• 04 אוגוסט 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

קרובים לעוני: דוח מרכז אדוה חושף כי עבודה כבר אינה מחלצת ממצוקה

דוח מרכז אדוה המתפרסם היום, מאשר את מה שמתנדבים ופעילים בב''ש ובנגב חשים מזמן: יש המון ''עניים חדשים'', משפחות עובדות שקורסות בגלל השכר הנמוך. כמה אתם קרובים לעוני?

דוח מרכז אדוה (צילום מסך), באר שבע (צילום: דני בלר)

דו''ח קרבת העוני של מרכז אדוה, המתפרסם היום, מאשר את מה שמתנדבים בבאר שבע חשים מזמן: עבודה היא כבר לא ערובה ליציאה מעוני. הנתונים בפילוח ארצי מראים כי בכ-60% ממשקי הבית העניים ביותר יש לפחות בן משפחה אחד שעובד. על פי הנתונים, חצי ממשקי הבית הערביים נמצאים מתחת לקו העוני זאת לעומת ממוצע ארצי של 13.2% ממשקי הבית היהודיים. נשים עניות יותר והקבוצה הענייה באוכלוסיה הינה יוצאי אתיופיה. 

הדוח מודד בצורה אחרת את קו העוני. הקו הרשמי מדבר על 18.5 אחוזים ממשקי הבית, אבל משמיט כ-8 אחוזים שמרוויחים אך מעט מעל לקו העוני. אותם משקי בית, בהם הורים עובדים, מתקשים לשלם על חינוך, על בריאות ועוד. בדרום, על פי דוחות שפרסם משרד הבריאות, הנגישות לרפואה פחות טובה מאשר במרכז הארץ. מפת התחלואה מראה זאת בבירור. מי שרוצה טיפול מהיר יותר, נאלץ לשלם לרופא פרטי. כנ''ל בחינוך: מי שיכול לשלם עבור מורים פרטיים או לשלוח את הילד למוסד יוקרתי, נהנה מיתרון. מי שמרוויחים ולו מעט יותר מקו העוני ''היבש'', מתקשים לשרוד. 

לטענת מרכז אדוה קו העוני בישראל הינו הוא קו שרירותי, אשר אינו מקיף בהכרח את כל האוכלוסייה במצוקה.  להערכת החוקרים, ממדי העוני בישראל עומדים על 26.6 אחוזים בממוצע ארצי.

ההכנסה הכספית נטו לנפש בבאר שבע היא מהנמוכות בין הערים הגדולות ועומדת על כמחצית מזו של תל אביב. מדובר על הכנסה של כ-4,500 שקלים, לעומת למעלה מ-8,900 שקלים בתל אביב. בבאר שבע משתכרים פחות מאשר בתל אביב, גם כשמדובר באותה משרה, באותו תפקיד, בכישורים זהים. בדיקה מקיפה שערך אתר ALLJOBS,  הראתה כי השכר הנמוך בישראל הוא בדרום (למאמר המלא)

על פי נתונים שונים, כ-36 אחוזים מתושבי באר שבע השכירים אינם מגיעים לשכר המינימום: הם מועסקים במשרות חלקיות, משרות פרילאנס, עבודות קבלניות או שאינם עובדים באופן מסודר. אל עמותות ומתנדבים העוסקים בסיוע לנצרכים מגיעות לא רק פניות מ''העניים קלאסיים'', המטופלים על ידי מחלקות הרווחה, אלא של ''עניים חדשים'': הורים שעובדים, אך השכר הנמוך נבלע בים הוצאות, בעיקר על דיור ותשלום הלוואות. לרוב, על פי עדויות המתנדבים, הנפילה היא פתאומית ומהירה ומעטים מתאוששים ממנה. 

בדקו: כמה אתם קרובים לעוני?

הדוח מגדיר את הקווים המפרידים בין עוני, לבין קרבה לעוני: הכנסה נטו למשק בית של עד 1,673 הינה מתחת לקו העוני. הכנסה נטו של 2,940 שקלים מוגדרת קרבה לעוני. הרובד הנמוך הוא מי שהכנסת משק הבית שלו עומדת על 3,598 שקלים. הרובד הבינוני נמוך הוא מי שהנכסת הנטו במשק הבית שלו  עומדת על 5,174. שכר המינימום עומד על 5,300 שקלים ובאר שבעים רבים אינם מגיעים אליו. 

לפי הדוח, קו העוני הנוכחי מדיר מתוכו אוכלוסיה גדולה שפשוט אינה מצליחה לשרוד את החודש. יוצא מכך, שהתמונה המלבבת שמנסים להציג הפוליטיקאים, על פיה מצבם של העניים השתפר, אינה נכונה ואינה תואמת את המצב בשטח. 

הדוח מציג גם את הפערים הבלתי נסבלים בין האוכלוסיה היהודית והערבית בישראל. על פי נתונים, היישובים הבדואים בנגב הינם בין העניים בישראל. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, הפערים בנגב בלתי נסבלים: יש יישובים עשירים ויש כיסי עוני עמוקים.

העוני בנגב: פערים גדולים בין יישובים מבוססים לעניים

בירת הנגב, באר שבע, הייתה ונשארה באשכול הסוציו אקונומי החמישי. היא ירדה מהמקום ה-115 בשנת 2008, למקום ה-119 במדידה האחרונה, שנערכה לפני שלוש שנים (למאמר המלא). יחד עם באר שבע באשכול החמישי המועצות מרחבים, במקום ה-120 ושדות נגב, במקום ה-130. באשכול הרביעי, החלש יותר, נמצאות: שדרות (מקום 138), דימונה (מקום 139), ערד (מקום 145) וירוחם (מקום 161).

​​​​​​​באשכול הבא, שהוא חלש יותר, מצויות מצפה רמון שיורדת מהאשכול הרביעי לשלישי וממוקמת במקום ה-164, אופקים ונתיבות, הממוקמות בזו אחר זו במקומות ה-178 וה-179. באשכול החלש ביותר, אשכול 1, ממוקמות רוב המועצות הבדואיות: בראש הטבלה רהט (מקום 244), לקיה (מקום 240), כסיפה (239), חורה (מקום 248). המועצות העניות ביותר בישראל כולן בדרום והן ערערה בנגב, תל שבע, שגב שלום ונווה מדבר.

קבוצות עניות באולכוסיה

הדוח מחלק את האוכלוסייה היהודית לקבוצות מוצא. מחלוקה זו עולה  כי יוצאי אתיופיה הינם הקבוצה בעלת השיעור הגבוה ביותר של משקי בית שנמצאים בחיבור של רובד העוני ורובד קרבת העוני. על פי הדוח, 31.1% מהם נמצאים בשני רבדים אלה (כשהנתון הוא 22.8% ברובד העוני ו-8.3% ברובד קרבת העוני).

קובצת העוני השניה הינה מזרחים דור ראשון. 27.7% מהם נמצאים בשני הרבדים העניים (17.6% ברובד העוני ועוד 10.1% ברובד קרבת העוני).  בקרב יוצאי ברית המועצות לשעבר שעלו עד 1990,  12.1% ממשקי הבית בקבוצה משתייכים לרובד קבצת העוני.

לעומת זאת, בקרב אשכנזים דור שני שיעור משקי הבית הגדול ביותר  שייך לשני הרבדים הגבוהים ביותר: 54.5%. (רובד הגבוה 25.4%, רובד בינוני גבוה 29.1%).

המחקר חושף עוד כי שיעורם של משקי הבית ברובד העוני, שבראשם עומד מועסק/ת, זינק מ-38.6% בשנת 2003 ל-58.7% ב-2016. ברובד קרבת העוני, שיעור משקי הבית שבראשם מועסק/ת, גבוה יותר ועומד על 72.7% ב-2016 (עלייה מתמדת מ-63.3% ב-2003).


תגובות

End of content

No more pages to load