• 09 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

רשות הבדואים: ''רבע מהפזורה תפונה לטובת פרויקטים לאומיים''

הכוונה לפנות 36,000 תושבי פזורה לטובת הקמת פרויקטים לאומיים מעוררת סערה בנגב. ארגון עדאלה: ''כדי לייהד את הנגב, מגייסות הרשויות תכניות כלכליות וצבאיות שאת מחיר ישומן ישלמו הבדואים''

כפר בלתי מוכר בנגב (צילום: Stéphanie Groma)

בשנה הקרובה יחל פינוי רבע מהפזורה הבדואית בנגב לטובת פרוייקטים לאומיים, במסגרת התוכנית האסטרטגית להסדרת הנגב, כך הודיעה השבוע רשות הבדואים, עת פרסמה את התוכנית המלאה. מדובר בפינוי חסר תקדים בהיקפו של תושבים בנגב, על מנת להקים במקום מושבם פרויקטים לאומיים שונים. פרסום התוכנית מעורר סערה גדולה בקרב חלקים מהציבור הבדואי, שרק לאחרונה התבשר על תוכנית העברת מפעלי תע''ש לרמת בקע.

סוגיית הכפרים הבלתי מוכרים מסעירה את הציבור הבדואי בשנים האחרונות, אם כי היא קיימת מאז קום המדינה. חלק מהכפרים יושבים במקומם מאז ימי השלטון התורכי ולאורך עשרות שנים, ישבו על הקרקע מבלי שאיש יפריע להם. כעת, כאשר קרקע נדל''נית במרכז הארץ שווה מיליאדי שקלים, המדינה מנסה להעביר תשתיות ומפעלים לנגב, שברובו ריק, מבחינת הרשויות.
 
על פי התוכנית, כ-36,000 תושבי הפזורה הבדואית ביישובים לא חוקיים, יפונו במהלך השנים הקרובות ליישובים חוקיים. ברשות מסבירים כי ''זאת בשל התקדמות משמעותית של שורת פרוייקטים לאומיים שמחייבים את פינוי תושבי הפזורה. פינוי הפזורות צפוי להשיב כ-260,000 דונם למדינה''.

השר אריאל: ''החזרנו את המשילות בנגב''

השר אורי אריאל הממונה על הרשות להתיישבות הבדואים בנגב: ''החזרנו את המשילות לנגב ובשנה הקרובה נתחיל במבצע אסטרטגי להסדרת ההתיישבות בנגב. שורה של פרוייקטים לאומיים בנגב יצרו הזדמנות פז להצעיד את הנגב קדימה, להסדיר אחת ולתמיד חלק ניכר מהפזורות הבדואיות ולהשיב לידי המדינה שטחים עצומים שנלקחו ממנה שלא כחוק''. 

מנכ''ל רשות הבדואים, יאיר מעיין אומר כי: ''הרשות מקדמת במרץ  תוכניות ענק לקליטת רבבות תושבי הפזורה. התוכנית תיטיב עם האזרחים הבדואים ותאפשר להעניק להם את מלא השירותים והתנאים המגיעים להם כמו כל אזרח בישראל''.

השר אורי אריאל , הממונה על הרשות להתיישבות בדואים בנגב הורה לרשות להאיץ  את התוכניות לקליטת המפונים מהפזורות. הארכת כביש 6 דרומה תחייב את פינויים של כאלף משפחות מפזורות אום בטין תל שבע ביר חמאם ואבו תלול חשם זנה - כולן מונות כ-5000 נפש  אל היישובים הבדואים בתל שבע, אבו תלול ואום בטין.  גודל השטח שיתפנה כתוצאה מהמהלך- כ12,466 דונם 

בנוסף, אבו תלול יחד עם היישובים המוסדרים אבו קרינאת, וואדי א נעם  יהוו את כתובת הקליטה לכאלף משפחות  הפזורה ברמת בקע המונות כ- 5000 נפש. זאת לאחר אישור שנתנה הוועדה המחוזית להעתיק את מפעל תע"ש מרמת השרון לרמת בקע, בשטח שישתרע על פני 52,000 דונם.

היישוב ואדי נעם גם יקלוט יחד עם שגב שלום את הפזורות הסמוכות אליהם, בשל הקמת קו המתח עליון החדש עבור חברת החשמל שאינו מאפשר המשך  מגורים בטווח הסמוך לתוואי קווי המתח, מטעמי בטיחות וסיכון בריאותי. מספר הנפשות להסדרה באזור ואדי א נעם ושגב שלום מוערך בכ- 15000 נפש ופינויים ישיב כ-50000 דונם למדינה; 

בשדה בריר, בסמוך לערד יוקם  מכרה  לכריית פוספטים אחר שנדחו כל ההתנגדויות נגד כריית הפוספטים שם. הדבר יאלץ את פינויים של פזורת  אל פורעה ופזורות אל ע'זה ואל זערורה- ה מונות כ- 11,000נפש ביחד. כולן יועתקו אל היישוב המוסדר אל פורעה. סה"כ השטח המתפנה כ-85,000 דונם.

בבקעת קנאים, בסמוך לערד, משרד הביטחון דורש את פינוי כל הפזורות המצויות בשטח האש צפונית לכביש  31 מצומת שוקת לערד . מדבר בשטח גדול  שהצבא זקוק לו כשטחי אש והוא יחייב את פינויים של 150 משפחות לישוב מכחול  ו-200 משפחות למרעית –  סה"כ כ-2,000 נפש שיועברו צפונית לכביש 31 חורה ערד. היישוב מכחול יקלוט גם פזורות הנמצאות מזרחית לערד. פינוי כלל הפזורות באזור זה ישיב למדינה כ-60,000 דונם.

עדאלה: ''הרשות מתגאה באקט של טרנספר כפוי ובהיקף העצום שלו''

אבל תוכניות לחוד וביצוע לחוד. בקרב הבדואים ביישובים הבלתי מוכרים ביקורת רבה על המתרחש בתחומם. על רוב התוכניות הם שומעים דרך התקשורת ולא תמיד החלופות המוצעות תואמות את מכלול הרגישויות שיש בתוך החברה. בנוסף, חלק מהיישובים יושבים על אדמתם מאז ימי שטלון העות'מאני או מאז קום המדינה, 70 וגם 100 שנה. עם פרסום התכונית, עדאלה - המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, פרסם הודעה חריפה, על פיה ''הרשות להתיישבות הבדואים מכריזה על תכנית לטרנספר גזעני''.

''בהודעה על גירושם הכפוי של 36,000 בדואים לצורך מימוש "פרויקטים כלכליים" והרחבת שטחי אש, מפרטת הרשות שורה של תכניות גירוש ופינויים כפויים'', אומרים הבוקר בארגון עדאלה. ''הרשות להתיישבות הבדואים הודיעה  על "תכנית אסטרטגית להסדרת הנגב" הכוללת פינוי של רבע מהפזורה הבדואית לשם יישום "תכניות פיתוח" כלכליות וצבאיות''.

בחלק מהשטחים המועמדים לפינוי, מנהל ארגון עדאלה מאבק משפטי: ''בהודעתה מתייחסת הרשות לארבעה פרויקטים שונים שיובילו לגירוש ההמוני והעברה כפויה של האזרחים הבדואים - הארכת כביש 6 דרומה, שטח האש בקעת קנאים וכן שני פרויקטים רחבי היקף שמרכז עדאלה מנהל נגדם מאבקים משפטיים'', אומרים בעדאלה.

''הפרויקטים המוצעים הינם המשך למדיניות גירוש''

בעניין הקמת אזור תעשיה מיוחד ברמת בקע אומרים בעדאלה כי ''התכנית שנועדה לקלוט את מפעל תע"ש שיפונה מרמת השרון וכוללת שטחי ניסויים בכלי נשק,  צפויה להביא לפינויים הכפוי של אלפי תושבים  ולחשיפת התושבים לסיכונים בטיחותיים וסביבתיים. ההתנגדות שהגישו מרכז עדאלה ועמותת במקום בוועדה המחוזית לתכנון נדחתה למרות שלא ניתנה לתושבים הזדמנות להשיב על תכניות הרשות להתיישבות הבדואים. התכנית טרם נכנסה לתוקף''.

באשר להקמת מכרה פוספטים בשדה בריר אומרים בעדאלה כי ''התכנית שתביא לפינויים המיידי של אלפים ותחשוף חיי אלפים אחרים למפגעים סביבתיים, אושרה בהסתמך על תסקיר השפעה על הסביבה המתעלם מקיומם של 15,000 תושבים בדואים באזור, שחלקם מתגוררים ביישוב המוכר אלפורעה. מרכז עדאלה עתר לבג"ץ בשמם של תושבים מאלפורעה יחד עם עוד שלושה ארגוני זכויות אדם והמועצה האזורית לכפרים הלא מוכרים. דיון בעתירה יתקיים ב-27.2.2019''.

''עדאלה - המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, מצביע כי כל הפרויקטים המוצעים הינם המשך למדיניות גירוש והעברה כפויה של אוכלוסייה אשר מתעלמת באופן מוחלט מקיומם של תושבים בדואים באזור ויוצרת סביבת חיים החושפת את התושבים לסיכונים בריאותיים ולסכנת חיים בצורה הנוגדת את המשפט הבינלאומי''.

רכזת היחידה לזכויות קרקע, תכנון ובניה בעדאלה, עו"ד מאיסאנה מוראני, מוסיפה: "בהודעתה, הרשות מתגאה באקט של טרנספר כפוי ובהיקף העצום שלו. הודעה זו ממחישה את טענתנו שמדובר ברשות שכל שמטרתה להפלות ולנשל את הבדואים, לגרשם ממקום מושבם ולהשתלט על קרקעותיהם. כדי לייהד את הנגב, מגייסות הרשויות תכניות כלכליות וצבאיות שאת מחיר ישומן ישלמו הבדואים, אותם פיתוח זה לא נועד לשרת כלל. הללו יובילו להריסה, גירוש ולחשיפתם של התושבים למפגעים בריאותיים וסביבתיים המסכנים את חייהם''.

תגובות

End of content

No more pages to load