• 07 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''איבדנו את הביטחון בשכונה'': עם רדת החשיכה מתחילה חגיגת הגנבות

לתושבי שכונה ג' נמאס ממכת הפריצות, המתרחשת כמעט על בסיס יומי. בשכונה י''א התושבים קמו ומצאו את חלונות המכוניות שבורים. הגנבים נכנסים חופשי לחצרות, בודקים איפה פתוח ולוקחים מכל הבא ליד

הנגבים כבר לא מפחדים: תיעוד פריצות בשכונה ג' (מצלמת אבטחה)

מכת הגנבות בשכונה ג' בבאר שבע מתחילה להדאיג את התושבים. זה קורה כמעט מדי יום: עם רדת החשיכה, בשעות שאנשים ישנים, כנופיות הגנבים מתחילות בסיבוב הלילי, מחפשות בתים עם נקודות תורפה כמו חלונות פתוחים, שערים לא נעולים, אופניים או אופנועים לא קשורים, דרכי כניסה קלות לבית (מרפסות, דלתות מחסנים וכו') ופשוט נכנסים. לא משנה אם דיירי הבית בפנים או לא.

לא בכל הבתים יש מצלמות אבטחה, אך גם אם יש, לרוב מי שייקלטו במצלמה הם גנבים עם מסכות על הפנים, בגדים שחורים והמכוניות יהיו לרוב בעלות לוחיות מזוייפות. לא תמיד הפריצות לבתים מסתיימות בגניבה. לעיתים הכנופיות חודרות לחצרות ומבינות שהפריצה תהיה גם קשה וגם רועשת ומוותרות. פעמים אחרות, הגנבים סתם יגרמו לנזקים ויעזבו את המקום. 

וידאו: פורצים נכנסים לחצר בית בשכונה ג' ובודקים את השטח (מצלמת אבטחה)
​​​​​​​

התושבים, שחוששים להזדהות על מנת לא לתת לגנבים רעיונות או להזמין נקמה, אובדי עצות. היו מי ששמו בחצר הבית כלבי שמירה. באחד המקרים גם פרצו לבית וגם העלימו את כלב השמירה. במקרים אחרים, הרעילו כלבי שמירה וכלבים שהיו בחצרות הבתים. 

''אין לנו יכולת להתגונן: אם אתה פוגע בפורץ, מוריד לו קרש לראש, בועט בו, או כלב נושך אותו, הוא יתבע אותך על נזק גופני'', אומר תושב בשכונה. ''היום כולם יודעים על כולם, תפגע בגנב תבוא עלייך כל החמולה שלו. אנשים גם לא כותבים יותר מדי בפייסבוק כי הכל גלוי, מוצאים אותך מהר. איבדנו את הביטחון בשכונה הזו. מפחיד, פשוט מפחיד''. 

תוכניות רבות, אבל המצוקה נשארה אותה מצוקה

תוכניות שיקום רבות תוכננו עבור שכונה ג' והשכונה, שהיא אחת הוותיקות בבאר שבע אף סומנה כמי שתוביל את מגמת הפינוי-בינוי, שאמורה להעלות את הערך הנדל''ני. בשל קרבת השכונות ג' וד' לאוניברסיטה הן גם חביבות על משקיעי הנדל''ן וגם מסומנות כמקום בו יוקם רובע חדשנות. אלא שספק אם אנשי היי טק יקימו משרד מאובזר במקום בו קיים סיכוי שהוא ייפרץ.

התושבים בשכונה רוצים להתחיל מדברים בסיסיים יותר, כמו ביטחון אישי ושכונות קצת יותר מטופחות. הניסיונות לשקם את השכונה אינם חדשים והתחילו לפני כמעט ארבעה עשורים, במסגרת פרויקט שיקום השכונות, שהיה לא רק פיזי, אלא גם אנושי. אלא שלא ניתן לשמר את השיקום, בלי להציע תקווה - אם בצורה של תעסוקה, יצירת הזדמנויות ופרנסה ראויה. לא רק שהמצב לא נשתמר בשכונה, הדיירים מספרים שהתחושה היום היא של חוסר ביטחון.

הגנבים אוהבים את הלילה, התושבים רוצים להתארגן למשמרות שכונתיות

למערכת ברנז'ה NEWS מגיעות תלונות רבות על פריצות ובעיקר, על מכת גניבות מכלי רכב. אתמול בלילה נפרצו מכוניות שעמדו ברח' דב יוסף בשכונה י''א, לא הרחק מקניון שאול המלך. ''שברו את החלונות של כלי הרכב, זה קרה בלילה, כשישנו. פגעו בכלי הרכב שעמדו ברחוב. קמנו בבוקר וראינו את הנזק. ממני לא גנבו כלום, רק שברו את החלון. הילדים מאוד פחדו, זה מפחיד לראות דבר כזה''.

גלריית תמונות: באישון לילה נפגעה שורת מכוניות שחנו ברחוב דב יוסף בשכונה י''א (צילומים סלולריים)
​​​​​​​


פריצות לכלי רכב התרחשו הלילה גם בנחל עשן, מספרים תושבים בשכונה. בשכונה ג' תושבים מבקשים להתארגן למשמר שכונתי, ''לשבור ידיים ורגליים'' למי שייתפס גונב. ''עד שלא יהיה פורץ שיהפוך לנכה מהמכות שהוא יקבל, לא יהיה פה שקט. ככה אי אפשר להמשיך. זה לחיות בפחד בבית שלך. אתה לא יודע אם תקום בבוקר ותגלה שפרצו לך את הבית כשישנת או שתקום ותמצא אוטו פרוץ. צריך לתפוס גנב ולקוע אותו מכות''.

רק לאחרונה נפרצו פאב שכונתי בשכונה ד', מכוניות בשכונות, ניסיונות פריצה מתרחשים כמעט על בסיס יומי, בעיקר בשעות הלילה. 


תגובות

End of content

No more pages to load