• 09 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אדום עולה: הבלוק של חסין אש מב''ש, שהפך לכוכב ענף הבנייה

המפעל הוותיק חסין-אש, בבאר שבע, ידע להתאים את עצמו לזמנים החדשים ויצר בלוק שעשוי מאדמת חרס של הנגב, בעלת תכונות ייחודיות של עמידות, חוזק ופשטות בבנייה

הבלוקים יוצאים מפס הייצור (צילום: דני בלר)

במציאות בה חברות ישראליות מעבירות את הפעילות לחו''ל כי כוח העבודה שם זול יותר, או נכרשות על ידי גורמים זרים שבסופו של דבר קוטפים את הידע שנצבר בישראל משך עשרות שנים, או פשוט קורסות בגלל חוסר יכולת להתאים עצמן לכלכלת המאה ה-21, חברת חסין אש, שהמפעל שלה בבאר שבע, לא רחוק ממרכזי קניות, יוצרת עניין, לא רק בישראל, אלא גם בעולם. 

חומרים טבעיים בלבד. המנכ''ל, רון בוכמן, עם לבנה שזה עתה יצאה מהייצור (צילום: דני בלר)

המפעל נוסד בבאר שבע בסוף שנות החמישים ופעם, עד להקמת מתחמי הקניות הסמוכים אליו, היה ''מחוץ לעיר''. המקום היה אמור לשמש כתחנת הרכבת של באר שבע, אבל רכבת ישראל החליטה להקים את התחנה בשכונה ג' (הרכבת הישנה, צפונית לרכבת האוניברסיטה של היום). המפעל ייצר רעפים קרמיים. בהערכה גסה, לאורך השנים, יוצרו במפעל למעלה מ-300 מיליון רעפים. אלא ששוק חומרי הבנייה תחרותי מאוד, כיום פתוח לייבוא מסין ותורכיה, במחירים שקשה מאוד להתחרות בהם. הדרך היחידה להתחרות בייבוא היא בידע, כזה שיהיה פורץ דרך. כיום חסין אש מייצר בלוקים קרמים, המיוצרים מאדמת החרס של הנגב, מוצר ירוק, מהפכני, הנמצא בשימוש נרחב כבר היום, בשל שורת יתרונות. השאיפה של חסין אש היא להפוך את הבלוק הקרמי למוצר המוביל מסוגו בישראל - ובעולם. 

קבוצת חסין אש פועלת במסגרת קבוצת ערד השקעות ופיתוח תעשייה בע"מ, שהוקמה בשנת 1963 על ידי רסקו, שהייתה בשליטת הסוכנות היהודית, במטרה לרכז את פעילות רסקו בתעשיות היסוד של ענף הבניין, שכללו אז את מחצבות ירושלים, אחזקות בסך 50% בחברת החופר, מפעל "רסטרום" להקמת בתים טרומיים ושליש מהבעלות בבית החרושת למלט שמשון.

האירנים היו לקוחות גדולים של מוצרי חסין אש
בשנות השישים ובתחילת שנות השבעים, ישראל בנתה המון באירן של ימי השאה. חברות ישראליות בנו נדל''ן באירן שקנתה חומרי גלם בישראל, בהם מוצרים של חסין אש. המבנים קיימים עד היום, על הרעפים ששורדים עשרות שנים. כמובן שאחרי המהפכה האיסלמית הקשרים נותקו. 

המפעל שידע לצעוד נכון עם הזמן

​​​​​​​המפעל בבאר שבע ידע לא מעט זעזועים, כאשר לפני למעלה משלושים שנה עמד בפני סגירה. בזכות העמידה האיתנה של העובדים, שחלקם מועסקים עד היום, המפעל ניצל ויצא לדרך חדשה. מתקן הייצור הישן, שצבעו חום בהיר מאדמת החרס של הנגב המובאת לפתחו, שודרג והחל לייצר את הבלוקים הקרמיים. רון בוכמן, המנכ''ל, מספר שמדובר במוצר בעל יתרונות  רבים: הבלוקים עשויים חומר טבעי, בהליך ירוק-אקולוגי. הבלוקים מיוצריים כך, שהן מבודדם מקור וחום. והם עמידים בפניי רטיבות, וגם מסוגלים לספוג ירי. זאת ועוד: המבנה המיוחד של הבלוק, בתוכה תאי אוויר, מקל על חציבתה, לצורך הנחת צנרת מים או חשמל והוא מבודד מצויין מחום וקור. הבניה באמצעות הבלוקים קלה יותר ויותר עמידה. הבלוק נפוץ מאוד בבניה באירופה ובחסין אש מקווים, כי יותר חברות בניה יאמצו אותה בארץ. 

הליך הייצור כולל ערבוב אדמת החרס במים, עד ליצירת ''בצק''. הבצק עובר דרך תבנית (אם תרצו, גרסא ענקית וסבוכה יותר של מכונה ליצירת עוגיות). ה''לוקש'', שצבעו כצבע שוקולד, יוצא בפס ייצור למכונת חיתוך. בשלב זה הבלוקים רכים, ובוכמן מכופף אחת בקלות. אחרי שיעברו בישול וייבוש בתנור, הפועל 24/7, הן יהפכו למוצר עמיד. 

אם אתם אוהבים ריח של אדמה רטובה, באולם הייצור יש ריח משגע של אדמת נגב אחרי הגשם - כי זה חומר הגלם.  

צפו בסרטון, בו המנכ''ל רון בוכמן מספר על הקמת הקו החדש במפעל ובמכונות בפעולה (צילום: דני בלר)
​​​​​​​

מנכ''ל המפעל הוא רון בוכמן. הוא יליד חיפה אך בוגר המגמה הריאלית בבית הספר מקיף ג' בבאר שבע. מהנדס כימאי בוגר אוניברסיטת בן גוריון Bsc ו- Msc. נשוי, אב ל-3 ילדים ותושב מיתר. בעל 20 שנות עבודה בכימיקלים לישראל. משמש כמנכ''ל חסין אש כבר 19 שנה. הוא גאה מאוד בעשייה במפעל ובמיוחד, בצוות העובדים. במפעל עובדים ביחד, אוכלים ביחד, העובדים מקבלים תנאים מעולים, אוהבים לבוא לעבוד. 

גם הסמנכ''לית, טלי חדד, באר שבעית. היא עובדת במפעל 23 שנה, נשואה, אם ל-4 וסבתא לנכדה. היא מנהלת את משאבי האנוש, סחר החוץ והאדמיניסטרציה של החברה על כל היבטיה. כמה מהעובדים במפעל יכול כבר לצאת לגמלאות. הם עובדים פה עשרות שנים ומכירים את המכונות, את חומרי הגלם ואת הייצור מקרוב. בלעדיהם, ספק אם המפעל היה עושה את הצעד לעבר העתיד. 

(גילוי נאות: הכתב היה אורח בסיור עיתונאים שערכה החברה במתקניה בב''ש)


תגובות

End of content

No more pages to load