• 12 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

פורים עצוב: ילדים התחפשו לבלוני נפץ, שרפות ביערות וכיפות ברזל

למעלה משנה בלי בטחון ובידיעה ברורה שהסבב הבא נמצא מעבר לפינה: לא רחוק מבאר שבע יש ילדים שחיים תחת רצף של קולות נפץ ובלוני חבלה. החודשים הקרובים מאופיינים ברצף תאריכים בעלי פוטנציאל נפיץ

פורים בנגב: מציאות של בלוני תבערה ואזעקות (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של התנועה לעתיד הנגב המערבי)

אברהם טויטו, בן 8 ממושב תקומה, התחפש לבלון נפץ. ילדים אחרים התחשפו לשדות בוערים ולצבע אדום. עמוד הפייסבוק של התנועה לעתיד הנגב המערבי מפרסם הבוקר את התמונות, ששלחו אליו הורי הילדים, בהם מיכל, אימו של אברהם. עמוד הפייסבוק הוא אחד מכלי הביטוי הכמעט יחידים העומד לרשות תושבי הנגב המערבי, בו הם נתונים ביטוי למצוקה הגדולה בה שרויים מזה שנים. לילד אברהם טויטו ולכל ילדי הנגב מגיעים חיים ללא חשש, בלי אזעקות. לאברהם החמוד ממושב תקומה ולכל הילדים בנגב מגיע לחגוג את פורים ללא חשש מכל רעש חזק. התנועה לעתיד הנגב המערבי מתריעה, מעלה על סדר היום את המצב החמור בנגב.

הערב, בשעה 16:12 לערך, התפוצץ מטען נפץ, שנישא על ידי בלון, ביישוב במועצת שער הנגב, ללא נפגעים או נזק. 

(צילום: ביטחון שער הנגב)
​​​​​​​

בשבוע הבא תמלא בדיוק שנה לתחילת טרור ההצתות, המהומות בגבול ובלוני הנפץ וכן - 18 שנה לטרור הרקטות על יישובי הנגב, מבלי שלממשלות ישראל יהיה פתרון, מדיני או בטחוני, שיבטיח חיים רואיים לתושבי הנגב.

מתחילת השבוע נרשמו לא מעט מקרים של בלוני חבלה באיזור אשכול, בהם כאלה שהתפוצצו במגע עם הקרקע, למרבה המזל בשטחים פתוחים וללא נפגעים. מזה חודשים חמאס מפעיל על גבול הרצועה ''חוליות הטרלה'', שתפקידן ''לתזז'' ולהתיש את חיילי צה''ל ואת תושבי העוטף. מדי ערב מושלכים עשרות מטעני נפץ לעבר כוחות צה''ל. את קולות הנפץ שומעים במרחק קילומטרים רבים באיזור הנגב. 

ללא הפרעה: חוליות מפריחי הבלונים בעזה, השבוע (צילום: טוויטר)

אירועים של בלוני חבלה מתרחשים בנגב על בסיס כמעט יומי. במרבית המקרים, צה''ל מגיב באש לעבר חוליות משגרי הבלונים, אך מבלי לפגוע בהם. שיגרת בלוני החבלה ופעילות פלוגות הלילה של החמאס נמשכת למעשה שנה שלמה, אך רק כששני טילים שוגרו לתל אביב, מערכת הביטחון הגיבה תגובה קשה והפציצה, בערב אחד, 200 מטרות ברצועת עזה. 

במערכת הביטחון עוקבים בדאגה אחרי רצף תאריכים, בהם עלולים להתחדש סבבי לחימה או ניסיונות פלסטינים לעורר הפגנות בהשתתפות עשרות אלפים, בגבול הרצועה. החשש הגדול ביותר הוא מפני אלפי פלסטינים שיצעדו לישראל עם דגלים לבנים ובידיים מורמות ויינסו להיכנס דרך המעברים.

ב-29 במרץ אמור להיערך יום האדמה ביהודה ושומרון. בתאריך זה יש צפי להפגנות וניסיונות להבעיר את השטח גם ברצועה. 

בלון תבערה שנחת אתמול, רביעי, בחבל אשכול (צילום: דוברות כיבוי והצלה)

למחרת, ב-30 במרץ, מציינים את יום האדמה מצוין ברצועת עזה. באותו יום מצויין יום השנה לתחילת צעדות השיבה.

​​​​​​​ב-17 באפריל מצויין יום האסיר הפלסטיני. בשירות בתי הסוהר נערכים לאפשרות שאסירים בטחוניים ינסו לעורר מהומות, על רקע החלטת הדרג המדיני לחסום את הקליטה הסלולרית בתחומי הכלא ולהקשות את התנאים של אסירי החמאס. על רקע זה כבר התרחשו מהומות בכלא רמון, כאשר אסירי החמאס הבעירו מזרנים.

יום למחרת, ה-18 באפריל נערכת בישראל תחרות האירוויזיון. התחרות היא כאב ראש גדול עבור מערכת הביטחון: החשש הוא כי תיירים שיגיעו לישראל במסגרת התחרות, כמו גם חברי משלחות ואפילו אמנים ינסו לנצל את הבמה - שידור ישיר למאות למיוני צופים - למסרים שיביכו את ישראל. פעילים מחפשים הזדמנות בה ייעצרו או שהטלפונים שלהם יוחרמו בשידור חי, על מנת להראות כביכול שבישראל מוטלת צנזורה וכי המדינה נוהגת דיכוי כלפי קבוצות שמאל ופעילי זכויות אדם.

בסוף חודש אפריל אמור להיערך כינוס ארגון האו"ם בדרום אמריקה, בראשותו אבו מאזן. במאי וביוני נערכים יום הנכבה ויום הנכסה.

במישור המקומי, של הנגב, מדובר מועדים של היערכות לחג הפסח, מבחינת מסחר - לחנויות בבאר שבע זו הזדמנות לחולל מכירות שיפצו על המסחר הדליל בעיר. בבאר שבע ובנגב נערכים אירועי תרבות רבים. ימי החופש של חול המועד עלולים להיות ימים של מתיחות בטחונית. לכך מצטרף נזק כלכלי ניכר לאיזור שגם ככה, בימי שגרה, סובל מאבטלה וכלכלה מקרטעת. 

תאריך רגיש נוסף הוא יום הבחירות עצמו, ה-9 באפריל ולמחרת, ה-10 באפריל, כשייוודעו התוצאות הכמעט סופיות של הבחירות. לנבחרים לא יהיה אפילו יום אחד של חסד והם יצטרכו לתת כמעט במיידי, מענה לבעיית הטרור. 


תגובות

End of content

No more pages to load