• 12 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הסוף לשווקים? בקרוב הירקות והפירות יימכרו ארוזים מראש

חלם: אוהבים לבחור עבגניות למטבוחה, מלפפונים ירוקים מבריקים או לימונים בגודל מתאים? בקרוב הירקות יימכרו רק באריזות פלסטיק, שיגרמו זיהום סביבתי ניכר - וזה לא הולך להיות זול יותר

ברוקולי ארוז. 9.90 שקלים לאריזה (צילום: דני בלר)

חלם: עד שהצליחו להרגיל את הישראלים לא להשתמש בשקיות ניילון, יוזמה של משרד החקלאות הולכת ליצור שוב אשפה מזיקה לסביבה - ולייקר עוד את הירקות והפירות. אחד התענוגות הגדולים בבאר שבע ובנגב, זה לבקר בשווקים ולבחור את הירקות התאימים לנו במראה ובגודל. לימון לסחיטה לא דומה לזה המתאים לכבישה. חציל למילוי שונה מזה לטיגון. ובכן - אין יותר בחירה. 

כמעט 30 אחוזים מהירקות נזרקים לפח - החל משלב הקטיף, דרך המעבר בסופרמרקטים ועד לבתי הצרכנים. מדובר בבזבוז מים, משאב יקר מאוד בישראל, וכן בזבוז אנרגיה.  תוצאות של סקר פחתים, שערך משרד החקלאות בשנת 2015, העידו על כך שבגידולי הירקות שנסקרו חלים פחתים ניכרים בשיעורים שבין 20%-10% כבר בשלב הקטיף, וזאת בעיקר מסיבה של חוסר כדאיות כלכלית. כמו כן, דווח שישנם פחתים ניכרים בשיעורים שבין 17%-15% ברשתות השיווק בכמה גידולים בעלי משך חיי מדף קצרים. 
משרד החקלאות ופיתוח הכפר החליט להוביל מהלך בין-משרדי כולל לגיבוש מדיניות לצמצום אבדן מזון ופחת בתוצרת טרייה, בדגש על ירקות ופירות - כך פורסם על ידי המשרד.

המטרה, כמובן, טובה: להפחית ב-50 אחוזים את בזבוז המזון בישראל, עד שנת 2030. 

כעת, מבקשים במשרד לאמץ את השיטה הנהוגה באירופה: הירקות והפירות יימכרו ארוזים מראש ותיאסר מכירתם בתפזורת. במשרד המסבירים כי ''מרבית הפירות והירקות נמכרים ברשתות השיווק ובשווקים הפתוחים בארץ בתפזורת, במדפים פתוחים, ועל פי רוב ללא קירור. בארה"ב ובאירופה אחוז ניכר מהפירות והירקות משווק באריזות קמעוניות מסוגים שונים אשר שומרות על איכות התוצרת ומעכבות התכלותה . בהשוואה שנעשתה במספר רשתות שיווק באנגליה נמצא כי ביותר ממחצית מהדוגמאות שנבדקו, התוצרת הארוזה הייתה זולה יותר''. 

אם התוכנית תצא לפועל, זה יהיה סופם של דוכני הירקות כמו אלה שהבאר שבעים מכירים ואוהבים בשוק העירוני. זה גם לא הולך להיות זול יותר או נקי יותר: על פי התוכנית, כל ירק יארז באופן שונה - חצילים, למשל, יארזו בניילון נפרד. תפוחים, באריזות קלקר. מלפפונים ועגבניות, בשרינק. בעוד שהשימוש בשקיות ניילון בסופרים פחת מאוד, המהלך יוסיף טונות של פסולת פלסטית. אם אחד הפריטים באריזה יתקלקל, יהיה צורך להשליך את כל האריזה. במשראד מסבירים כי ''האריזה אטומה ולכן שומרת על בטיחות המזון. ישנם מארזים המאפשרים בקרה על רמת הגזים והלחות בסביבת התוצרת לצורך שמירה על איכותה, עיכוב תהליכי הבשלה והזדקנות  ומניעת אובדן מים והצטמקות וע"י כך מצמצמת משמעותית את אובדן המזון במקטע הקמעוני ובבית הצרכן''.

דוגמא מצויינת לבעייתיות של המהלך ניתן למצוא באריזות הירקות לסלט, חתוכים מראש: די בזמן קצר של אזחקה לא נכונה במרכול, כדי שהשקיות יתמלאו מים מאדי הלחות והתכולה תתחיל להרקיב. 

תגובות

End of content

No more pages to load