• 12 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''דרום אדום'' בצל פריסה חסרת תקדים של מערכות כיפת ברזל

רק בישראל: חמאס מאיים לחדש את האש, צה''ל פרס מערכות כיפת ברזל בהיקף חסר תקדים בנגב ואירועי ''דרום אדום'' מתקיימים כסדרם, בתקווה שיבואו תיירים

קסם במדבר (צילום: סאלי פטל), כיפת ברזל (צילום: דובר צה''ל)

פסטיבל דרום אדום יוצא השבוע לדרך ובעוטף עזה מקווים זה לא יהפוך לפסטיבל צבע אדום. צה''ל נמצאה בפריסה נרחבת של מערכות כיפת ברזל על פי מקורות שונים - הנרחבת ביותר אי פעם - זאת על רקע לחץ איראני כנקמה על הפצצת צה''ל בסוריה ורצונם של הג'יאהד האיסלאמי ופלגים קיצוניים להראות מי בעל הבית. מפלס המתח עלה בשבוע שעבר, כאשר חמאס סירב לקבל את הכסף הקטארי, שהועבר באישור ישראל. החשש בישראל, הוא מפני חידוש הירי על רקע מהומות הגדר. 

ובין כל האירועים האלה - פסטיבל דרום אדום, שאמור להתחיל בסוף השבוע ולהימשך  לאורך חודש פברואר. במהלך הפסטיבל יופיעו, בין היתר, שלומי שבן, אסף אמדורסקי ויעל קראוס בשירי החלונות הגבוהים (אולם המועצה האיזורית אשכול, יום חמישי, ה-31 בינואר, בשעה 20:00, לאירוע), שלמה גרוניך, שם טוב לוי, שלמה יידוב במופע ''קצת אחרת'' (אולם מבועים, יום חמישי, ה-7 בפברואר, בשעה 20:00, לאירוע), להקת טיפקס באולם דורות (יום חמישי, ה-14 בפברואר, בשעה 20:30, לאירוע) ושולי רנד (יום חמישי, ה-21 בפברואר, בשעה 20:30, באולם מבועים, לאירוע). לרשימת המופעים המלאה בקישור

סדנת קפה (צילום: דן ברסלו)​​​​​​​

בנוסף, אמורה להתקיים צעדת הכלניות המסורתית לזכרה של שושנה דמארי בשבת, ה-9 בפברואר, החל מהשעה 8:30 כאשר היציאה היא מחניון מכללת ספיר (לאירוע)

במסגרת פסטיבל דרום אדום גם מתקיימת שורה ארוכה של אירועים באווירה בדואית. התיירות ליישובים הבדואים בנגב היא אחד הטרנדים החמים בתיירות בישראל.

שורת אירועים, תחת הכותרת "קסם המדבר", נערכים במסגרת הפסטיבל. 

קסם המדבר – החוויה הבדואית בנגב, נערכת בשיתוף משרד החקלאות ופיתוח הכפר, הרשות לפיתוח הנגב ועמותת התיירות שקמה בשור. ב"קסם המדבר" המבקרים יכולים לטעום גם מהמטבח הבדואי המסורתי עם סדנאות אותנטיות בטבע ביער דבירה ובשוק בדואי בוטיקי "שוקראן" שימוקם בצומת בית קמה עם שלל מטעמים אותנטיים שמיוצרים על פי המסורת הבדואית, בימי שבת ה – 9.2, 16.2, בין השעות 10:00-14:00.

בשוק: מוצרים בדואים אותנטיים בעבודת יד, קרמים טבעיים שנרקחו מצמחי מדבר, תכשיטים, רקמה, תבלינים ייחודיים, צמחי מרפא, קפה בדואי טחון במקום, מוצרים עבודת יד, מאכלים ביתיים, שמן זית, חמוצים ומטבלים ייחודיים, מתוקים ועוגיות בדואיות.

סדנאות אותנטיות בטבע: ביער דבירה (ממזרח לקיבוץ דביר לצד מרבדי הכלניות), ימי שבת ה - 23.2 וה – 2.3 בין השעות 10:00-14:00 (סדנה אחרונה תתחיל בשעה 14:00). מתחם ססגוני, בו יתקיימו למעלה מ-10 סדנאות אותנטיות בטבע על ידי יזמים ואמנים בדואים. הסדנאות למשפחות ולילדים יכללו גם סיפורים ומעשיות מהמורשת הבדואית.

בין הסדנאות - רקמת כלניות על בד שחור, ציור בחינה של פרחי בר וכלניות, סדנה להכנת זעתר וסומק, סדנאות להכנת תה צמחים ושמן טיפולי, צמחי מרפא וסודות צמחי הבר, תכשיטנות בדואית עם חומרים מן הטבע, סדנת רקמה וכדים, סדנת חיטה ושעורה והכנת קמח באופן מסורתי, סדנה להכנת בובות מבד מסורתיות, סדנת דרבוקות לילדים, סדנה להכנת פונפונים מחוטי בד, סדנה ליצירת חרוזים בדואים ומחזיקי מפתחות, סדנה בנושא קיימות ומחזור על פי הגישות הבדואיות ועוד.

במוזאון לתרבות הבדואים ע"ש ג'ו אלון תיערך פעילות אינטראקטיבית ללא תשלום בנושא נסתרי המסורת הבדואית באמצעות כתב חידה ומשימות. את התשובות תוכלו למצוא במוזאון הנודד שיוצב בלב יער דבירה, בין עצי האורן ומרבדי הכלניות ובו תחכה לכם תצוגה מרהיבה של כלי עבודה ומלאכה בדואים וכמובן גם מדריכי המוזאון, שיספרו לכם על השימוש הקדום של אותם הכלים והחיבור שלהם למסורת הבדואית.  

סיורי גששות בדואית בטבע: איברהים אבו-כף, הגשש הבדואי הוותיק עורך סיורי גששות בעקבות העקבות בטבע.

אוהל אירוח בדואי לקהל הרחב: שיח' עלי הגדול מארח כמיטב המסורת עם קפה מר ותה מתוק לאירוח בדואי מסורתי וסיפורים על המסורת והמנהגים הבדואים. באוהל אירוח יהיה נגן בדואי מסורתי.

לכל האירועים בקישור הזה. 


תגובות

End of content

No more pages to load