• 15 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

חולה לב מב''ש, עם פצע מדמם בחזה, זרוק כבר ימים ליד קניון

טיגרט אינגידה, בן 49, זרוק כבר ימים ארוכים ליד קניון אביה, כשבחזהו פצע פתוח. הכנסתו הזעומה מעוקלת הוא נזרק מהדירה ששכר, אין לו ממה לרכוש תרופת או אוכל. איך זה קורה בישראל 2019?

טיגרט, עם פצע פתוח בחזהו, זרוק ברחוב (צילום: אודליה פלטונוב)

ממשלת ישראל מתהדרת בכלכלה חזקה, אך החברה, כך מסתבר, חלשה מאוד: אלמלא עירנותה של אודליה פלטונוב, ספק אם זעקתו של טיגרט אינגידה, בן 49 מבאר שבע הייתה נשמעת. היום, שישי, היא הבחינה באיש יושב בקרבת קניון אביה. הוא יושב ויושן שם כבר כמה ימים, אחרי שנזרק מהבית. ''אין לי כסף לאוכל, אין לי כסף לתרופות, עברתי 9 ניתוחים בלב ואסור לי להיות בקור הזה. אני חייב לקחת תרופות. לא הרגשתי טוב ונפלתי והפצע של הניתוח נפתח לי. היה צריך לעשות עוד ניתוח, כי הקוצב לב נפגע מהנפילה. אני לא יודע איך אבלה עוד לילה בקור הזה, בחוץ''. עוברים ושבים שהבחינו בו, העדיפו להמשיך הלאה ולהסיט את המבט ממנו. אודליה ראתה והזדעזעה.

וידאו: זרוק ברחוב, אחרי ניתוח לב (צילום: אודליה פלטונוב)

טיגרט מתקשה לדבר בעברית, אבל הצליח להסביר שיש לו קצבת נכות של 100 אחוזים, שעוקלה במלואה. הוא חי בדירה שכורה, אך אחרי שלא הצליח לעמוד בתשלומים, בשל העיקול, ולא שילם שכר דירה משך תשעה חודשים, בעל הדירה סילק אותו. ''הזעזעתי לראות אותו'', אומרת אודליה פלטונוב. ''יש לו פצע פתוח בחזה. אני קוראת בכל לשון של בקשה לכל הגורמים, פה מדובר בהצלת חיים. לא ייתכן שאי אפשר לעשות הסדר משפטי עם אדם במצבו, עזרה בעניין הזה תהיה חסד גדול. טיגרט נמצא בחוץ, בגשם, בקור המקפיא, התפרים של הניתוח נפתחו והוא מדמם. אנחנו בישראל 2019 - איך קוראים דברים כאלה?''.

כרגע הכי דחוף, אומר לנו טיגרט, זה למצוא מקום בו יוכל לבלות את הלילה הקר, כי במצבו הבריאותי - לילה נוסף של קור יכול להרוג אותו. לדבריו, הוא כבר ימים רבים בחוץ, ברוחות, בקור, בגשם. לטיגרט יש את כל המסמכים המעידים על מצבו, אך אודליה היא הראשונה לשים אליו לב. הוא יושב, נכון להיום, שישי בצהריים, ליד קניון אביה, מקווה שלא יצטרך לבלות עוד לילה קר בחוץ.

חסרי הבית בבאר שבע הפכו לאנשים שקופים

בברנז'ה NEWS דיווחנו לא פעם על התופעה הכאובה של חסרי הבית בבאר שבע, אשר להערכת מתנדבים, אנשים פרטיים, המסייעים להם בשטח, מונים למעלה ממאה אנשים וגברים, שנותרו מחוסרי קורת גג מסיבות שונות, בהן קריסה כלכלית ומשברים אישיים.

חלקם מגיעים מדי יום לעיר העתיקה, שם יש בעלי עסקים שדואגים להם ללינה, לאוכל, לבגדים נקיים ולא אחת, לוקחים אותם לטיפול רפואי. החורף מאוד קשה והמערכת החיסונית של רבים מחסרי הבית, שגם ככה חלשה בגלל החיים ברחוב, אינה עומדת בקור, ברוחות ובגשם, והם לוקים בדלקת ריאות. היום גם מקרים שמחוסרי בית נמצאו ללא רוח חיים אחרי לילות של קור מקפיא.

עידכון, יום שישי, 18.1.19, שעה 18:26: בעקבות פרסום הכתבה באתר ברנז'ה NEWS, גורמי רווחה איתרו את טיגרט, שנלקח לחדר מיון בסורוקה, על מנת לטפל בפצע הפתוח שבחזהו. אם יוחלט שלא לאשפזו, הוא יועבר עוד הערב ל''בית חמים'', מסגרת המטפלת בדרי רחוב, בה ישהה עד שימצא פתרון למכלול בעיותיו. 

עידכון, יום שישי, 18.1.19, שעה 19:44: טיגרט שוחרר מחדר המיון ונמצא בדרכו ל''בית חמים'', הוסטל לדרי רחוב, שם ישהה וענייניו יטופלו. 

תגובות

End of content

No more pages to load