• 09 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

דבורה אלוש, ''האימא של באר שבע'', הלכה לעולמה

אלוש, רעייתו של מייסד תנועת הפנתרים השחורים ויקטור אלוש ז''ל, עלתה לישראל ב-1948, אחרי ששרדה את השואה בטוניס, עבדה בחקלאות והתיישבה בב''ש ב-1957. אם ל-15, שגידלה לערכי אהבת וכבוד האדם

דבורה אלוש ז''ל (צילום: אלבום משפחתי)

דבורה אלוש, מי שהייתה רעייתו של מייסד ''הפנתרים השחורים'', ויקטור אלוש ז''ל,  אהובה מאוד בבאר שבע בשל לבה הרחב, אהבת הבריאות ושמחת החיים שלה, הלכה לעולמה ביום שני השבוע, בגיל 84. אלוש, אשר גידלה 15 ילדים בהם יהודה אלוש, הפעלי החברתי, עלתה לישראל מטוניס בשנת 1948, במסגרת עליית הנוער. במסגרת זו הכירה את מי שלימים יהיה בעלה, ויקטור. 

דבורה בת ה-14, לולנית בקיבוץ (צילום מתוך אלבום משפחתי)

עם עלייתה ארצה התגוררה בקיבוצים בית אורן ומעגן מיכאל ולאחר כמן בכפר אוריה. בשנות החמישים הגיע לבאר שבע, בה גידלה את משפחתה. יחד עם בעלה ויקטור, ניהלה לא אחת מאבקים חברתיים ואף השתתפה בהפגנות של הפנתרים השחורים בתחילת שנות השבעים. בבאר שבע היא הייתה אהובה מאוד ומוכרת: הבית תמיד היה פתוח, היא קיבלה באהבה ובמאור פנים את כל באי הבית. ילדיה אהבו אותה מאוד ודאגו לשמח אותה בכל הזדמנות, במיוחד אחרי שהתאלמנה מבעלה. היא גידלה את משפחתה על ערכים של אהבה, של שוויון, של חמלה. 

סרטון משפחתי: דבורה אלוש אהבה לשמח את באי ביתה (צילום: ז'קלין לוי)


בשנת 1999 היא קיבלה את תואר ''אם השנה'' של באר שבע, על פועלה והדרך הייחודית ומעוררת ההשראה בה גידלה את ילדיה. בצעירותה, סיפר השבוע בנה יהודה, היא הייתה חקלאית: ''בגיל 14 עבדה בלול של קיבוץ בית אורן לפני הפילוג האידאולוגי, משם למעגן מיכאל ומשם לרפת בכפר אוריה''.

עם בעלה ויקטור, מייסד תנועת הפנתרים השחורים

''אימא שלי נישאה בירושלים ושם נולדו שניים מילדיה, כשבעלה ויקטור חייל קרבי  בשירות סדיר בחטיבת גולני. מירושלים היא עברה למעברת ירוחם 1956, שם נולדה בתה מרים. באר שבע היית התחנה האחרונה במסע שלה, המשפחה הגיעה למעברה בשנת 1957. היא הייתה אם לתשעה בנים ושש בנות''.

ילדיה, נכדיה וניניה היו תמיד לצדה, מרעיפים עליה אהבה

''אימי שרדה את הכיבוש הצרפתי והנאצי בטוניס. בניה ובנותיה היו לצידה תמיד, ויש לה נכדים ונינים. כל ילדיה, ללא יוצא מן הכלל, שירתו בצה''ל והיא ליוותה מקרוב את כל מלחמות ישראל''. ''בבוקר היא הייתה קוראת לנו "בוקר טוב גוזליי...'' ובלילה היא אומרת לנו "יהלומים שלי, לילה טוב...יהלומים''.

דבורה אלוש הובאה למנוחות בבית העלמין החדש בבאר שבע. בדרכה האחרונה ליוו אותה בני המשפחה ובאר שבעים רבים שאהבו אותה מאוד. 

יהי זכרה ברוך!

תגובות

End of content

No more pages to load