• 07 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

עוד מכה למעשנים: מחיר חבילת טבק לגלגול יעלה ל-100 שקלים

בבאר שבע, עיר עם אחוז גבוה של מעשנים, דווקא בשכבות החלשות הולכים להרגיש את המכה בכיס: בג''ץ הורה לשר האוצר להשוות את המיסוי על טבק לגלגול, לזה של הסיגריות. ''גזל, פוגעים במי שאין לו'', אומר מעשן מכור

טבק לגילגול. מכרה הזהב החדש של האוצר (צילום: דני בלר)

אחוז המעשנים בבאר שבע גבוה ביחס לממצוע הארצי: 26 אחוזים מהבאר שבעים מעשנים. המיסוי הכבד על סיגריות העביר רבים לעשן סיגריות מגולגלות. המס על הטבק בישראל הוא מהגבוהים בעולם ופוגע בעיקר בשכבות החלשות. כעת, בעקבות עתירה שהגישו המיזם הרב מגזרי למיגור העישון והאגודה למלחמה בסרטן נגד שר האוצר משה כחלון ומשרד הבריאות, פסק בג''ץ כי שר האוצר יפרסם הוראה, על פיה המיסוי על טבק לגילגול יושווה לזה של סיגריות רגילות. פירוש הדבר: חבילת טבק רגילה, במשקל 45 גרם, תתייקר בכ-55 שקלים ותעלה כ-100 שקלים.

מדובר במכה קשה על ציבור המעשנים, בהם רבים בשכבות החלשות, שאין להם כספים לממן טיפולי גמילה. זאת המכה השניה שהם סופגים: בפעם הראשונה היה כשהמסים על עראק, וודקה ומשקאות פשוטים אחרים, הוקפצו בתקופתו של שר האוצר יאיר לפיד, שאגב, לא העלה את המיסוי על אלכוהול יוקרתי. 

בקיוסק בשכונה ה', פגשנו את אשר, בן 45, שעבר מזמן לטבק לגילגול, מחוסר ברירה: ''אני לא עובד. אני לא יכול להפסיק לעשן. ניסיתי טיפולים, ניסיתי תכשירים שרק עשו לי רע. אז אני מגלגל לחסוך בכסף. מה נותן לכחלון לפגוע באחד כמוני? עוד כסף? מעניין מי עומד מאחורי ההחלטה הזאת. אז עכשיו אנשים יגנבו יותר סיגריות או ינסו להבריח''.

אשר מספר כי במשפחה שלו גם אחיו הגדול עבר לטבק לגילגול: ''מי שמחוקק דבר כזה לא מבין, רוצה רק שיעשו לו לייקים. כאילו שומר על הבריאות. אנשים בלי סיגריות יתחילו להיות עצבניים''.

שר האוצר משה כחלון יודע שההחלטה הזו תעלו בקלפי, אבל אין לו הרבה ברירות לאור החלטת בג''ץ.   בכנס של התנועה לאיכות השלטון במודיעין, אמר כחלון: "בג"ץ הכריע היום בנושא העלאת המס על הטבק. התפישה הכלכלית שלי אומרת שצריך להוריד מסים ולא להעלות, לכן אני מתנגד לכל העלאה באשר היא. אזרחי ישראל עובדים קשה ומשלמים מספיק מסים ותפקידנו להוריד מסים ככל שניתן. אני חולק על החלטת בג"ץ, אך כמובן שאכבד אותה. נלמד את פסק הדין ונפעל בהתאם". 

כמה העלאת המס תכניס לקופה המדינה? על פי הערכות שונות, כחצי מיליארד שקלים לשנה. יש כמובן, ברירה אחרת: היות והחלטת בג''ץ מדברת על השוואת מיסוי, קיימת אפשרות להשוות את המיסוי על הסיגריות לזה של הטבק לגילגול ובכך, להקטין את ההוצאה. 

קהל המעשנים הוא קהל שבוי ולרבים מהם קשה להיגמל מההרגל. בבאר שבע, על פי דוח של משרד הבריאות שהתפרסם בשבוע שעבר, אחוז המעשנים עומד על 26 %, יותר מהממוצע הארצי, העומד על 23%. בין המעשנים, רבים שהכנסתם נמוכה וחלק לא מבוטל ממנה, בלית ברירה, עולה בעשן. 

תגובות

End of content

No more pages to load