• 07 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

תושבי כפרים בלתי מוכרים קיבלו צווי פינוי, לקראת הקמת כביש 6

המדינה מתחילה בהליך פינוי בדואים בנגב: לאחרונה קיבלו משפחות הקרובות לתוואי הכביש המתוכנן הצעה: קחו 250.000 שקל ומגרש ותתפנו. אלא שלא כולם מסכימים

הודעת פינוי (צילום סלולרי)

האם התוכנית הגרנדיוזית של פינוי כפרים בדואים לטובת הקמת תשתיות לאומיות בנגב תצא לדרך? כ-100 משפחות אמורות להתפנות מהתוואי של קטע הדרך החדש של כביש 6. במסגרת הפינוי אמורים להיהרס כ-300 מבנים. מדובר במשפחות מאום בטין, ביר אל חמאם וסאוויל. למשפחות מוצע פיצוי סטנדרטי של 250,000 שקלים (למשרתים בצה''ל מוצע סכום נוסף) ומגרש חלופי, כאשר לפחות בעניין תוואי כביש 6 ההליכים הושלמו ואין כבר מקום להתנגדויות.

השר אורי אריאל על פינוי הבדואים בנגב (צילום: דוברות)

מה שנותר מבחינת המשפחות האלה הוא לוודא כי הן אכן מקבלות את מה שהובטח להן. מה שיכול לעכב את הביצוע הוא התנגדותם של חלק מהתושבים לפינוי עצמו, שכן מדובר במשפחות ושבטים היושבים על נחלות עשרות שנים. כמו כן, לא כל הפתרונות מתאימים או מוסכמים עליהם.

יש גם מהלך יותר רחב, הכולל פנוי של 900 משפחות בהן משפחות גם מאבו תלול וחאשם ז'אנה. הן אינן יושבות על המסלול של כביש 6, אך המדינה מבקשת לפנות גם אותן לצורת הקמת פרויקטים לאומיים בנגב, בהם הקמת תעשיה צבאית ברמת בקע.

במקרה של המשפחות האלה, שלא יושבות על תוואי הכביש המתוכנן, מדובר בהליך פינוי מורכב יותר. ברשות הבדואים אומרים כי ''כ-100 משפחות בדואיות יושבות כיום על תוואי הכביש ומחלף "אבו תלול- נבטים" המתוכננים''. 
''כזכור בהתאם להחלטת שר החקלאות אריאל, כלל האזור יוסדר וכ-1000 משפחות בדואיות יפונו ליישובי קבע סמוכים ולא רק אלו היושבות על התוואי עצמו. אגף ההסדרה ברשות להתיישבות הבדואים בנגב יעמיד לכל משפחה מגרש ופיצוי בסך 250000 ₪, כמקובל בכל הסכמי הפינויים שלה''.


תגובות

End of content

No more pages to load