• 12 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

סערת החסימה של צבע אדום: ראשי מועצות בנגב זועמים על פיקוד העורף

בפיקוד העורף לא מבינים כנראה את המציאות בנגב וחסימת האפליקציה ''צבע אדום'' נמשכת. הערב שיגרו ראשי המועצות של אשכול ושער הנגב לפיקוד העורף בדרישה להסיר את החסימה ולאפשר לתושבים לקבל התרעות מכל המרחב

נפילה בנגב. ראשי המועצות דורשים להסיר את החסימה מצבע אדום ׁ(צילום ארכיון: דוברות המשטרה)

ראשי המועצות של אשכול ושער הנגב דורשים הערב מפיקוד העורף להגדיל את אזורי ההתרעה באפליקציה שלו ולבטל את החסימה על האפליקציות האחרות, בהן אפליקצית צבע אדום הפופולרית, על ירי חידוש ירי  הרקטות בנגב. בפיקוד העורף החליטו לפני שבועיים לחסום אפליקציות אחרות.

באפליקציה של פיקוד העורף ניתן להגדיר רק שלושה איזורי אזעקה, כך שמשפחה שההורים עובדים ביישובים נפרדים והילדים לומדים בבתי ספר איזוריים שונים, לא תהיה מודעת לירי רקטות אצל היקרים שלהם. ודבר צה''ל גם לא משחרר מידע לכלל מערכות התקשורת, מה שוגרםן למידע לעבור בדרכים אלטרנטיביות.

כך יוצא, שארעו מקרים בהם נטען שלא היו שיגורים או נפילות, כשכן היו כאלה ותושבים הם אלה שהעלו סרטונים, שתפו מידע והרגיעו אחד את השני, הרבה לפני הרשויות. 

ראש מועצת אשכול, גדי ירקוני כתב הערב: ''ביממה האחרונה קיבלתי לא מעט פניות מתושבים שביקשו את התערבותי לביטול החסימה של אפליקציית ההתראות ׳צבע אדום׳ על ידי פיקוד העורף. בשונה מהאפליקצייה של פיקוד העורף, בה אפשר להגדיר שלושה אזורי התרעה בלבד, באפליקציות של ‘צבע אדום׳ ודומיה אפשר לקבל התרעות בזמן אמת על כל האזורים''. 

''זה חשוב לתושבינו שנוסעים לאורך ציר 232 שעובר דרך מספר אזורים- שער הנגב, שדות נגב ואשכול. זה חשוב להורים שילדיהם מתארחים אצל חברים בישובים אחרים. זה חשוב כי זה נותן קצת ודאות לתושבי עוטף עזה החיים בתנאים של חוסר ודאות. זה חשוב כי זה יכול להציל חיים''.

''שוחחתי היום עם גורמי הצבא, בפיקוד העורף ובחטיבה והנושא בטיפול וכבר השבוע יובא לדיון אצל אלוף פיקוד העורף.  אם שאר האפליקציות נחסמות, לפחות שאפליקציית פיקוד העורף תהיה מותאמת ותאפשר קבלת התרעות על כל האזורים.  אעדכן בדברים. ובינתיים, במידת הצורך, באתר פיקוד העורף יש דיווח על התרעות בכל האזורים''.

גם ראש המועצה האיזורית שער הנגב אופיר ליבשטיין פנה לפיקוד העורף בבקשה להסדיר את פעילותה של האפליקציה: "האפליקציה מהווה גורם חשוב בשימור תחושת הביטחון שלנו והיא קריטית בזמני חירום ושיגרה כאחד".

בפיקוד העורף גורסים כי אין טעם להזעיק גזרה שלמה ולגרום לבהלה מיותרת בציבור ועל כן, הם מעדיפים לתת התרעות ממוקדות בלבד. עם זאת, כך אומרים לנו, ''בעדכון קרוב תוגדל האפשרות לבחור יישובים שונים. אפליקציית פיקוד העורף אינה אפליקציית חדשות, מערכות חדשות מחוברות למערכת אחרת''.

אלא שבעולם בו לא ניתן להסתיר מידע, התושבים ואנשי התקשורת למדו להשיג את המידע בזמן אמת בדרכים אלטרנטיביות, בהן קבוצות וואצאפ פעילות. 

פיקוד העורף הגיב כי ''פיקוד העורף הינו הגורם האחראי להפצת התרעה מפני איומים שונים. הפצת ההתרעה נעשית באמצעות מגוון אמצעים וזאת במטרה להגיע בזמן קצר לחשיפה רחבה ככל הניתן.  אחד האמצעים בו נעשה שימוש להפצת התרעה הינו אתר פיקוד העורף באינטרנט, המאפשר לצפות בכלל ההתרעות במדינה בזמן אמת ואף מאפשר להגדיר אזורי עניין מסוימים בהם מעוניינים לקבל התרעות''.

''גורמים ויזמים פרטיים רבים עושים שימוש בהתרעות המפורסמות באתר הפיקודי לשם הפצתם ליישומים שונים.  לאחרונה, התקבלו תלונות מאזרחים על כך שהופצו התרעות שגויות והתרעות שווא אשר בלבלו את המשתמשים, זאת עקב תקלות טכניות במערכות הפרטיות אשר אינן באחריות ובשליטת פיקוד העורף. נוסיף, שגם כאשר מערכות אלו מתפקדות באופן תקין ישנו עיכוב בזמן הפצת ההתרעה מעצם אופן החיבור''. 

''לאור הסיבות והשיקולים הנ"ל, הוחלט בפיקוד העורף למנוע את אפשרות הגישה לקובץ ההתרעות המפורסם באתר''.


תגובות

End of content

No more pages to load