• 12 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''עם הכוח שיש כאן, נצליח להזיז הרים''

בחברה הערבית בנגב רוצים שינוי ובעיקר - שותפות בעשייה. כנס שנערך השבוע בבאר שבע מלמד על הרצון האדיר בקרב התושבים להירתם לעתיד טוב יותר - תוך שילוב ידיים עם כלל אוכלוסיית הנגב

המשתתפים בכנס (צילום: אג'יק)

רוצים שינוי, מבקשים העצמה, מחפשים דרכים לעשות דברים טובים בדרך חכמה: השבוע התקיים בבאר שבע כנס "עוצמה מקומית", בו הקהילה והרשויות המקומיות הערביות בנגב מבקשות להוביל פיתוח תוך שותפות משמעותית של קהילה, ארגוני חברה אזרחית והרשויות המקומיות הערביות בנגב. התוכנית, פרי סקר שנערך בקרב התושבים, יצאה השבוע לדרך. השותפות תפעל לקידום תכניות פיתוח ברשויות והקהילה, ותפעל לבנייה והטמעה של דרכי פעולה חדשניות בתכניות אלו.

נתוני סקר שנערך בחברה הערבית בנגב והוצג בכנס, מעלה כי: 85% מהמשיבים ציינו כי הדברות מלאה ורציפה עם הקהילה ומנהיגותה חיוניות לתהליכי הפיתוח בישובים ; 88% רוצים לראות חיזוק המערכים והמנגנונים המקצועיים ברשויות המקומיות
הבוקר התקיים בבאר שבע כנס עוצמה מקומית – קהילה ורשויות מקומיות בנגב מובילות פיתוח.

בכנס הושקה תכנית רחבה לעבודה עם רשויות מקומיות, קהילה וארגוני חברה אזרחית לקידום תהליכי הפיתוח החברתי-כלכלי-מרחבי וחיזוק מערך השירותים ברשויות המקומיות ביישובים הבדואים בנגב. התכנית, שנקראת Building Public Administration Capacity for Negev Bedouin Municipalities מתקיימת בתמיכת MEPI - תוכנית שותפות מזרח תיכונית של שגרירות ארה"ב בישראל, ושותפים לה שני ארגונים מקומיים: שתיל, ואג'יק-מכון הנגב.

התושבים רוצים בחיזוק הרשויות המקומיות

בכנס השתתפו עשרות אנשי הרשויות המקומיות הערביות בנגב, נציגי הקהילה ונציגים של ארגוני חברה אזרחית הפעילים בנגב.
בפתח הכנס הוצגו תוצאות סקר שנערך ע"י שתיל כשלב ראשון בהכנת תכנית העבודה ובחירת הנושאים שיטופלו. תוצאות הסקר מראות כי סוגיית האמון ברשויות והקהילה וביניהן לבין גופי הממשל היא סוגיה מרכזית. 85% מהמשיבים ציינו כי הדברות מלאה ורציפה עם הקהילה ומנהיגותה חיוניות לתהליכי הפיתוח בישובים ; 88% ציינו כי רוצים לראות חיזוק המערכים והמנגנונים המקצועיים ברשויות המקומיות.

הדוברים בכנס, ביניהם טל אלעל, סגן ראש עיריית באר שבע, עו"ד מודר יונס, ראש מועצת ערערה ויו"ר ועד הרשויות הערביות, ד"ר חנא סוויד, ח"כ לשעבר ומנהל המרכז הערבי לתכנון אלטרנטיבי, פרופ' ג'יהאד אלסנע מאוניברסיטת בן גוריון, וד"ר מוחמד אלנבארי, ראש המועצה המקומית חורה לשעבר, ציינו כולם את הצורך לבנות יחסי אמון עם הקהילה, והצורך במנהיגות ציבורית שמובילה דיאלוג עם התושבים, כך שהשינויים המוצעים יתאימו באופן מלא לתרבות ולשאיפות של הקהילה.

הדיונים במהלך הכנס (צילום: אג'יק)​​​​​​​

דגש נוסף ניתן לצורך לבנות עתודה ניהולית איכותית ברשויות המקומיות, אשר תכלול גם נשים, כתנאי להצלחת תהליכי החדשנות והפיתוח בישובים השונים. התוכנית שהושקה הבוקר בכנס תפעל לקידום שותפויות רב רשותיות, ורב מגזריות, ולקידום חדשנות
מוניצפלית מעוגנת קהילה בתהליכי הפיתוח, באמצעות שני הגורמים המובילים אותה: פרויקט עוצמה מקומית בשתיל, אשר הוקם במטרה לקדם פיתוח חברתי - כלכלי - מרחבי, בהובלת הקהילה והרשויות המקומיות בחברה הבדואית בנגב. לצורך כך פועל הפרויקט עם רשויות מקומיות, קהילה וארגוני חברה אזרחית בשתי דרכים עיקריות:

1 . תמיכה וחיזוק למנגנוני תיאום ושיתוף המאפשרים להביא לידי ביטוי את המשאבים והנכסים המשותפים ברשויות ובקהילה ולקדם במשותף מדיניות תומכת.
2 . הפעלת המעבדה לחדשנות מוניצפלית קהילתית כמרחב בו מתכנסים ופועלים צוותי פיתוח שיתרגמו רעיונות איכותיים לתכניות עבודה ויוזמות מעשיות שרשויות מקומיות, וגורמים נוספים, יוכלו ליישם בשטח. צוותי הפיתוח יפעלו ליצירת 'ארגז כלים' עדכני וחדשני המניע תהליכי צמיחה מתוך נכסים קהילתיים ותרבותיים, ומתוך היכרות עם האתגרים הניצבים בפני הישובים והקהילה.

המיזם שמייעץ לרשויות הבדואיות בנגב

מבאדרה - מיזם לייעוץ וליווי לשלטון המקומי ברשויות הבדואיות בנגב, אשר נוסד ע"י אג'יק-מכון הנגב בסוף שנת 2017 בהקשר של החלטת ממשלה 2397 על הענקת תקציבי פיתוח לרשויות הבדואיות בנגב. הייעוץ שניתן לרשויות ע"י מבאדרה מתמקד בשלושה מרכיבים: פיתוח קהילתי, פיתוח כלכלי ופיתוח עירוני וקיימות, ומבוסס על מקצועיות ומקומיות. הייעוץ והתוכניות נבנות תוך התאמה לכל רשות ורשות באופן הייחודי לה. מבאדרה עובדת מתוך ועם הקהילה המקומית ולמענה, בתפיסה הוליסטית המשלבת פיתוח פיסי עם שינוי תודעה קהילתית כתנאי להצלחה. מבאדרה פועלת כעסק חברתי ללא מטרות רווח אשר ההכנסות ממנו יושקעו בתכניות נוספות לטובת הקהילה הבדואית. כחלק מתפיסת המקומיות והקהילתיות מכשיר המיזם צעירים אקדמאים מוכשרים מתוך הקהילה עצמה, במטרה לפתח כוח מקומי- מקצועי לעתיד.

מנאל חדאד, מנהלת תכנית MEPI בשגרירות ארה"ב, ברכה את משתתפי הכנס. חדאד ציינה כי שגרירות ארה"ב, אשר לה קשרים ארוכי שנים הן עם שתיל והן עם אג'יק בפרוייקטים שונים, מאמינה בפרוייקט החדש ורואה את חשיבותו לנגב כולו.

סולטן אבו עובייד, מנהל שתיל דרום, אמר כי "הכנס הביא לידי ביטוי את מה שחשנו באופן ברור בשטח בשלב הראשוני של תהליך המיפוי וההתייעצות הציבורית – שהרשויות המקומיות נחושות להיות מחוללות תהליכי השינוי והפיתוח, בהיותן הגורם שמכיר וחי את צרכי הקהילה".

ח'יר אלבז, מנכ"ל משותף באג'יק-מכון הנגב, הוסיף כי "כיום, הרשויות המקומיות לא רק מבינות את הצורך להוביל את השינוי, אלא גם את החשיבות ביצירת שיתופי פעולה שיכפילו את הישגיהן ויצעידו אותן קדימה. אלבז סיכם את הכנס ואמר כי "עם הכוח שיש כאן, נצליח להזיז הרים".

תגובות

End of content

No more pages to load