• 27 פברואר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ביהמ''ש הטיל קנסות במאות שקלים ליום על מי שיפלשו לאל-ערקיב

תושבי אל-ערקיב שיתעקשו לשוב לאדמות צפויים לקנסות של מאות שקלים ליום פלישה. לטענת המדינה: ''הפלישות המתריסות גרמו הוצאות כבדות לקופת המדינה''

ילד מתושבי אל ערקיב, ליד ביתו ההרוס (צילום: עמנואל ילין / נחלת הכלל)

בית המשפט קיבל את בקשת הפרקליטות והטיל קנסות עתידיים בסך של מאות שקלים על הפולשים למקרקעין המכונים "אל ערקיב", השיח' אבו אמדע'ם ואחרים, בגין אי פינוי המקרקעין. בית המשפט קבע, כי הפולשים ישלמו קנסות בגין כל יום של פלישה למקרקעין, עד לפינוי המלא של המקרקעין "מכל אדם וחפץ" ,כל נמסר בהודעה ממשרד המשפטים.

למעלה מ-100 פעמים נהרסו בתי התושבים באל ערקיב בשנים האחרונות והכפר הפך לסמל מאבק הכפרים הבילתי מוכרים בנגב. 

פרקליטות מחוז דרום (אזרחי), בשם רשות מקרקעי ישראל, הגישה לבית המשפט בקשה לפי פקודת בזיון בית המשפט, במסגרתה ביקשה להשית קנסות בגין כל יום בו הפולשים ממשיכים בהפרה בוטה של החוק ובניגוד להחלטות בתי המשפט השונים מסרבים לפנות את המקרקעין "אל ערקיב". המדובר במקרקעי ציבור, הנמצאים מערבית לכביש 40 באר שבע- להבים, בהם החל משנת 1998 החלו גורמים מבני משפחת אבו מדיע'ם בשורה של פלישות מתריסות, חוזרות ונשנות למקרקעין, אשר גרמו הוצאות כבדות לקופת הציבור, לפי בית המשפט.

בהודעה נכתב עוד, כי השיח' אבו אמדע'ם הורשע בהליך הפלילי בריבוי עבירות של הסגת גבול למקרקעין, ונדון לעונש מאסר בפועל של 10 חודשים.  

במסגרת ההליכים האזרחיים השונים שניהלה המדינה נגד הפולשים, בכ-17 השנים האחרונות, ניתנו על ידי בתי המשפט צווי פינוי, אשר אושרו גם על ידי בית המשפט העליון.  

לאחר שפינויים של הפולשים, שהתבצע על ידי מפקחי רשות מקרקעי ישראל, באמצעות ההוצאה לפועל, לא צלח ולא הביא להפסקת הפלישות, הגישה המדינה לבית משפט השלום בבאר שבע בקשה לפי פקודת בזיון בית המשפט. בבקשתה, פרטה המדינה את הפעולות הביצועיות הרבות שביצעה לצורך הוצאת צווי הפינוי מהמקרקעין אל הפועל. המדינה ציינה, כי הבקשה לפי פקודת ביזיון בית משפט הוגשה לאחר שפסקי דין חלוטים המאשרים צווים המורים לפולשים לפנות את המקרקעין לא יושמו ורצף הפלישות נמשך שנים רבות.

עוד צוין בבקשה, כי הפולשים אינם מקבלים את הדין, הגם שכל בקשותיהם נדחו וגם תביעות כספיות וכתבי אישום שהוגשו נגדם, לא הועילו להפסקת הפלישות. משכך, לאחר שפעולות רבות בכלי אכיפה שונים לא צלחו, סברה המדינה כי מדובר במקרה קיצוני וחריג התואם את תכליות פקודת ביזיון בית המשפט ומצדיק את הפעלתה במקרה זה.

בית משפט השלום בב"ש (כב' השופטת נ. חת מקוב) קיבל כאמור את עמדת המדינה, דחה את כל טענות הפולשים כנגד הטלת הקנסות והדגיש חשיבות השמירה על שלטון החוק, החובה לאכוף צווים שיפוטיים. בית המשפט הפנה להחלטה של ביהמ"ש המחוזי, לפיה "התמונה העולה בנסיבות התיק קמא מעלה שהסתפקות בהמשך הליכי הוצל"פ הרגילים לא תוכל להביא למימוש פסקי הדין שניתנו בתוך זמן סביר, ואף לא בטווח הזמן הנראה לעין. הדבר תומך בתוצאה ולפיה הכבדה שתהיה גם באמצעות שימוש בפקודת ביזיון בימ"ש והטלת קנס, לצורך כיבוד וציות לפסקי דין חלוטים בינה ראויה וזאת בנסיבות החריגות והמיוחדות של התיק קמא".

בית המשפט קבע, כי הפולשים ישלמו סכומים משתנים, הנעים בין 150 ₪ ל-1,000 ₪ בגין כל יום פלישה למקרקעין, כל אחד לפי חלקו ובהתאם לאורך ההפרות. התיק נוהל ע"י עו"ד נירה גלעד מפרקליטות מחוז דרום (אזרחי), בשיתוף עם רשות מקרקעי ישראל (מרחב שמירה דרום).

תגובות

End of content

No more pages to load