• 11 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''הירי על ת''א: טעות אנוש'': אפילו חמאס לא מאמין לשקרים של עצמו

שני טילים על תל אביב גרמו לצה''ל להגיב ביותר עוצמה מאשר כש-500 רקטות נורו על הנגב בנובמבר האחרון וחשפו את העובדה המצערת: דין תל אביב אינו כדין באר שבע

תל אביב אתמול, בשעת אזעקה (צילום מסך)

חודשים שלמים, כמעט שנה, שהנגב נתון לסבב בלתי נגמר של בלוני חבלה, תבערה, חדירות מחבלים, עימותים כמעט יומיים על גדר המערכת, מטעני נפץ וירי רקטות - וחוץ מפוליטיקאים לבושי יוניקלו שמעלים סטוריז לאינסטוש והפצצת דיונות של חול, הוא לא רואה שום פתרון. די היה בשני טילי פאג'ר אתמול על תל אביב, שיורטו ככל הנראה קרוב לים, על מנת להבהיל את נתניהו לקריה להתייעצות בטחונית דחופה ולצה''ל, כדי להפציץ בלילה אחד כמאה יעדי טרור לטענתו. 

וידאו: אזעקות בתל אביב, אתמול, חמישי (צילום רץ ברשתות)


תושבי תל אביב חוו אתמול מאוד בקטנה את המציאות אותה חווים תושבי הנגב מזה שנים, רק שאתמול הובהר לתושבי הנגב סופית שדין תל אביב לא כדין באר שבע. התקשורת כולה עברה לשדר בגל פתוח. פלויטיקאים מיהרו להגיב. צה''ל יצא לפעולה מז'ורית. כשזה קורה בעוטף, בנתיבות, בשדרות, באופקים, הוכיח אתמול הקבינט, אפשר להכיל. הנגב יכול להיות מושבת, תלמידים יכולים להפסיד ימי לימודים, סטודנטים במכללות יכולים לנשום עשן בלוני תבערה, קיבוצי ומושבי העוטף יכולים לחיות באיום תמידי - ואת זה הממשלה יכולה להכיל. שני טילים על תל אביב - זה לא. בתל אביב לא נוגעים. 

מיד אחרי שהצופרים ייללו בתל אביב, מהירו במפקדות החמאס בעזה לנטוש את העמדות וביישובי עוטף עזה לישון במרחבים המוגנים. לפנות בוקר, פרסמה חמאס הודעה הזויה, על פיה הירי על תל אביב היה בשל ''טעות אנוש''. צה''ל הפצוץ בלילה אחד הפצצה מסיבית בעזה, כמו שהוא לא הפציץ שנה שלמה ובטח כפי שלא עזה בסבב האחרון, בחודש נובמבר, כעל יישובי הנגב נורו 500 טילים.

נתניהו יודע, שאם יתייחס לתל אביב כמו שהוא מתייחס לבאר שבע והנגב, הוא עלול לשלם מחיר פוליטי כבד אצל תושבי תל אביב זה לא יעבור לו בשקט, בטח לא 25 ימים לפני הבחירות. בבאר שבע ובנגב יצביעו לו באופן אוטומטי. בכלל, הפוליטיקאים ממשיכים להתייחס לנגב בדיוק כמו לפני 30 ו-40 שנה: קצת סיבובים בשוק, קצת סיפורי סלאח שבתי על הדברים הכביכול גדולים שקמו כאן, כביכול ובעיקר, סימון אשמים: השמאל, התקשורת, הפלסטינים, הפרקליטות, בג''ץ, הפליטים ומפרסמי הסטוריז באינסטוש. השיח האלים ברשתות החברתיות יבטיח להם שכבת הגנה, שכן כל מי שלא יתבטא במסגרת הנרטיב שלהם, יסומן כאויב העם. 

השלטון בעזה למד היטב את הישראלים. למעשה, עזתים רבים עבדו פעם בישראל, הם דוברי עברית, נכנסו משך שנים לישראל והתפרנסו פה יפה. הישראלים, לעומת זאת, לא כל כך למדו ערבית, אינם יכולים לקרוא את הלכי הרוחות ברשתות החברתיות הפלסטיניות, ניזונים ממידע לעוס, מעובד ולא ממקור ראשון. הפלסיטנים למדו היטב את נקודות התורפה של הישראלים ויודעים לנצל אותן עד תום. 

נתניהו והרמטכ''ל בהתייעצות הלילית בקריה בתל אביב (צילום: דובר צה''ל)
​​​​​​​


הימור לא פרוע אומר שבשבוע הבא הכסף הקטרי ימשיך לזרום בעזה. השליחים המצריים מיהרו, במהלך הלילה להשיג רגיעה. שני טילים על המרכז הכלכלי והאסטרטגי של ישראל עשו מה שמאות רקטות ובלוני תבערה על הנגב לא הצליחו לעשות: הם העמידו את נתניהו במבוכה גדולה. מועמדים, בעיקר מימין, מאיימים לטפל בחמאס בלי רחמים. האבטחה הזו יפה למערכות בחירות ולשבתות תרבות. במציאות, אין פתרון מיידי. כניסת צה''ל לעזה וכיבוש העיר, עלולים לגרום לישראל להתבוסס בבוץ שנים רבות, במחיר יקר כלכלית ושל חיי אדם. פתרון מדיני כמעט ואינו אפשרי: עזה היא שלוחה של אירן ולאירן חשבון ארוך עם ישראל. אירן לא תתעמת עם ישראל באופן ישיר, אלא תשלח אחרים למרר לה את החיים. מניעת מסלול התנגשות יכולה לבוא רק על ידי סוג של הסדר מדיני, שגם לא אין פרטנרים. המצור על עזה אמנם משרת ביטחונית את ישראל, אבל יותר מכך, משרת מדינית את חמאס.

אין ספק, כי מאחורי הירי אתמול על תל אביב עומד חמאס. לא כיתה סוררת, לא פלג לא ממושמע, אלא חמאס עצמו. הרי חמאס ששולט על כל בלון וכל קונדום ממולא הליום,  בלתי סביר שלא ישלוט על טילים המכוונים לתל אביב, שאם היו פוגעים במתקן אסטרטגי היו גוררים את ישראל למלחמה. ישראל, כך נדמה, מבקשת לחכות עם ההחלטות הקשות אחרי הבחירות ואם אפשר, אחרי האירוויזיון.

שני טילי פאג'ר על תל אביב הביאו לתקיפה מסיבית, כמותה לא הייתה כש-500 טילים נורו על הנגב (איור: דובר צה''ל)


דובר צה"ל מסר, בניגוד לאירועים קודמים, תגובה מפורטת למדי: ''בהמשך לדיווח על אזעקת צבע אדום בעיר שדרות ובמועצה האזורית שער הנגב. זוהו שני שיגורים משטח רצועת עזה לשטח הארץ. לוחמי כיפת ברזל יירטו את שני השיגורים''.

''הלילה (ו') מטוסי קרב, מסוקי קרב וכלי טיס של צה"ל תקפו כמאה יעדי טרור של ארגון הטרור חמאס ברחבי רצועת עזה. בין יעדי הטרור נתקף מתחם המשרדים של מטה הגדה של ארגון הטרור חמאס בשכונת רימל במרכז העיר עזה. המטה אמון על הכוונת פעילי הטרור של ארגון הטרור חמאס באיו"ש וזאת באמצעות הובלת פיגועים, בניית תשתיות טרור, העברת הנחיות לפעולות טרור, העברות כספים ומענה לוגיסטי למטרת פיגועים כנגד ישראל ואזרחי ישראל''.

''בנוסף נתקף אתר הייצור המרכזי לאמצעי לחימה רקטיים תקניים ברצועה. מדובר באתר תת קרקעי ובו יכולת לייצור רקטות ברצועת עזה. בנוסף נתקפו מספר מתחמים צבאיים, בהם מוצב של הכוח הימי של חמאס המשמש גם הוא לייצור אמצעי לחימה.
במהלך הלילה נתקף מתחם אימונים צבאי המשמש כמרכז של מערך הכלים האוויריים הבלתי מאויישים של חמאס בדרום רצועת עזה. כמו כן נתקפו מוצבים ומספר תשתיות תת קרקעיות''.

''התקיפה בוצעה בתגובה לשיגור הרקטות לעבר שטח ישראל מוקדם יותר הערב שבוצע על ידי ארגון הטרור חמאס. ארגון הטרור חמאס נושא באחריות על כל הנעשה ברצועת עזה וממנה. צה"ל רואה בחומרה רבה כל ניסיון לפגיעה באזרחי ישראל וימשיך לפעול בתקיפות כנגד פעולות טרור אלו''.

תגובות

End of content

No more pages to load