• 15 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

העיר הגדולה היחידה בה סיכוי לזכות במחיר למשתכן: באר שבע

מניתוח הזכיות עד כה עולה, כי רק 44 אחוזים מהזוכים בבירת הנגב הם תושבי העיר. בנתיבות ושדרות אחוז גבוה של תושבי המקום זכו בהגרלות

מחיר למשתכן? להגרלה בב''ש סיכוי גבוה (צילום הדמיה: MAXPIXEL / CC0)

רוצים לגור בעיר גדולה במחיר למשתכן: באר שבע היא העיר הגדולה היחידה בה קיים סיכוי לזכות בדירה בפרויקט. מסיכום נתוני ההגרלות עולה כי מספר הדירות שהוצעו במסגרת ההגרלות בבאר שבע עומד על 2,316, אך רק 44 אחוזים מתושבי באר שבע, 1,022 איש, זכו בהגרלות. מדובר בנתון נמוך יחסית: בפריפריה 50 אחוזים מהדירות בהגרלות מוקצות לבני המקום. 

בנתיבות הייתה תחרות קשה: 808 תושבי העיר התחרו על 577 דירות שהוקצו להם במסגרת התוכנית. 623 זכו בדירה. בשדרות 673 תושבי העיר התחרו על 672 דירות.  504 זכו בהגרלה. בערים הגדולות, דוגמת ירושלים, כמות הדירות בהגרלה נמוכה מאוד. 

בבאר שבע נבנות בימים אלה שכונות חדשות - פארק הנחל וסיגליות, האמורות להוסיף למלאי הדירות הריקות הקיים אלפי דירות חדשות. על פי אתר מדלן, יש בבאר שבע נכון להיום 1,447 דירות למכירה ברחבי העיר. אלה הדירות שמפורסמות בלוחות השונים. על פי לוחות שונים (יד2 ודומיהם), מספר דומה של דירות מוצע להשכרה. יש נעלם גדול, של דירות העומדות ריקות: דירות שנקנו על ידי משקיעים, אך בעליהן אינם מצליחים להשכיר אותן, מסיבות שונות, העיקרית בהן: היעדר שוכרים ''איכותיים''. לפני כמה שנים הייתה בבאר שבע בוננזה נדל''נית: משקיעי דירות הובאו לבאר שבע ברכבת מיוחדת, שכללה תזמורת, בופה וכינוס מהודר. העסקה הייתה לכאורה מעולה: קנה דירה בשכונה ד' בחצי מיליון שקלים או פחות, קבל עליה שכירות של 2,500 שקלים לחודש או יותר. זו תשואה חלומית, פטורה ממס, ששום תוכנית חסכון בנקאית לא מסוגלת להציע.

מחירי הדירות בבאר שבע עלו בצורה חדה ומשרדי תיווך צמחו כפרטיות אחרי הגשם. אלא שאז המשקיעים גילו את האמת המרה: הביקוש לדירות להשכרה בבאר שבע פחות או יותר קשיח, כשעיקר הלקוחות הם סטודנטים, שרוצים להתגורר בקרבת האוניברסיטה. על הסטודנטים אי אפשר לעבוד: עוד לפני שהם הולכים לשכור דירה, הם מקבלים ייעוץ מגופים כמו וועד שוכרי הדירות, על רמת המחיר הנכונה. רשת מידע גם ''מסמנת'' בעלי נכסים בעייתיים. אי אפשר לעבוד על הסטודנטים. 

התוצאה: דירות ריקות, שהבעלים שלהן מחכים לשוכר ''האיכותי''. שוכר איכותי, כך עולה משיחות רבות עם באר שבעים שניסו לשכור דירות ממשקיעים ונתקלו בסירוב הוא לא חד הורית, או משפחה זכאית בדיור הציבורי, לא בודד שאינו עובד במקום נחשב, לא מבוגר מעל גיל 40 בודד או מי שלא יכול להוכיח מעמד. כך יוצא, שדירות רבות עומדות ריקות והבעלים מחכים לעסקה החלומית שרק תגיע. 

עד כמה משתלם להחזיק דירה ריקה? מחיר הדירות עולה, גם אם בבאר שבע זו עליה מתונה או אפילו ירידה. הדירות נקנו בזמנו במחירי הזדמנות, כך שיש להן עוד הרבה לאן לרדת. מה גם, שעד לגובה שכירות חודשית של 5,030 שקלים, הדירה אינה חייבת במס. 

עיקר הלחץ על שוק הנדל''ן הוא במרכז. אבל לא שתל אביב כזאת אטרקטיבית: היא לחה, מכוסה בפיח מכוניות והפקקים בה אינסופיים. רק פשוט יש בה עבודה והשכר המשולם בה גבוה יותר. 

​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load