• 12 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אורח בשכונת נאות לון: צבוע מפוספס

שחף זיתון חזר הביתה אתמול בלילה וברחוב עבדת נתקל בצבוע מפוספס ארץ-ישראלי, חיה ביישנית עם אחד התפקידים החשובים בטבע שלמד לחיות בשולי שכונות. הבניה המואצת גזלה ממנו ומינים אחרים שטחי מחיה

מבוע מפוספס ברחוב עבדת (צילום: שחף זיתון)

אורח (או אורחת) בשכונת נאות לון: צבוע אפור וגדל מידות, אשר ככל הנראה בא לחפש מזון. הצבועים חיים בנגב, אך הבניה המואצת גוזלת מהם את בתי הגידול הטבעיים ואת השטחים עליהם שלטו. לא אחת, אלא נקבות שבאות פשוט לחפש עזרה. 

''עברתי ברחוב, רכוב על אופנוע, בנסיעה איטית. הצבוע פשוט הגיח מבין השיחים ורץ לכיווני ואז "ליווה" אותי כמה עשרות מטרים עד לשיח אחר בהמשך הרחוב לתוכו הוא רץ , שם צילמתי את התמונות'', מספר שחף זיתון. ''הוא לא תקף, אני חושב שהוא בעצמו היה קצת מפוחד. זו סיטואציה די מבהילה כשאתה מסתובב ברחוב שקט בלילה ופתאום מופיעה דמות כזו, הוא גם היה די גדול''.

הצבוע המפוספס, כמו זה שצילם שחף, הוא טורף לילי, בן משפחת הצבועיים. זהו המין היחיד בישראל. מקור הצבועים באפריקה. 

הצבוע המפוספס בישראל גדול יחסית ומשקלו יכול להגיע ל - 45 ק"ג. הוא ניזון מבעלי חיים קטנים, חרקים ופירות. עיקר תפריטו מורכב מפגרים ותרומתו הגדולה לטבע הוא בשמירה על הניקיון והסביבה, מאחר והוא ניזון מפגרי בעלי חיים, שאם יוותרו בשטח, יהפכו למפגע.

בישראל הוא מתגורר בשטחים פתוחים, במיוחד בשטחים סלעיים בהם הוא יכול להסתרר במהלך היום. הצבועים למדו לחיות גם בשולי שכונות ולאכול פגרי חיות משק וחיות בית. נדיר להיתקל בו בשל ביישנותו.

תגובות

End of content

No more pages to load