• 27 ספטמבר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

המזבלה של המדינה: הרבה אשפה, מעט קנסות והנגב טובע בזבל

תנועת רגבים הגישה עתירה במסגרת חופש המידע כנגד המשרד להגנת הסביבה, בעקבותיה נחשפו היקפי אכיפה נמוכים לכאורה כנגד משליכי פסולת פירטית. המשרד להגנת הסביבה: ''משקיעים מאמצים רבים באכיפת עבירות פסולת''

פסולת פיראטית בנגב (צילום: תנועת רגבים)

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל השבוע את עתירתה של תנועת רגבים כנגד המשרד להגנת הסביבה. מהפרטים שנחשפו במהלך הדיון, היקף הפעילות  כנגד עברייני סביבתית בדרום לכאורה דל במיוחד: כחמישים דו"חות בלבד בשנה, וכמחציתם כלל לא נגבו.

בית המשפט קיבל בכך את עתירתה של תנועת רגבים כנגד המשרד להגנת הסביבה,  אשר לטענת רגבים סירב למסור מידע במסגרת חופש מידע לגבי היקף הקנסות שהטיל המשרד על עברייני סביבה במחוז הדרום. מחוז הדרום במשרד להגנת הסביבה משתרע מאשדוד ועד אילת, ומתגוררים בתחומו מעל מיליון תושבים. בדרום ישנה כמות גדולה של מזבלות פיראטיות.

בברנז'ה NEWS דיווחנו על השלכת פסולת פיראטית ביערות קק''ל בדרום, בהיקפים גדולים, בהשלכת פסולת בקרבת העיר באר שבע, בשריפות פיראטיות של פסולת הגורמות למטרדי ריח, לעיתים על בסיס יומי, בשכונות העיר, על הפיכת אתר נחל בקע הנטוש למזבלה, בה מושלכת לא רק פסולת בניין ואסבסט, אלא גם חומרים כימיים בלתי מזוהים, פסולת צה''לית, פגרי בעלי חיים, פסולת אלקטרונית שיש בה כדי לזהם את הקרקע, פסולת תרופות ועוד. 

אשפה ביער יתיר. מטביעים את הנגב בזבל (צילום: עבד אבו-אלקיען, יערן קק''ל)

באוקטובר 2017 שיגרה תנועת רגבים בקשת חופש מידע, לקבל את מספר הקנסות שהוטלו על ידי פקחי המשרד, וכן את סכום הקנסות ששולמו בפועל בין השנים 2015-2017, מאחר והיקף הקנסות מהווה כלי למדידת פעילות האכיפה.  ''במשרד דחו שוב ושוב את מועד התשובה, ולאחר שהפסיקו להגיב לפניות, עתרה רגבים לבית המשפט המחוזי בירושלים'', אומרים בתנועת רגבים. ''בית המשפט הורה למדינה להעביר את מלוא המידע, ומשזה הועבר התברר כי למשרד להגנת הסביבה כנראה היה מה להסתיר''. 

מטבלת היקפי האכיפה עולה, כי לאורך 3 שנים הוטלו 160 קנסות בלבד על סעיפי שמירת ניקיון,  כ-50 בשנה, בכל איזור הדרום, בסכום מצטבר של כ-400 אלף שקלים בלבד, אולם בפועל נגבו רק 107 קנסות בסך כ200 אלף שקלים בלבד. 

תזכורת: אתר נחל בקע (צילום וידאו: דני בלר)
​​​​​​​

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, אמנון דראל הטיל הוצאות משפט בסך 7000 שקלים על המשרד וציין: "לאחר עיון בעמדות הצדדים מדובר בעתירה שלא היה מנוס מהגשתה בשל התנהלותה של המשיבה", כתב השופט דראל. "הסכום שהוציאה העותרת בעין אינו בלתי סביר ואיני רואה סיבה שלא יושב לה". 

חומרים כימיים שהושלכו בקרקע באתר נחל בקע (צילום: דני בלר)

עמיחי יוגב, מנהל הפעילות של תנועת רגבים בדרום אמר בעקבות ההחלטה: "הנתונים שנחשפו מסבירים היטב מדוע המשרד רצה להסתיר את התשובות. מספר זעום של הטלת קנסות על פגיעה סביבתית, זיהומי קרקע והשלכת פסולת פיראטית שמתוכם נגבו בפועל כ-50% בלבד. הרווח הכספי שגורף העבריין מול חוסר ההרתעה ואוזלת היד של הרשויות מהווה גורם משמעותי לפריחת העבריינות הסביבתית". 

"לא יתכן שבכל מחוז דרום מאשדוד עד אילת ישנם רק 5 פקחים של המשטרה הירוקה", מוסיף יוגב. "אנו דורשים מהמשרד להגנת הסביבה להגדיל את כמות התקנים של הפקחים במחוז דרום בכדי לשמור על מרחבי הנגב כולו באופן אפקטיבי".

בתגובה שכתבה המשיבה, המשרד להגנת הסביבה, צויין כי ''אגף חופש המידע במשרד להגנת הסביבה מצוי בעומס גדול, שכן בשנים האחרונות חלה עליה דרמטית במספר בקשות המידע המתקבלות במשרד, שעה שמצבת כוח האדם לא השתנתה. בשנת 2018 לבדה התקבלו 383 בקשות באגף, המטופלות על ידי מספר מצומצם של עבודים. כך יוצר שבמקרים מסויימים בצער, טיפול בבקשה חורג מגבולות לוחות הזמנים שנקבעו בחוק, זאת על המאמצים הניכרים שנעשים בכדי למסור מידע למבקשים''.

לא רחוק מהוילות של שכונת נווה נוי: אשפה באתר נחל בקע (צילום: דני בלר)​​​​​​​

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: ''המשרד להגנת הסביבה בראשות השר ח"כ זאב אלקין רואה בחומרה רבה את תופעת השלכת הפסולת בשטחים הפתוחים בניגוד לחוק, ומקדיש מאמצים רבים במרדף אחר עבריינים בתחום פסולת וענישתם. נוכח חומרת הבעיה, המשרד הוביל הצעת חוק פסולת בניין שאושרה בקריאה ראשונה בכנסת, לשם מתן פתרון מערכתי לתופעה''.

''יודגש, כי בבקשה של רגבים התבקש אך ורק פירוט לגבי קנסות ועיצומים שהטיל המשרד – שכמובן אינם מעידים על כלל פעילות האכיפה. באזור הדרום לבדו בשנתיים האחרונות נפתחו 18 תיקי חקירה וכן הוגשו 8 כתבי אישום בגין עבירות פסולת, לצד תפיסת 26 כלים בדרום שהובילו פסולת באופן פיראטי. חלק ניכר מהאכיפה מתבצעת גם באמצעות כתבי אישום שמגבש המשרד ומוגשים לבית המשפט – וכל הסתכלות רק על ברירות המשפט מציירת תמונה חלקית בלבד''.

''באשר לשאלת המחסור במפקחים: המשרד אכן פועל בתת-תקינה, ותוספת משאבים וכוח אדם תגביר את היקף האכיפה בתחום זה. המשרד פועל באופן נמרץ לקבלת תקנים נוספים לנושא. לגבי הגבייה: לפני כשנתיים עבר המשרד לעבוד באמצעות המרכז לגביית קנסות, לטובת שיפור מנגנון הגבייה''.

''המשטרה הירוקה במשרד משקיעה מאמצים רבים לאכיפת עבירות הפסולת השונות, בכפוף למגבלות כוח האדם. לשם המחשה, באזור הדרום: בשנתיים האחרונות לבדן נפתחו 18 תיקי חקירה וכן הוגשו 8 כתבי אישום בגין עבירות פסולת, לצד תפיסת 26 כלים בדרום שהובילו פסולת באופן פיראטי. פרט לאכיפה הפלילית, באזור דרום במשרד מבצע אכיפה כנגד עבריינים בתחום הפסולת, הכוללת גם התראות וזימון לשימועים''.

''האכיפה בעניין המזבלות הפיראטיות והשלכת פסולת בשטחים פתוחים שונה מתהליך הטלת קנסות ברירות משפט אשר הוזכר בשאלתך. הטיפול במפגעי הפסולת הוא גם במקרים רבים במישור הפלילי הן על-ידי המדור להגנת הסביבה במשטרת ישראל הממומן על-ידי המשרד להגנת הסביבה והן על-ידי המשטרה הירוקה, בליווי הלשכה המשפטית במשרד. בדרך כלל, כתבי האישום בסוגי העבירות הללו מתייחסים לעבירות סביבתיות במספר תחומים למשל: שמירת הניקיון, זיהום מי תהום וזיהום אוויר. התייחסות לקנסות לבדם מציירת תמונה חלקית בלבד''.

''באשר לגביית הקנסות, המשרד להגנת הסביבה רואה חשיבות רבה להליך הגבייה, המהווה מהלך משלים והכרחי לפעילות האכיפה והפיקוח על עבריינות הסביבתית. לפני למעלה משנתיים עבר המשרד לעבוד באמצעות המרכז לגביית קנסות, לטובת שיפור מנגנון הגבייה''.

''לעניין לוחות הזמנים במתן המענה לפניית עמותת רגבים: המשרד להגנת הסביבה מטפל בבקשות רבות בנושא חופש המידע, והעיכוב נבע מעומס עבודה רב. מדובר בעיכוב טכני בלבד, ומשהוגשה העתירה, פעלנו במהירות כדי למסור את המידע''.


תגובות

End of content

No more pages to load