• 09 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

לשרוד בג'ונגל: המרכז לעסקים בב''ש עוזר ליזמים להתמודד עם המציאות

על רקע המציאות הכלכלית של ב''ש והדוחות המציבים אותה כמסוכנת לעסקים, יצאנו לבדוק האם יש דרך וכלים לשרוד במציאות האכזרית. המרכז לעסקים בב''ש נותן כלים להצלחה ואפילו לוקח אתכם יד ביד לדרך נכונה

המרכז לעסקים בבאר שבע. כלים להצלחה (צילום: דני בלר)

אין זה סוד שהשנה הראשונה בחייו של עסק היא קריטית - ועלולה לחרוץ את גורלו לשבט או לחסד. בבאר שבע, על פי דוח של פירמת דאן & ברדסטריט, המספר הגדול ביותר של עסקים בסכנת סגירה.

גם דוח סיכום שנה של פירמת COFACE BDI מצביע על בירת הנגב כמסוכנת לעסקים, כאשר חשבונות הבנק של למעלה מ-5 אחוזים מהעסקים בעיר הוכרזו כמוגבלים. 

בבאר שבע רבים תופסים את עניין פתיחת העסק בפתרון תעסוקתי, מבלי להתייחס לגורמים כמו היתכנות כלכלית, מבלי להציב יעדים ברורים, כאשר בתקופה הראשונה יש תחושה של שפע מדומה, במיוחד בעסקים שנבנו על מינוף או הלוואות. אבל הכסף נגמר מהר והקריסה עלולה להיות כואבת. 

לקריסה גורמים רבים ומגוונים: היעדר ניסיון, היעדר תוכנית עסקית, תפיסה שגויה לגבי התכנות, התנהלות פיננסית לא נכונה והיעדר קריאה של המפה המקומית. נפילת עסק עלולה להיות כואבת, טראומטית ומזיקה למעגל נרחב של מועסקים, ספקים ולקוחות. האם זו גזירת הגורל – או שיש דרך אחרת?

בבאר שבע, עיר המתמודדת עם מציאות כלכלית מורכבת, יש כלים, בהם אפילו כלים חינמיים - רק צריך לפנות. המרכז לעסקים בבאר שבע פועל במגדל העצמאות שבעיר העתיקה. במרכז 22 משרדים להשכרה ללא התחייבות, כיתה המשמשת להדרכה ולכנסים, חדר ישיבות מצוייד היטב, משרד בהשכרה שעתית ושירותי משרד ברמה גבוהה – הכל במחירים נוחים מאוד, בחלקם מסובסדים על ידי המדינה.

''אנחנו מבקשים לתת בפני בעל העסק הקטן והבינוני המתחיל את כל הכלים להצלחה.  אחד לאחד איתרנו את הבעיות המרכזיות העומדות בפני עסקים בתחילת דרכם וביקשנו לתת להן מענה'', אומר מנהל המרכז, שגב אלקסלסי. 

שגב אמנם למד לימודים אקדמיים את הנושא, אך מביא איתו ניסיון רב שנים במכירות, חלקן בארצות הברית. ''הלימודים חשובים, אך ניסיון החיים מלמד אותך לא אחת את השיעורים החשובים ביותר. בעל עסק שמגיע אלינו עובר שורה של שיחות ומפגשים, בהם אנחנו מסייעים לו להבין האם יש היתכנות כלכלית לעסק שלו, האם יש בידיו את הכלים, האם הדרך ברורה לו. מעבר לכך, אנחנו מעניקים לו מעטפת עבודה שעוזרת לו לצאת לדרך''.

שגב אלקסלסי, במרכז לעסקים (צילום: דני בלר)

במרכז העסקים, בלב העיר העתיקה, יש מה ששגב מכנה ''אווירת עבודה'': ''לא מעט קשרים עסקיים נולדו במפגשים בין שוכרי המשרדים כאן והם התפתחו לכדי סיפורי הצלחה. הנטוורקינג היה אצלנו. עסק מתחיל נדרש להוצאות גדולות, בין היתר בשכירת משרדים, בארנונה, בייעוץ, בשירותי משרד. פה אנחנו מציעים את כל אלה במחירים תחרותיים מאוד ועם ליווי מקצועי מעולה. יש לנו משרדים בגדלים שונים. אנחנו מתאימים את המשרד לצרכיו של העסק, מלווים אותו, מייעצים לו. בין הכלים שלנו, גם הרצאות וסדנאות בנושאים מקצועיים. יש פה הכל, לרבות חדר קפה וגם חדרים להשכרה שעתית. ההשכרה פה היא ללא התחייבות, אך יש לה הגבלה של זמן. אני יכול להעיד שבדרך כלל בעלי עסקים מתאהבים במקום ומבקשים להישאר פרק זמן נוסף, אך אנחנו רוצים לאפשר לכמה שיותר עסקים להינות מהמרכז''.

החשיבות של הדרכה נכונה בימים הראשונים של העסק

עסקים רבים בבאר שבע התחילו נפלא וקרסו, כי פשוט לא ידעו לכלכל את צעדיהם. עסקים שהוקמו על בסיס הלוואות, ''שתו'' את כל הכסף עוד לפני שהצליחו להכניס שקל. שגב אלקסלסי מכיר את הסיפורים היטב: ''כשאתה פותח עסק, אתה חייב להציב יעדים, להתוות דרך להגשמתם, אתה חייב להתנהל נכון בנושא הפיננסי. בעלי עסקים אצלנו זוכים לליווי צמוד, לרבות אפשרות של קבלת הלוואות במימון מדינה. בהדרכה צמודה, בליווי של אנשי מקצוע, אנחנו מסייעים לעסקים להצליח''.

''בעלי עסקים רבים, ההופכים לעצמאיים לראשונה בחייהם, אינם מבינים את מהות המעבר בין שכיר לעצמאי ואת השוני בהתנהלות. זה דורש למידה, רכישת כלים, הפקת לקחים – ובשביל זה אנחנו כאן''.

המרכז פועל מזה שמונה שנים ומופעל במימון הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה באמצעות מעוף דרום ובשיתוף עיריית באר שבע, חברת כיוונים, חברת יעדים ומרכז סטארט-אפ, שימש חממה עסקית ליזמים ועסקים חדשים בנגב. 

להביא לכדי מודעות את קיום המרכז והכלים שהוא מציע

למרות העבודה החשובה של המרכז, לא תמיד בעלי עסקים חדשים מודעים או נעזרים בו. שגב אלקסלסי אומר שמדובר במעטפת ייחודית, המוענקת לעסקים בתחילת דרכם, בה חוברים ידע וניסיון. ''יש כאן את כל הכלים להצלחה, מההתחלה ועד ליציאה לדרך עצמאית. אלה כלים נהדרים, שחבל לא לנצל אותם''.

שגב מביא עימו ניסיון רב שנים במכירות ולא אחת, בשיחות עם בעלי העסקים, הוא מביא דוגמאות מעבודתו בארצות הברית: ''התחלתי במכירות ב''עגלות'', שם אתה מקבל שיעור מעשי של החיים האמיתיים. בין היתר, אתה לומד שאם אתה רוצה להצליח, אתה חייב להקשיב ללקוח שלך, להבין את הצרכים שלו, להציע לו את מה שהוא צריך בדיוק. אתה לומד להקים עסק שיענה על הצרכים האלה בצורה מיטבית. אני מקשיב לבעלי העסקים במרכז, נותן להם את הכלים שהם צריכים בשביל להצליח''.

אפי מחלב, מנהל מעוף במרחב דרום מוסיף כי "מרכזי העסקים  בבאר שבע של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים באמצעות מעוף, הם פתרון מושלם לעסקים בתחילת הדרך. המרכז מאפשר לעסקים חדשים להיות רגועים בכל הקשור לסוגיית מקום ושכירות משרד ולהתרכז בפיתוח המוצר העסקי שלהם, הרחבת מעגל הלקוחות ועוד. בנוסף, העסקים במרכז נהנים ממגוון שירותים של ליווי מקצועי והכוונה בתחילת הדרך. מדובר בשירות משמעותי לשנים הראשונות והמכריעות של כל עסק''. 

תגובות

End of content

No more pages to load