• 12 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

סיוט בשכונה: סוטים, גניבות וצואה מרוחה על הדלת

כאן ישכון רובע חדשנות? סטודנטיות מספרות שהחיים בשכונות הסמוכות לאוניברסיטה הפכו לבלתי נסבלים. בעיריית ב''ש מיהרו לתאם פגישה איתן על מנת לבדוק איך משפרים את המצב

שער רגר. האם פה מסתובבים סוטים? (צילום: גוגל מפות)

עיר סטודנטיאלית? שכונות יוקרה? שתי עדויות, שהגיעו למערכת בערב שישי, שופכות אור קצת שונה על בירת הנגב, קצת מנוגד לתדמית שמנסים לשווק לה. הבעיות של השכונות הסמוכות לאוניברסיטת בן גוריון והעימותים בין מקומיים לסטודנטים, מוכרים. הפעם, כך נראה, מדובר בתקריות חמורות, שמצריכות את התערבות הרשויות.   לינוי היא סטודנטית לרפואה, גרה בבאר שבע בקרבת שער רגר של האוניברסיטה, בשכונה ד'. החודש האחרון היה עבורה מסויט:

הנה רשימה חלקית ממה שחוותה בבניין בו היא גרה, בחודש האחרון: מישהו בחר, פעם אחר פעם, להטיל את צואתו במדרגות הבניין. בשבוע שעבר, כך סיפרה למערכת ברנז'ה NEWS, בכניסה לבניין, נתקלה בגבר שאונן מולה. היא התקשרה למשטרה ולא הייתה מוכנה להיכנס לביתה עד שלא הגיע שוטר לזירה, שליווה אותה לביתה. בקרבת הבית ישנו דר רחוב שישן בשיחים ומטיל אימה על הדיירים. בשל כך, היא צריכה לבקש מחבר שילווה אותה חזרה מהלימודים הנערכים בבית החולים סורוקה. 

הפתעה מהסוג המגעיל: סטודנטיות התלוננו ובנקמה, חסר בית מרח להן צואה על הדלת (צילום: פייסבוק)​​​​​​​

גם חברותיה ללימודים חוו מצבים דומים. דר רחוב התנחל בפתח דירה בה מתגוררות שתי שותפות. כשהצעירות ביקשו ממנו לעזוב, הוא עשה את הצרכים שלו במפתן דלתן ומרח את צואתו על הדלת. סטודנטית אחרת פגשה בנרקומן בחדר המדרגות. סטודנטיות מספרות שנערים נתפלים ונוגעים בסטודנטיות.

סטודנטיות אחרות סיפרו כי בקרבת מקום כי פגשו בגבר הנוגע בעצמו. לדבריהן, הגבר מוכר למשטרה. לינוי מספרת כי היא דווקא אוהבת את באר שבע, אבל רוצה שייטפלו בבעיה. היא אף כתבה לראש עיריית באר שבע, בעמוד הפייסבוק שלו

כבר אתמול, בשעות הלילה, דאגו לחזור אליה עם תשובה מלשכת ראש העיר: ''קראנו את הדברים שכתבת. ראש העיר מבקש לשוחח עמך ולכן נשמח אם תוכלי להשאיר בהודעה פרטית את מספר הטלפון שלך. במקביל, העברנו את הפנייה למשטרת ישראל, להמשך טיפול. בברכה, היחידה לפניות הציבור - לשכת ראש העיר''. 

ל-ז', שאינו סטודנט (ביקש לשמור את שמו במערכת), אלא שוכר דירת חדר בשכונה ג', היו כמה מפגשים עם טיפוסים לא נחמדים. ''אני לא יכול להרשות לעצמי דירה בשכונת יוקרה, אני שוכר פה דירת חדר במצב לא הכי טוב והמקום לא הכי נחמד. כשאני מגיע הביתה כל מה שאני מבקש זה קצת שקט''.

''כשמחשיך אני לא כל כך יוצא. הפארק של ג' לא כל כך נחמד. יש שם ילדי משת''פים שרבים בינם לבין עצמם ונטפלים לאחרים. יכול להיות שאין להם מסגרות, או באים מבתים במצב קשה, אבל זה לא מצדיק את ההתנהגות שלהם. זה לא השכונה ג' שהכרנו כילדים. אני מחפש עכשיו דירת חדר במקום נחמד יותר''.

לאחרונה ארעו בשכונה ג' שני מקרים של הרעלת בעלי חיים, שגרמו לבעלי הכלבים צער רב. אחת התלונות הנפוצות בקרב סטודנטים  בבאר שבע היא גניבת אופניים. תפועה אחרת שאינה חדשה, היא של הטרדות מיניות, מילוליות או פיזיות, של סטודנטיות. התופעות, אגב, אינן חדשות וכבר שנים שהסטודנטים חווים אותם. באר שבע מבקשת להתהדר בתואר ''עיר סטודנטיאלית'' ו''בירת סייבר'' והמקרים האלה פשוט לא עושים טוב לבאר שבע.

מחוסרי בית עושים את הלילות הקרים איפה שבא (צילום: דני בלר)

גם בשכונות מבוססות יותר המצב לא כל כך מלבב. מרינה (שמה המלא שמור במערכת) מספרת שבבוקר שישי חברות שלה ראו גבר בקרבת בית הספר ''יחדיו'' וגן ''מיתרים'' הסמוך, שנגע באיבר מינו. השכנות במקום הרחיקו את הסוטה, שלא הספיק לפגוע בילדים. 

במקרים כאלה, רצוי לערב את המשטרה ואת הרשויות, גם אם הסוטה או המטריד עזבו את המקום, מהטעם הפשוט שהמשטרה יכולה להצליב מידעים ולהיעזר באמצעים שונים וגם אם ההמטריד לא נתפס באותו רגע, התלונה יכולה להוביל לתפיסתו בשלב מאוחר יותר, כשיחזור לבצע את זממו.

האם יש במקרים האלה להעיד על הכלל או שהם יוצאים מן מהכלל? בבאר שבע חיים אלפי סטודנטים בדירות שכורות בקרבת האוניברסיטה. דירות רבות נמצאות באיזורים לא קלים, שסבלו וסובלים מהזנחה חברתית ופיזית. הפערים - כביכול - בין הסטודנטים לאוכלוסיה במקום נותנים פתח להתנגשויות. התושבים לא מבינים, לפעמים, שהסטודנטים רחוקים מלהיות אמידים או מיוחסים. לא אחת, מדובר בצעירים שנאלצים לעבוד קשה על מנת לממן את הלימודים, שלא בטוח שיבטיחו להם עבודה בסופו של דבר. 

בבלוק הזה, בשכונה ג', מתגוררים סטודנטים. האם זה לא יכול להיראות אחרת? (צילום: דני בלר)​​​​​​​

הסטודנטים הביאו איתם לסביבת האוניברסיטה (השכונות ד' וג'), רוח צעירה ואפשרו להרבה עסקים (מסעדות טבעוניות, פאבים, חומוסיות) להתפתח במקום. אבל בסופו של דבר, באר שבע לא יכולה לקלוט מדי שנה כ-20,000 בוגרי תארים שונים בבן גוריון והם עוזבים את העיר בחיפוש אחר תעסוקה איכותית.

למה המקרים האלה אמורים להטריד את הרשויות בבאר שבע: הכוונה להקים בבאר שבע רובע חדשנות בשכונות הסמוכות לאוניברסיטה. ספק אם יזמי היי טק ירצו להתקל בסוטים או לקבל ''הפתעות'' מרוחות על הדלת. הדרך להיי טק עוברת, ככל הנראה, דרך תיקון חברתי. 


תגובות

End of content

No more pages to load