איש בממשלה כנראה לא חשב על שמירת איכות הסביבה, על מחזור פסולת, על יצירת מקומות תעסוקה בנגב, שגם כך סובל ממדי אבטלה ועוני גבוהים, ולא סייע בידי המפעל הייחודי, שפירנס משפחות רבות בדרום.

החברה אוספת בקבוקים ואריזות פלסטיק מכ-7,000 נקודות מיחזור ברחבי הארץ.  במפעל הבקבוקים נשטפים וממויינים לפי סוג החומר והצבע. בהליך ייחודי, כל חומר וכל צבע נגרס בנפרד, עובר תהליכי שטיפה והפרדה נוספים, עד לקבלת חומר בדרגת ניקיון גבוהה ביותר. החומר הממוחזר שיצא מנאות חובב התחרה באיכותו עם חומרי גלם פלסטיים חדשים ומשמש לייצור סלסלות לפירות, מוצרי אריזה ושינוע ומוצרי טכסטיל. משך שנים, נחשב המפעל לפנינה ירוקה, שכמותה רצו לראות נוספות קמות, למען שמירה על איכות הסביבה. אלא שבישראל, מעדיפים לעשות חישובים כלכליים קרים, המביאים לחיסלן לא רק של תעשיות ירוקות, אלא של החלקאות הישראלית וכן, לבריחת מוחות.

המפעל סייע לשמירה על איכות הסביבה (צילום מסך: מתוך אתר המפעל)

קו ייצור אחר במפעל מיחזר פסולת פלסטית מעורבת, המעובדת ללוחות דמויי עץ, המשמשים לייצור ריהוט גן ורחוב, אריזות שינוע לייצוא ומתקנים מיוחדים. הלוחות עמידים לאורך שנים רבות בתנאי האקלים בארץ ואינם דורשים טיפול כל שהוא. כושר הייצור של המפעל עמד על כ-10,000 טון בשנה.

ירון מזרחי, מנכ"ל המפעל, התראיין ל"כלכליסט" בחודש יוני, 2017: "אנו מבקשים מהמדינה - עשיתם הפרטה של מיחזור, וזה התפקיד של התעשייה לדאוג למיחזור וזה בסדר. אבל התפקיד של המשרד זה לאכוף את החוק, ולא לאפשר לדברים לעבור מתחת לרדאר. פנינו עם זה לשר הכלכלה, לשר להגנת הסביבה ולהתאחדות התעשיינים, אנחנו במצוקה מאוד גדולה".

המפעל לא פרסם הודעה בדבר המשך פעילותו, אך ייתכן שעדיין לא מאוחר להציל את פנרסתן של משפחות רבות. 

תגובות

End of content

No more pages to load