• 12 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אזהרה חמורה: ''משבר תקציבי עמוק ברשויות המקומיות ב-2019''

מקום לדאגה בפריפריה: הסחר המקוון, העלויות הגבוהות והיעדר כוח הקניה יוצרים משבר בקרב העסקים הקטנים, שייצור משבר תקציבי ברשויות המקומיות - כך מזהיר היום נשיא איגוד לשכות המסחר

עסק בב''ש. 150 עסקים כאלה נסגרו בעיר העתיקה (צילום: דני בלר)

"המגזר הקמעונאי לא מבקש פרוטה שחוקה מהמדינה ולא סיוע תקציבי. הוא דורש תחרות בתנאים שווים. הסגידה ליבוא האישי ערערה את שיקול הדעת. אם האפליות החמורות לא תפסקנה, עסקים רבים יסגרו והרשויות המקומיות תפסדנה מקור הכנסה מרכזי."

"על הרשויות המקומיות להתעורר מתרדמתן ולהיערך למשבר תקציבי חמור בשנת 2019." כך אמר היום עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, בוועידת אקספו של המרכז לשלטון מקומי, בפאנל שעסק במקורות המימון של הרשויות המקומיות. בבאר שבע לבדה, על פי נתונים שנמסרו לא מכבר בישיבת מועצת העיר, למעלה מ-300 עסקים סגורים, מהם כ-150 בעיר העתיקה. עסקים נסגרים לא רק בעיר העתיקה או בשכונות: גם מרכזי קניות גדולים סובלים מהמכה. עלויות גבוהות, מיסוי, אבל גם היעדר כוח קניה: השכר המשולם בבאר שבע נמוך משמעותית מזה במרכז הארץ.

בעיריית באר שבע מדברים כיום בגלוי על צורך לבצע קיצוצים. לדברי ראש עיריית באר שבע, שנאמרו בישיבת מועצת העיר, הקיצוצים יהיו ''בשמנת'' ולא בשירות לאזרח. 

בעיר העתיקה וברחבי ב''ש יש יותר מ-300 עסקים סגורים (צילום: דני בלר)​​​​​​​

לדברי אוריאל לין, על פי נתוני מרכז השלטון המקומי, ארנונת המגורים מכסה לא יותר משליש מההוצאה לתושב, יתר המימון מקורו בעיקר במגזר העסקי ובמענקים מתקציב המדינה; כאשר במרבית הרשויות המקומיות, עיקר תשתית המגזר העסקי הינו המגזר הקמעונאי. 

לדברי לין: "המגזר הקמעונאי מהווה 56 אלף עסקים, חלקם הגדול חנויות רחוב. כולם יחד יוצרים 300,000 מקומות עבודה ומפרנסים אוכלוסייה של 1.2 מיליון איש. מחצית מעסקים אלה מאוימים היום באשר לעתיד קיומם כתוצאה ממדיניות ממשלה מכוונת המפלה אותם לרעה לעומת ספקי החוץ. אין מדובר באפליה שולית, מדובר באפליה מסיבית ודרמטית. ספקי החוץ פטורים מלשלם מע"מ בשיעור 17%, הם  פטורים מלקבל רישיונות יבוא, פטורים מלעמוד בדרישות מכון התקנים, פטורים מלשאת בעומס הרגולציה; בעוד שהעסקים הישראלים צריכים לעמוד בכל אלה, ולשלם את מלוא מסי היבוא כולל מע"מ."

"מרבית העסקים הקטנים והבינוניים לא יוכלו להחזיק מעמד נוכח תחרות נמשכת זו, המחזורים יורדים, העסקים נסגרים ולאמיתו של דבר, מדיניות הממשלה לא רק שאינה מגינה על המגזר העסקי שלה, אלא מעמידה אותו בתנאי תחרות בלתי שווים מול ספקי החוץ. הממשלה מעבירה, פרי מדיניות מכוונת, חלק גדול מכוח הקנייה ומהצריכה הפרטית שלנו אל ספקי החוץ. "

לין הדגיש כי "המגזר הקמעונאי לא מבקש פרוטה שחוקה מהמדינה ולא סיוע תקציבי. הוא דורש תחרות בתנאים שווים. הסגידה ליבוא האישי ערערה את שיקול הדעת. אם היא לא תיפסק והאפליות החמורות לא תפסקנה, עסקים רבים יסגרו והרשויות המקומיות תפסדנה מקור הכנסה מרכזי''.

פערי המחירים לעיתים בלתי נתפסים

לין ידוע כתמנגד לייבוא האישי, מתוך מטרה לשמור על העסקים המקומיים, אבל לעיתים, המחירים הנגבים בישראל מגוחכים. מחירי חלפים גבוהים למשל, מביאים לכך שמוצרים הדרושים תיקון קל, נזרקים. קחו דוגמא: ללפטופ יש מאוורר פנימי, המשמש לקירור המעבד. בישראל, המאוורר הקטן והפשוט עולה 250 שקלים. באי-ביי - 40 שקלים. כך גם ויטמינים, מוצרי טואלטיקה, נעליים, בגדים ועוד. ברשת אין בעיה של מלאים או חלוקה גיאוגרפית, כפי שקורה בישראל - בה אותה רשת תחזיק מלאים שונים בבאר שבע ובתל אביב. 

זמני השילוח של הקניות ברשת השתפרו מאוד. ענקית המכירות אמאזון נכנסה לישראל יחד עם אחרות - בהן אי-ביי, עליבבא ועוד. כאשר כלכלת עיר כמו באר שבע מבססת עצמה בעיקר על מסחר (בירת הנגב מתהדרת במספר גדול של מתחמי קניות וקניונים), התעסוקה היא ברובה בענפי המסחר והשירותים, התחרות החדשה היא בבחינת חדשות לא טובות


תגובות

End of content

No more pages to load