• 09 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

שכירים? אלה היישובים בנגב שיזכו אתכם בהנחה במס ב-2019

הדרך אל העושר לא עוברת בבאר שבע: מישהו היישוב המבוסס בנגב שתושביו נהנים מהטבה מפליגה במס ואיפה הכי כדאי לשכיר לגור בנגב?

שקלים. איפה תזכו בהטבת מס בנגב? (צילום: ציון הלוי /CC BY 3.0)

אם אתם מתגוררים בבאר שבע, אין לכם הטבה במס הכנסה. פעם היה דבר כזה שנקרא ''חוקי הנגב'', שהעניקו לתושבי באר שבע והנגב הנחות במס והטבות בדיור. בשנים שהחוק היה תקף בבאר שבע, ידעה העיר את אחת מתקופות השגשוג הכלכלי הגדולות ביותר. קבלנים בנגב זוכרים את השנים ההם כאחת התקופות הטובות ורבים מהם ''עמדו על הרגליים'' בזכות השנים ההם. 

החוקים חוקקו על ידי דרומיים וגם בוטלו על ידם. היו שלושה חוקים שונים:

ח"כ ישראל כץ (ליכוד), יזם את החוק הראשון. החוק העניק הטבות מס לשלוש שנים ליישובי הנגב,  מקו הרוחב של אשקלון ודרומה. הטבות המס ניתנו לבעלי הכנסות עד 15 אלף שקל בחודש ובשיעור משתנה שבין 5% ל-25%, לפי מצבו הסוציו-אקונומי של כל יישוב.

החוק השני היה יוזמתו של ח"כ ויצמן שירי (ישראל אחת), באר שבעי, ועסק בעידוד התעשייה בנגב. החוק העניק למפעל תעשייה חדש שיוקם בנגב מענקי-מדינה בשיעור של 32% מההשקעה, לעומת מענקים בשיעור של 24%-20% הקבועים בחוק.

יצחק סבן מסיעת ש"ס יזם את החוק השלישי:  בני-זוג זכאי משרד השיכון, הרוכשים דירה ראשונה בנגב ייהנו ממענק של 70 אלף שקל. המענק זה ניתן בנוסף למענק שהוענק אז לרוכשי דירה ראשונה בנגב, בהיקף של 60 אלף שקל.

החוקים בוטלו בבאר שבע במשמרתם של שני דרומיים: ראש הממשלה אריאל שרון ז''ל ושר האוצר סילבן שלום יבל''א. ב-2003 ישראל נקלעה למבצע חומת מגן, נקלעה לבידוד בינלאומי, ההיי טק קרס והיה צריך לכסות את הבור התקציבי. תחילה דובר על הפחתת היקף ההנחות, מאוחר יותר החוק בוטל כליל ורק סעיפים בודדים הושארו במספר ישובים בנגב. 

ברשימת הטבות מס בישובים לשנת 2019, מופיעים לא מעט יישובים בנגב, בהם הטבות מס. באר שבע אינה חלק ממפת ההטבות אבל אם אתם מתגוררים במיתר למשל, יישוב מבוסס באשכול הסוציואקונומי 8, תקבלו הטבה במס הכנסה של 13 אחוזים עד לתקרת הכנסה שנתית של 162,000 שקלים. זוהי הנחה יפה, שלא הייתה מזיקה להרבה שכירים בבירת הנגב.

גם תושבי רהט, העיר השניה בגודלה בנגב, ייהנו השנה מהטבה ניכרת במס הכנסה: 16 אחוזים, עד לתקרה של 204,000 שקלים. גם בלקיה נקבלים הטבה יפה: 18 אחוזים עד לתקרת הכנסה של 234,000 שקלים. תושבי ערד ייהנו השנה מהטבה של 16 אחוזים עד להכנסה שנתית של 192,000 שקלים. 

כדאי גם לעבור לאופקים: ההטבה במס עומדת על 18 אחוזים, עד לתקרת הכנסה שנתית בסך 234,000 שקלים. אפילו באשל הנשיא הקרובה לבאר שבע יש הטבה: 12 אחוזים עד לתקרת הנכסה של 192,000 שקלים. גם תושבי חורה זוכים להטבה ניכרת של 18 אחוזים, עד לתקרה של 234,000 שקלים. 

(לטבלת היישובים המלאה)

איך קרה שההטבות במס בוטלו בבאר שבע, אך הושארו בישובים אחרים? בבאר שבע לא היו מתנגדים לביטול החוקים, מלבד מסע פרסום אחד: סטיקרים ועליהם דמותו של בן גוריון וסיסמת המחץ ''אני בעד חוקי הנגב''. למה לא התנגדו לביטול חוקים בבאר שבע? בעיקר, כי לתושבי העיר וקברניטיה לא היה כוח. אחרי ביטול ההטבות במס, הייתה בבאר שבע ירידה בהיקף הפעילות. בבאר שבע יש מי שמכרו את הבתים ועברו לאופקים, שם גם קיימת הטבה במס וגם יש תנופת בניה לא רגילה בסביבת המרחב הכפרי. הנדל''ן גם זול יותר מבאר שבע ויש רכבת ישירה לתל אביב. יש מי שעובדים בבאר שבע וא בתל אביב, אבל המגורים שלהם באחד היישובים בהם קיימת הטבה במס מקלים מאוד על הכיס שלהם. תגובות

End of content

No more pages to load