• 11 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

סערה בפאנל הבחירות בבן גוריון, הציבור בנגב תומך בביבי ופייגלין

סקר שנערך לקראת הפאנל בבן גוריון, בהשתתפות נציגי מפלגות, מראה שלמרות המצב העגום, יש רוב לליכוד ופייגלין, השמאל בנגב נמחק לגמרי

מאיר כהן ומיקי זוהר בפאנל (צילום: משה פריאל)

מאת :משה פריאל, כתבנו הפרלמנטרי

באוניברסיטת בן גוריון נערך אמש פאנל "הבחירות של הנגב" שנמשך עד שעות הלילה המאוחרות. המארגנים, "ארגון ארץעיר'', אקטביסטים חברתיים הפועלים לקידום הערים בפרפריות, סברו ובצדק כי נמאס להם כתושבי הנגב להיות שקופים ומקופחים ולשמוע יום אחרי יום תעמולת בחירות אשר כהוא זה לא מעלה את הנושאים הבוערים של הנגב.

סקר שנערך בקרב תושבי הנגב מראה שלמעלה מ50% מתושבי הדרום מרגישים שהפערים החברתיים בדרום פוגעים בהם באופן אישי החל מהשכונה בה הם גרים שרותי הבריאות שהם מקבלים בחינוך ובמצב התעסוקה. אנה בר אור מארגון ''מגמה ירוקה'' מתאמת קואליציית הארגונים ממארגני הכנס אמרה לברנז'ה NEWS: "מטרתנו הערב - לייצר  אמירה שהנגב ותושביו חייבים להיות על המפה של המפלגות השונות ובמיוחד נושאי הנגב צרכים לעניין מאוד את נציגי הנגב  בכנסת חייבים להניף את דגל הדרום''.

הקהל באירוע (צילום: משה פריאל)

מול אולם מלא מפה לפה דברו חברי הכנסת תושבי הנגב מהמפלגות השונות :מאיר כהן (כחול לבן ), מיקי זוהר (ליכוד), טלי פולוסקוב (כולנו), סעיד אלחרומי (הרשימה המשותפת), יעל פארן (התנועה) ומיכאל ביטון (כחול לבן). את הערב פתחה בר אור שאמרה:"מבטיחים לנו מ-2014 בית חולים חדש ודבר זה נדחה כל הזמן. אנחנו רוצים לראות כבר ב-10 לאפריל מכרזים יוצאים וב-2025 בית חולים מתפקד''.

''בערי הדרום -  באר שבע, ירוחם, דימונה, נתיבות, אופקים ישנם שיכונים שנבנו בשנות החמישים. הם מתפוררים. המרחב הציבורי לא מטופח. אנחנו יודעים שאם רוצים, אפשר להפנות מיליארדים לשיכונים חדשים. הקרן להתחדשות עירונית שהייתה אמורה לטפל בזה מזניחה ולא מטפלת''.

"נושא כאוב נוסף המדיניות כלפי החברה הבדואית כיום לאוכלוסייה הזו אין מענה בהרבה תחומים ואני מצפה ממשלת ישראל לתת מענה''.

העימות "ראש בראש" בין חברי הכנסת מאיר כהן למיקי זוהר בנושא הבריאות בנגב משך עניין וסער מדי פעם.

וידאו: צפו בפאנל בבן גוריון (צילום: משה פריאל)
​​​​​​​

ח"כ מיקי זוהר התייחס לסוגיית הבריאות בנגב ואמר: "אני לא מרוצה ממצב הבריאות בדרום. יש נתונים ברורים שיש פערים משמעותיים בין מרכז הארץ לדרום. תוחלת החיים של תושבי הדרום נמוכה בחמש שנים מהנתון הארצי. מה עושים? מקצים יותר משאבים באופן דיפרנציאלי. יותר לפריפריה מאשר למרכז. לא סיימנו את עבודתנו, יש לנו עוד עבודה רבה אבל אין פתרון קסם".

ח"כ מאיר כהן ממפלגת כחול-לבן התחייב לפעול להקמת בית חולים שני בנגב ואמר: "אני מתחייב שאם אנחנו נרכיב את הממשלה הבאה, לא נשקוט עד שיחזירו למסלול את התכנית להקמת בית חולים שני בנגב".

אנה בר-אור, רכזת קואליציית הארגונים החברתיים בנגב ונציגת מגמה ירוקה: "בסקר עולה שרוב תושבי הנגב מרגישים שחוסר השוויון פוגע בהם באופן אישי. תחושה זו שאי אפשר להשלים עם אי השוויון בנגב היא שהובילה אותנו לקיים פאנל מרכזי עם המועמדים לכנסת ולדרוש מהם את התשובות. . בבחירות הקרובות, אנחנו לא מוכנים לקבל סיסמאות והבטחות שבפועל לא מתממשות. הפעם אנחנו פועלים במטרה להפוך את המועמדים לשותפים של הנגב ולמען הנגב.

היום חתמנו יחד על אמנת הנגב ששמה לה למטרה לצמצם את פערי האי שוויון בבריאות, התחדשות עירונית והמגזר הבדואי. אנו מצפים לראות את מנהיגי הנגב נושאים את דגל הדאגה לתושבי האזור בראש מעייניהם. זה לא עניין של ימין או שמאל זה עניין של טובת הנגב." 

בלה אלכסנדרוב, מנכ"לית ארגון ארץעיר: "חברנו יחד למעלה מ 14 ארגונים חברתיים בנגב במטרה לדרוש מנציגי המפלגות בכנסת לפעול למען הנגב. לצד סדר היום המדיני-ביטחוני נדרוש  מענה לסוגיות חברתיות חשובות לתושבי הנגב ונדרוש מהמועמדים לפעול לצמצום הפערים בין הנגב למרכז בתחומים שונים בהם בריאות, חינוך, התחדשות עירונית ועוד. מאסנו בסיסמאות והבטחות, נדרוש מהמועמדים לשים את הנגב בראש סדר העדיפויות בעיקר בבוקר שאחרי הבחירות".

סקר בחירות לקראת הכנס, מראה לשמרות המצב העגום בדרום, בנגב מצביעים ''רק ביבי''

סקר שנערך לקראת הכנס, בקרב הציבור היהודי בלבד, מראה כי לליכוד בנגב רוב מוחץ ואילו השמאל נמחק מהמפה. הסקר נערך בקרב מדגם בקרב תושבי דרום הארץ ומייצג של 502 נדגמים מהמגזר היהודי, בגילאי 18 ומעלה. לדברי החברה, טעות הדגימה המרבית למדגם בגודל זה היא +/-4.5%. הנתונים נאספו במהלך השבוע הראשון של חודש מרץ 2019.

הסקר אשר התבצע על ידי מכון רותם, בראשות פרופסור אריה רותם, בדק 502 נשאלים, אשר מהווים מדגם סטטיסטי מייצג של בעלי זכות הבחירה היהודים בנגב. 

בין ממצאי הסקר: כשני שליש מהמשיבים מעדיפים את חלופה  חיזוק הישובים הקיימים על ידי טיפול בשכונות הוותיקות שלהם, שיפור המרחב הציבורי והוספת יחידות דיור בערים על פני חיזוק והקמת ישובים חדשים. כמעט 90% ממעדיפי החלופה הראשונה מעידים כי הופעת החלופה במצע של מפלגה בהחלט יחזק את תמיכתם במפלגה.

קצת יותר ממחצית המשיבים סבורים כי הפערים בין הדרום למרכז פוגעים בהם באופן אישי במידה מסוימת.

כמחצית מהמשיבים סבורים כי התייחסות לצמצום הפערים בין הדרום לצפון ישפיע במידה מסויימת על תמיכתם במפלגה. ניתן לראות כי קיים קשר הין רמת הפגיעה בין הפערים לנטיייה לתמוך במפלגה המתייחסת לפערים.

כמעט שני שליש מהמשיבים אינם מרוצים משירותי הבריאות בדרום במידה מסויימת.

קצת פחות ממחצית המשיבים אינם מרוצים במידה מסויימת מתחום ההתחדשות העירונית בדרום הארץ ומנגד כמעט שליש מרוצים במידה מסויימת מההתחדשות העירונית בדרום.

כרבע מהמשיבים היו מצביעים לליכוד בראשות בנימין נתניהו אילו הבחירות היו מתקיימות היום, קצת פחות מחמישית מהמשיבים היו מצביעים למפלגת כחול לבן בראשות בני גנץ וכעשירית מהמשיבים היו מצביעים למפלגת זהות בראשות משה פייגלין.

על פי הסקר, רק מפלגות הימין עוברות את אחוז החסימה ולמפלגתו של גנץ תמיכה נמוכה יחסית: הליכוד מקבל את מרבית הקולות - 24.3 אחוזים. כחול לבן מקבלת 18.1, משה פייגלין מקבל 9.9 אחוזים, הימין החדש 6.6 אחוזים, כולנו 4.4 אחוזים, גשר של אורלי לוי 4.1 אחוזים וישראל ביתנו, 3.9 אחוזים. השמאל בקרב הציבור היהודי בנגב נמחק לגמרי, כמו גם המפלגות החרדיות. עם זאת, הסקר לא בדק את עמדוןת הציבור הבדואי בנגב, המונה כ-250,000 איש ולמעשה, משנים לגמרי את יחסי הכוחות. 

​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load