• 09 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

תקציב עיריית ב''ש: לאן ילכו 1.801 מיליארד שקלים?

התקציב הגדול בתולדות באר שבע מבקש לקדם תכניות גדולות בתחומי התעסוקה, התחבורה והתשתיות, אך גם לתקן עוולות עבר: 46 אחוזים מתוכו מיועדים לחינוך, רווחה וקהילה

יש תקציב - והוא גדול (צילום: דני בלר)

1.801 מיליארד שקלים: זה התקציב שאושר אתמול, רביעי, פה אחד - בישיבת מועצת העיר באר שבע. זהו התקציב הגדול ביותר בתולדות העיר והוא גדול ב-53 מיליוני שקלים מהתקציב הקודם. בתוך עשור הוכפל תקציב העירייה: ב-2008, השנה בה נבחר רוביק דנילוביץ' לראשונה, התקציב עמד על כ-900 מיליון שקלים. תקציבי הפיתוח עמד אז על כ-50 מיליון שקלים. בשנת 2019 הם עודלו ביותר מפי 10 ועומדים על כ-640 מליון שקלים. 

עם זאת, השנה העירייה תצטרך לבצע קיצוצים, על מנת לשמור על מסגרת התקציב. לעירייה גם התחייבויות בהלוואות שונות שנטלה לנושאי פיתוח העיר, אך גם אם יש עודפי תקציב, בעירייה לא ממהרים לפרוע את ההלוואות פרעון מוקדם, בשל התנאים שלהן. פרעון מוקדם היה עולה לקופת העירייה הרבה יותר. 

התקציב הנוכחי מבקש לשמור על המסגרות, כאשר המטרה היא להביט קדימה ולהתוות תוכניות חומש ועשור. בישיבת המועצה הזכיר ראש עיריית באר שבע, כי כאשר נכנס לתפקידו, זה מה שהוא עשה: הגדיר יעדים ומטרות וביקש לעבוד לפי תוכנית מסודרת. גורם נוסף שעומד השנה בקביעת התקציב: האישור נעשה כחודשיים לפני הבחירות לכנסת, כשהכנסת בפגרה ולא ברור הרכב הכנסת הבאה. מועצת העיר נמצאת בתחילת קדנציה ומבקשת לקבוע יעדים ומטרות ולהתנהל באופן מסודר.


למעלה מ -  46% מהתקציב מיועד לתחומי חינוך, רווחה ושירותים חברתיים וקהילה, נושאים הנוגעים לאוכלוסיית באר שבע על מגוון תושביה.   בתכנון לשנת 2019 עומדים בין היתר, כפי שנמסר מעיריית ב''ש, פיתוח תכניות ייחודיות בחינוך לעידוד הישגיות, לצד חיזוק ערכי הנתינה וההתנדבות תוך כדי בניית מוסדות חינוך חדשים ומתקדמים.  המשך חידוש השכונות הוותיקות והמרחב הציבורי. המשך מימוש הסכמי הגג ובנייתן של שכונות מגורים חדשות. פיתוח אזורי תעסוקה ותעשייה לצד המשך התפתחות פארק ההיי טק. יצירת מענה עירוני כולל ומקיף לטובת קידום עסקים מקומיים.

נושא העסקים המקומיים עלה לכותרות פעמים רבות במהלך 2018. היקף העסקים בסכנת סגירה בבאר שבע הוא הגבוה ביותר מבין הערים הגדול ועל פי בדיקת COFACE DBI,  למעלה מ-5 אחוזים מהעסקים הקיימים בבאר שבע סובלים מקשיי נזילות, מהחזרת צ'קים של אי כיסוי מספיק וצפוי כי מצבם יחמיר. עסקים קטנים מהווים מקור פרנסה לרבים בעיר, בהיעדר חלופות תעסוקתיות אחרות. עסקים נתקלים בתחרות גדולה ובנגיסה ההולכת וגדלה של הסחר המקוון. כמות העסקים העומדים סגורים בבאר שבע בכלל ובעיר העתיקה בפרט - ממש מבהיל: 300, מחציתם בעיר העתיקה.

עסק סגור בעיר העתיקה. העירייה מבקשת למצוא פתרונות (צילום: דני בלר)

עוד מהיעדים של עיריית באר שבע: תכנון וקידום הרכבת הקלה, קריית התקשוב והמודיעין, בית החולים הנוסף, מרכז עירוני לאזרחים ותיקים,  המשך פעילות תרבות ענפה, חידוש העיר העתיקה ופיתוח מוקדי תרבות, תיירות, בילוי וספורט. בעירייה מדברים גם על העצמה וחיזוק הקהילה והשירותים החברתיים באמצעות מיזמים חדשניים.

תוספת לחינוך ולאיכות סביבה

במסגרת התקציב שאושר, בין היתר ניתנה תוספת בסך כ - 24  מיליון ₪ לנושא החינוך, התרבות והספורט בעיר וכן תוספת של כ – 6 מיליון ש"ח לנושא איכות הסביבה, גינון ואחזקת המרחב הציבורי.

הארנונה לשנת 2019 לא תעלה,  מעבר להעלאה הקבועה בחוק.  בשנת 2018, בפעם העשירית ברציפות מסיימת העירייה, שהינה אחת מ – 26 עיריות איתנות, את שנת התקציב באיזון תקציבי. מדובר במטלה לא קלה, בעיר גדולה שאינה שייכת לאשכול הסוציו-אקונומי הגבוה ובפניה אתגרים גדולפי בעיקר בתחומי הרווחה ובפתרון הבעיות של השכונות הישנות.

"בעשור האחרון יישמנו תכנית אסטרטגית מקיפה אשר הפכה את באר שבע לעיר מטרופולין מובילה ולמרכז ידע טכנולוגי בינלאומי. העיר באר שבע מובילה בשנים האחרונות תכניות משמעותיות בתחומי החינוך למצוינות, ספורט, חדשנות, הייטק וסייבר, השכלה גבוהה, תרבות, חברה וקהילה ותיירות לרווחת תושבי העיר.  הצבנו רף גבוה בכל מיזם שהובלנו, בראייה מטרופולינית, בתפיסה לאומית'', אמר ראש עיריית באר שבע בישיבת אישור התקציב.

צפו בישיבת אישור תקציב העיר באר שבע לשנת 2019, שהועבר בשידור חי בברנז'ה NEWS (צילום: דני בלר)
​​​​​​​

''אנו בפתח העשור הבא, עשור בו אנו מתכננים לקדם את הרכבת הקלה, את בית החולים הנוסף, את שאר הבניינים בפארק ההיי-טק, את קריית התקשוב ואת קריית המודיעין, את הקמפוס הצפוני של אוניברסיטת בן גוריון, את הקמפוס לאמנות הנדסית ולאדריכלות בעיר העתיקה, את האגם המלאכותי הגדול בישראל בפארק נחל באר שבע, את המרכז העירוני לאזרחים ותיקים, את המרכז העירוני לילדים עם צרכים מיוחדים על הרצף האוטיסטי, את השכונות החדשות הנוספות, את גני הילדים ובתי הספר בהן, את המרכזים הקהילתיים, את המחלפים והכבישים, את התכניות השונות בתחום החינוך, החברה והקהילה, ועוד מאות פרויקטים אשר נמצאים בשלבי תכנון והקמה. במקביל, נמשיך להשקיע משאבים גדולים בפיתוח השכונות הוותיקות ובקידום תהליכי התחדשות עירונית, בחידוש המרחב הציבורי ובהקמת פארקים ייחודיים, בניקיון, טיפוח ואחזקת רחובות העיר ועוד'', אמר.

רחבת זיסו בשכונה ג'. טיפול בשכונות הותיקות (צילום: דני בלר)​​​​​​​

תוכנית עבודה לקידום עסקים מקומיים

''התחלנו לבנות תכנית עבודה לטובת קידום עסקים מקומיים ויצירת מענה עירוני כולל ומקיף בתחום. נמשיך להשקיע ולעודד את תחום התעסוקה המתקדמת לצד זו המסורתית. חברות היי-טק וסייבר נוספות ייפתחו בפארק ההיי-טק, לצד עשרות מפעלים ומוקדי תעסוקה נוספים הצפויים להיחנך באזורי התעשייה בעיר'', אמר דנילוביץ'. 


תגובות

End of content

No more pages to load