• 07 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מנסים לשכנע את קציני המודיעין לעבור דרומה, ל''דיור שיתופי''

כ-100 קצינים מאמ''ן, תקשוב ובית התוכנה של חיל האוויר, יחידות האמורות לעבור לבאר שבע, השתתפו ביום עיון מיוחד, שהראה להם את היתרונות של המגורים בדירת שירות קטנה בבירת ההזדמנויות. האם הם השתכנעו?

משתתפי יום העיון (צילום: עיריית באר שבע)

כ-100 קצינים צעירים מאגף המודיעין, התקשוב ומ"אופק", בית התוכנה של חיל האוויר, שאמור אף הוא לעבור לקריית התקשוב בבאר שבע, השתתפו ביום עיון מיוחד תחת הכותרת "האקתון בנושא דיור שיתופי" אשר אורגן על ידי מנהלת מעבר צה"ל דרומה.  מדובר ביום עיון יחודי שנועד לפרוש בפני קציני צה"ל, את מעלות בנושא המעבר והדיור השיתופי. 

בכנס שהתקיים במרכז המידע והלווי למשרתי הקבע בפארק ההייטק, הוצגו ע"י מומחים בתחומים שונים של הדיור, כיצד דיור שיתופי בארץ ובעולם פועל , בהם היבטים התכנונים, סביבתיים, חברתיים וכלכליים.  בנוסף הוצגו שלושת המרכיביים של הדיור השיתופי הכוללים את מרחב הפרטי, המרחב השיתופי והמרחב הציבורי. 

אדריכל העיר באר שבע רועי לביא וראש מנהלת הסכמי הגג ולשעבר מהנדס העיר צבי טל יוסף, הציגו את פרוייקט טיילת אימבר. 
ראשת היחידה לתיאום מערכות אזרחיות במנהל מעבר דרומה יונה מרטון רזון  ומתכן מחוז הדרום תומר גוטהלף,ציינו בדברי ברכתם לקצינים את חשיבות הפרוייקט המיוחד של דיור השיתופי והמעבר לגור באזור. 

מגורים שיתופיים: זה נשמע מלהיב, המיאות פחות זוהרת

כבר באוגוסט השנה דיברו בצה''ל על רעיון הדיור השיתופי בבאר שבע - ועוררו סערה בעיר, בה רבים מתקשים בנושא הדיור. מדובר בהקמת מאות דירות שירות קטנות של 30 ו-50 מ''ר, שיוצעו לאנשי הקבע, בדגם המגורים של CO-LIVING, מגורים שיתופיים. הרעיון נפוץ בבירות העולם בהן מרכזי היי טק וחברות הזנק, תרבות תוססת ואווירה קוסמופוליטית.

כך נראית דירת 30 מ''ר, אבל בניו יורק (מתוך תוכנית הבוקר של CBS)
​​​​​​​


הדירות הן בנות חדר בהן מרחב השינה והמגורים מתחלפים על ידי הזזת ריהוט: המיטה מוצמדת לקיר או הופכת לספה וחלק מהשירותים משותפים לכלל הדיירים. דירות כאלה שימשו את צוות ההקמה של פייסבוק והן הפכו לצורת מגורים נחשקת של כל מי שחולם להיכנס לתחום היי טק. 

המציאות פחות זוהרת: בבוקר יש תור לשירותים, או לשולחן סביבו אוכלים את ארוחת הבוקר, אבל גם זמן ליצור קשרים חברתיים עם צעירים אחרים, איכותיים, שאפתנים ופחות או יותר מאותו רקע סוציו-אקונומי. 

אין זה סוד שאנשי חיל התקשוב של צה''ל רוצים לגור בתל אביב  ולא בבאר שבע ובצבא שוברים את הראש איך להוריד אותם דרומה. הנתון הלא מפתיע הזה נחשף כבר לפני שנה, בכנס ''אתגרי העירוניות במעבר יחידות צה"ל לנגב'', שערכו אוניברסיטת בן-גוריון ומכון מנדל למנהיגות, במכון מנדל. במהלך הכנס הוצגו נתונים, מתוך מחקר שערך שאול הרטל, מרצה ויועץ לפיתוח כלכלי אזורי בנגב.  הרטל הוא דוקטורנט - מתמחה בתחום הפיתוח האזורי. אנשי מערך התקשוב הם בבחינת טאלנטים, המחוזרים על ידי חברות גדולות, שרק מחכות להזדמנות לחטוף אותם מצה''ל. יש להם דרישות גבוהות מאוד באשר לרמת חיים ואיכות חיים, תרבות ובעיקר מנטליות מקום המגורים העתידי. 

מעבר צה''ל דרומה זה לא מה שיפתור את הפערים העצומים

זאת ועוד: מחקר, שנערך בהובלת פרופ' נורית אלפסי מהמחלקה לגיאוגרפיה ופיתוח סביבתי, מראה כי התחזיות על השפעת המהלך מבחינה חברתית- כלכלית היו אופטימיות מדי. "הפעולות שנעשו מדגישות את העדר תפקוד המדינה בנגב ומהוות טיפה בים לעומת
הפערים העצומים".

בנגב תולים תקווה רבות בכך שמעבר בסיסי צה"ל ישפר בצורה ניכרת את איכות החיים בפריפריה הדרומית, אולם, מחקר חדש של חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב מעריך כי בניגוד לציפיות הגבוהות, למהלך יהיו השלכות שוליות בלבד על תושבי האזור מבחינה חברתית וכלכלית.

המחקר הוזמן על ידי משרד המדע הטכנולוגיה והחלל, ונערך בהובלת פרופ' נורית אלפסי מהמחלקה לגיאוגרפיה ופיתוח סביבתי באוניברסיטת בן-גוריון יחד עם חוקרים ממרכז מחקר ים המלח והערבה ומאוניברסיטת אריאל. הוא מראה כיצד הפרויקט הלאומי של העברת בסיסי צה"ל לדרום שמטרתו לחזק ולפתח את כלל המרחב, למעשה, ישפיע מעט מאד על תושבי הנגב.


תגובות

End of content

No more pages to load