• 10 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ההסלמה בדרום: רקטה נפלה באשכול, טיסן ממולכד וחדירות חמושים

המציאות הקשה של הדרום: שישי של אזעקות, ירי רקטות וחדירות מפגעים ובלוני חבלה. דיווחים: טיסן ממולכד הצליח לחדור לישראל

ההפגנות בגדר (צילום: אחמד ווישאח / סוכנות הידיעות העזתית / טוויטר)

לילה של הסלמה בטחונית, כחלק מההדרדות הנמשכת בדרום: בזה אחר זה, מתרחשים אירועים בטחוניים חמורים בגזרה, שלא תמיד מדווחים עלידי הרשויות או מגיעים לראש המהדורות. יממה בלבד אחרי ביקורו של נתניהו בנגב, הגזרה מתחחמת במה שכל כך מוכר לתושבי הנגב כ''טרום הסלמה''. הערב, במוך לשעה 20:00 נורתה רקטה לשטח ישראל, אשר נפלה בשטח פתוח באיזור אשכול. 

משעות הבוקר יש עימותים אל מול מפגינים עזתיים. החשש הגדול בצה''ל, הוא מפני חדירת מפגעים לגזרה וגם - של צעדה המונית בה עשרות אלפי פלסטינים נכנסים בצעדה שקטה לשטח ישראל, בידיים מורמות, עם דגלים לבנים. התסריט הזה, אליו מודעים בצבא, עלול להיות סיוט מבחינת ההסברה הבינלאומית.

חדירת פלסטינים נרשמה היום וחברי קיבוץ ארז קיבלו הוראה להסתגר בבתיהם, עד שכוחות צה''ל סיימו את הסריקות בשטח. מדובר בשני עזתים חמושים, ברימון ובסכין, שהצליחו לחדור לשטח ישראל.

משרד הבריאות הפלסטיני מדווח הערב כי כתוצאה מהירי של צה''ל, ישנם עשרות פלסטינים פצועים. מפגין אחד נהרג.   על פי דיווחים של משרד הבריאות הפלסטיני, ההרוג הוא תאמר חאלד מוצטפא, בן 23. ההערכה היא, שבשעות הלילה ייצאו לשטח מה שתושבי העוטף כבר מכירים כ''פלוגות התיזוז'': אלפי מתפרעים על הגדר, אשר מיידים מטעני נפץ לשטוח ישראל.

בחמאס נחושים, על פי מקורות פלסטיניים, להסלים את המצב אט אט עד לחג הפסח, במידה והממשלה לא תיענה לדרישתם להעביר 20 מיליוני דולרים באופן מיידי, סיוע קטארי המיועד לתושבים, אבל בשטח, מגיע בעיקר לידי בכירי חמאס. חוסר הביטחון בדרום, סבבי הלחימה שהפכו בממשלה לברורים מאליהם והיעדר יכולת הדרג המדיני לפתור את סוגיית עזה, קיבלו ביטוי בביקורו של נתניהו אתמול בבאר שבע: שני שלישים מהאולם בהיכל התרבות היו ריקים, וזאת בעיר המזוהה עם הליכוד. אמנם הסקרים והמשאלים בבאר שבע מראים יתרון מוחץ לנתניהו, בשטח, בשכונות, בבתי הקפה, השיח הרבה יותר ימני וקשה כנגד הממשלה, מערכת המשפט, מפקדים ואיך לא, גם נגד התקשורת. 

בחמאס יודעים שהימים האלה הם הטובים ביותר ללחוץ על ישראל. היעדר יכולת הממשלה להביא ביטחון לדרום, עלולה לעלות במנדטים לליכוד, המבקש לשמור על גוש חוסם כנגד קואליציית שמאל מרכז. מה שתזוזת הקולות יכולה ליצור, אינה ניצחון של גנץ-לפיד, כי אם גוש ימני בעייתי מבחינתו של נתניהו, כאשר לעוצמה יהודית של בן גביר וזהות של פייגלין סיכויים לא רעים לעבור את אחוז החסימה ולהיות הסמן הימני של ממשלה צרה. מי שיודע לקרוא את הפריפריה יודע ששתי הרשימות עושות עבודה שקטה, יסודית וממוקדת, שלא רק תכניס אותן לכנסת הבאה, אלא אף תתן להן מספיק מנדטים לדרוש לקבל שר.

​​​​​​​מדובר צה"ל נמסר בתגובה: ''בסריקת השטח וזיכוי בגדיהם של שני החשודים שחצו מוקדם יותר היום מצפון רצועת עזה לשטח ישראל ונעצרו על ידי כוחות צה"ל, נמצאו רימון וסכין. הם הועברו לחקירת כוחות הבטחון''.

נכון לשעה 20:33 ביום שישי, תושבים בעוטף עזה מדווחים על קולות נפץ בגזרה. בעזה מדווחים גורמים פלסטינים כי אנשי חמאס קיבלו הוראה לעזוב את עמדותיהם לפני ירי הרקטה, מה שאומר שצה''ל ישיב אש בשעות הקרובות לעבר מגרשים ריקים. 

דובר צה"ל מסר כי במהלך הלילה בוצעה תקיפת יעדי טרור ברצועת עזה. 

''הלילה תקפו מטוסי קרב וכלי טיס של צה"ל מספר יעדי טרור במתחם צבאי של ארגון הטרור חמאס בדרום רצועת עזה וכן תשתיות תת-קרקע בצפון הרצועה''.
 
''התקיפה בוצעה בתגובה לשיגור הרקטה לשטח ישראל מוקדם יותר הערב וכן בהמשך לאירועי הטרור מרצועת עזה ובהם בלוני נפץ וניסיונות הפגיעה בתשתיות ביטחוניות בימים האחרונים''.
 
''צה"ל רואה בחומרה רבה כל ניסיון לפגיעה באזרחי ישראל וימשיך לפעול בתקיפות כנגד פעולות טרור אלו''.
 
''ארגון הטרור חמאס נושא באחריות על כל הנעשה ברצועת עזה וממנה''.

תגובות

End of content

No more pages to load