• 15 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

סקר COFACE BDI: רהט, דימונה ובאר שבע - הערים המסוכנות לעסקים

לתשומת לבו של שר האוצר הבא: סקר של COFACE BDI מציב את באר שבע, דימונה ורהט בראש טבלת הערים המסוכנות לעסקים. חשבון הבנק של 5.7% מהעסקים בבאר שבע הוגבל

עסק סגור בב''ש. חשבונות הבנק של 5.6% מהעסקים הוגבל (צילום: דני בלר)

האם זה ידליק אור אדום, סוף סוף, אצל ממשלת ישראל? הערים רהט, דימונה ובאר שבע הוכרזו כבעלות סיכון גבוה לעסקים, כך עולה שנתונים שמפרסמת היום חברת COFACE BDI, העוסקת בניתוח מידע עסקי. למעשה, מקו אשקלון ומטה, העסקים בערים הגדולות מוגדרים כבעלי סיכון. אמנם המרכז הוביל השנה בסגירת עסקים, אך הנתון נובע מהיקפי הפעילות העסקית ומספר העסקים שם. 

על פי הדוח, התחומים בהם נסגרים הכי הרבה עסקים הם בתי קפה, מסעדות וחברות בתחום הבנייה, התשתיות ועבודות העפר.  מרכז הארץ והשרון מובילים בסגירת עסקים בסיכום שנת 2018: 39.5% מכלל העסקים שנסגרו בישראל היו באיזור זה. 19.5% מהעסקים שנסגרו בישראל היו באזור הדרום, בו הפעילות העסקית נמוכה יותר. מרבית העסקים בישראל מרוכזים בגוש דן.

ביישובים הערביים קשה לשמר עסק ואחרי תקופת חיים כזו או אחרת, הוא סוגר את שעריו. מהנתונים עולה כי רהט, העיר השניה בגודלה בנגב, מובילה בשיעור הגבוה ביותר של עסקים וחברות בקשיים: 12.5% כאשר חשבון הבנק של 24% הוגבל במהלך השנה החולפת. 

בקרב האוכלוסייה היהודית, דימונה היא העיר שהכי קשה לשמר בה עסק:  4.8% מהעסקים והחברות היו בקשיים וחשבון הבנק של 9.1% נכנס להגבלה.

בבאר שבע, 3.6% מהעסקים והחברות היו בקשיים - וחשבון הבנק של 5.7% מהעסקים הוגבל במהלך השנה החולפת.

על פי הסקר, סיכוי גבוה שאותם עסקים השרויים בקשיים, צפויים להיסגר בשל מכלול סיבות, בהן חשבונות מוגבלים, המחאות חוזרות, אי עמידה בתשלומים מול ספקים. היקף העסקים שחשבונם הוגבל, מבוסס על דיווחי הבנקים. 

בישיבת המועצה לפני כחודש, בתגובה לשאילתא של חבר המועצה משה ינאי מסיעת אור, מסר ראש עיריית באר שבע כי למעלה מ-300 עסקים עומדים סגורים או נטושים בבאר שבע, מהם 157 עסקים בעיר העתיקה. ראש עיריית באר שבע ציין בישיבת המועצה, שמדובר במצב בעייתי וכי יש לעשות הכל להפיח חיים בעסקים והמקומות שננטשו. בין היתר, עובדת עיריית באר שבע עם קרן בלומברג, כאשר באר שבע היא אחת הערים הנבחרות בעולם שזוכות לליווי הקרן. מדובר בתמיכה כספית ובעבודת צוותים עם צוותי העירייה במיפוי צרכים ומציאת פתרונות לבעיותיה של באר שבע.

למרות הסיכון העסקי הטמון בה, בבאר שבע נפתחו בשנים האחרונות מתחמי קניות רבים ואחרים אמורים להיפתח בשנים הקרובות. אלא שדי לשוטט באלה הקיימים על מנת להיווכח בתמונת המצב האמיתית: תחרות גדולה ובמקרים מסויימות, הרבה חללים סגורים. 

תגובות

End of content

No more pages to load